-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapKorzóUtazásPécs és Kína, két igazán jó barát

Pécs és Kína, két igazán jó barát

Pécs Magyarország keleti irányú nemzetközi diplomáciai nyitásának szándékából finoman szólva is bőven kiveszi a részét, hiszen öt kínai várossal is fontos, gyümölcsöző együttműködést ápol az önkormányzat. Ez az öt város Shaoxing, Chengdu, Shenzhen, Jingdezhen, Sanghaj Jiading nevű negyede, valamint Xiamen.

SHENZHEN

Pécs legrégebbi kínai partnere Shenzhen, Kína egyik gazdasági csodavárosa, 2009-től kezdve áll fent a két város között partnervárosi együttműködési kapcsolat. A több mint 12 millió ember lakta Shenzhen a külföldi befektetések egyik központja Kínában, és az 1970-es évek óta a világ egyik leggyorsabban fejlődő városa, az ország legforgalmasabb kikötője és a fő pénzügyi centrum Dél-Kínában.

Shenzhen és Pécs barátsága a legrégebbi

A városban található a shenzheni tőzsde, és számos high-tech cég székhelye, többek között a Huawei is innen indult, a partnerségi kapcsolatnak köszönhető részben pedig az is, hogy Pécsett a cég szervizüzemet működtethet.

SHAOXING

Pécs a több mint 2 milliós lakosságú Shaoxinggal kötött először hivatalos baráti diplomatikus együttműködést 2010-ben, melynek keretében az egyenlőség és a kölcsönös hasznosság elveit figyelembe véve alakítanak ki azóta is olyan közös projekteket, melyek a gazdaság, az üzlet, a tudomány és a technológia, a kultúra, az oktatás, a sport és az egészségügy területén mindkét város sikeres működését lendíthetik előre.

Shaoxing kanálisai híresek

A két fél 2011-ben a partnerséget kiterjesztette az egyetemeik közötti kutatócsere-programokra is. Shaoxing egyike Kína híres történelmi városainak, a legenda szerint például innen származik a Nagy Yu nevű kínai hős, aki megfékezte a Kínát sújtó árvizeket, utána pedig megalapította az első dinasztiát. Yu shaoxingi sírja és temploma kedvelt kiránduló- és zarándokhelye a csatornáktól hemzsegő városba látogató helyieknek és turistáknak, akik feltehetően minimum egyszer kipróbálják a helyi közlekedési eszközt, a „pedálos csónakot” is.

A kanálisok mellett modern épületekben is gazdag Shaoxing

Egyébként igazi kultúrvárosról van szó, innen származik Kína leghíresebb kalligráfusa, több neves kínai író, és Zhou Enlai, az ország volt miniszterelnöke is. Az egyre fejlődő kapcsolatot a két város között jól példázza, hogy legutóbb Shaoxing meghívására 2016-ban vett részt Pécs városvezetősége egy közös partnerségi konferencián, ahol Pécset Marsalkó Péter fotográfus képeiből, és Páva Zsolt polgármester előadásából ismerhették meg még jobban a kínai felek.

JINGDEZHEN

A szintén közel kétmilliós Jingdezhennel Pécs 2013-ban kötött hasonló szerződést, melynek fő célja az volt, hogy erősödjön a kínai és magyar emberek közötti barátságos kommunikáció, valamint az, hogy szoros együttműködés alakuljon ki a két város világhírű kerámia- és porcelánipara között.

Jingdezhen porcelánja világhírű

A közel 2000 éves történelmű városban 1700 éve készítenek mesteri kerámiákat. A legendásan vékony, csillogó fehér és végtelenül aprólékos munkával díszített porcelánjaikért hasonlóképpen megvesznek a műgyűjtők, mint a Zsolnay-termékekért.

CHENGDU

A több mint 7 milliós Chengduval 2014-től áll együttműködésben Pécs. A memorandum szerint a kapcsolat részeként a két város közös célja a politikai, kulturális, gazdasági és egyéb cserekapcsolatok erősítése mellett, hogy az általuk rendezett nemzetközi programokról hírt adjanak egymásnak, és azokon részt is vegyenek. Fontos kiemelni, hogy a két város egyetemei között a partnerség jegyében megindult a közös tudományos, technológiai, környezetvédelmi, egészségügyi és fejlesztési munka.

