[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=-G1mxp1-CUs&feature=youtu.be” width=”650″]
Lezárult a Pécset és 312 másik baranyai, somogyi és tolnai települést s összességében 426 ezer embert érintő Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Program. Ennek köszönhetően csúcsüzemben dolgoznak már a válogatóművek, s az általunk kidobált szemét korábbi négyötöde helyett alig harmada kerül a lerakókba.
A 17,5 milliárd forintos, javarészt az Európai Unió által finanszírozott program során az érintett településeken, így Pécsen is szinte mindenütt megteremtették a szelektív hulladékgyűjtés lehetőségét. Ezzel a térségben évente keletkező mintegy 200 ezer tonna hulladék 70 százalékát újrahasznosítják, a fennmaradó részt pedig a szigorú európai uniós szabályoknak megfelelően helyezik el, s meggátolták, hogy a meglévő lerakók szennyezzék a talajt és az ivóvizet.
Mint azt Páva Zsolt, a Mecsek-Dráva Önkormányzati Társulás elnöke a projektzáró rendezvényen kiemelte, hazánkban korábban nem volt ilyen mértékű, ennyi embert és települést érintő komplex hulladékgazdálkodási program. Ennek során, tette hozzá, nemcsak válogatóművek, átrakóállomások, hulladékudvarok épültek, hanem több mint félszáz korszerű, magyar gyártású felépítménnyel szerelt szállítójárművet is beszereztek, s 820 gyűjtőszigetet létesítettek, s csak a családi házas városrészekbe 60 ezer, az újrahasznosítható hulladék gyűjtésére alkalmas edényt biztosítottak.
Merza Péter, a Mecsek-Dráva Program projektvezetője azt mondta, a projekttel az ország legfejlettebb hulladékkezelési rendszerét sikerült kialakítani a Dél-Dunántúlon. Az egyes gyűjtőkörzetek hulladékait vagy közvetlen beszállítással, vagy – négy helyszínen már létrehozott – átrakóállomásokon keresztül juttatják el a hulladékkezelő központokba.
Hozzátette: ugyancsak a szelektív gyűjtést segíti a 22 tagot számláló hulladékudvar-hálózat megépítése. A hulladékudvarokban a lakosságnál keletkező nagyméretű hulladékok, háztartási készülékek és veszélyes hulladékok helyezhetők el díjmentesen. Ezt egészíti ki a nagyobb városok családi házas területein a házhoz menő szelektív gyűjtés alkalmazása, valamint Pécsett a lépcsőházi szelektív gyűjtés további erősítése.
Az új hulladékgazdálkodási programban érintett településeken eddig az összes keletkező hulladék több mint négyötöde lerakókban végezte, ez az arány 30 százalék alá kerülhet Merza Péter tájékoztatása szerint.
Pécsen még mintegy 7 ezer háztartásban, főként a Mecsekoldalon élőket érinti mindez, azon a területen még nem valósult meg a házhoz menő gyűjtés. Ezt egy másik programban oldják meg, legkésőbb az év második felében teljesül ki így Pécsen a rendszer.