Chengdu a kultúra és a haladás városa

Érdekesség, hogy Chengdu képviselői keresték meg a pécsieket még 2011-ben, hiszen Pécs 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa volt, a kínai metropolisz pedig Szecsuán tartomány kulturális központja is egyben, 49 felsőoktatási intézmény működik itt. A hatalmas várost 2006-ban Kína negyedik legélhetőbb városának választották, 2007-ben a tíz legjobb beruházási térség között szerepelt.

Az iparáról híres városban a hagyománynak is van helye

A világ 500 legnagyobb vállalata közül 133 multinacionális cég telepedett már itt le, köztük a Sony, a Toyota, a Motorola, a Microsoft, a Siemens, a Canon és a Xerox. Ha ez nem lenne elég, a város környékén még pandák is élnek!

SANGHAJ – JIADING

Sanghaj Jiading körzetével – ahol közel 2 millióan élnek – Pécs régóta baráti kapcsolatot ápol, de a fentiekhez hasonló sok-sok területre kiterjedő együttműködést tavaly megerősítették. Jiadingról nem sok mindent kell tudni, nem éppen Kína legősibb, vagy legkulturálisabb szeglete, noha természetesen több pagoda, szentély, templom, egyetemi kampusz, színház és könyvtár, sőt, még egy bambuszfaragási múzeum és egy nemzetközi autóverseny-pálya is található az amúgy autópályáktól körbevett, reptérhez közeli iparáról ismert körzetben.

Jiadingban is vannak szép helyek

A pécsi városvezetés 2016-ban járt Jiadingban is, ahol a két város bemutatta egymásnak erősségeiket, és újabb, jövőbeni közös, kölcsönösen hasznos projekteket is megvitattak. Ekkor egyeztetett Páva Zsolt és Gao Yun polgármester a Bartók Béla Férfikar és a Pécsi Balett sanghaji fellépéseiről is. Marsalkó Péter fotósnak az úton készült képeiből nemrég kiállítást is rendeztek Pécsett. Fontos tudni továbbá azt is, hogy tavaly nyáron két pécsi középiskolás diák már második alkalommal vehetett részt a Jiadingi Nemzetközi Diáktáborban.

XIAMEN

Pécs és Kína városai között a Xiamennel 2017-ben kötött baráti cserekapcsolati egyezmény a legfrissebb. Az önkormányzatok és a kultúrák közötti barátság erősítése mellett természetesen az együttműködés célja ebben az esetben is a gazdasági, kutatási, egyetemközi fejlesztési projektek fellendítése volt. A közel 4 milliós tengerparti városmonstrum Kína egyik gazdasági és kulturális központja.

 

Xiamen elképesztően gyorsan fejlődő város

A világ legbiztonságosabb városa címéért is versenybe szálló Xiamenben akadnak szép strandok, túrázásra tökéletes erdők, modern épületek és ősi emlékhelyek, valamint egy folyamatosan pörgő üzleti negyedóriás is, épp ezért nem meglepő, hogy turizmusa is kiugró. A Fujian tartományban található városban 2016-ban Páva Zsolt is járt, Xiamenből pedig idén májusban jártak Pécsett, egy Kodály Központban rendezett fotókiállítás megnyitóján.

Xiaen éjjel, nem semmi

Xiamen ugyanis láthatóan hangulatával, természeti csodáival remek táptalajt nyújtott magyar és kínai fotóművészeknek egyaránt. Zhang Jian, Xiamen önkormányzati elnöke az eseményen elmondta, örül, hogy sok pécsi megismerheti az alkotásokon keresztül Kína egy kis szeletét, Fujian tartományt, és kiemelte, hogy ez a kiállítás további utakat nyit meg Xiamen és Pécs között.

KÍNA PÉCSETT

Pécsett a fent említett városok közti barátságoknak köszönhetően sok Kínához köthető esemény történt az elmúlt években. A teljesség igénye nélkül érdemes kiemelni azt a 2014-ben rendezett programot, melyen Dél-Kína szubtrópusi hegyvidékeinek népviselete mutatkozott be a Zsolnay Kulturális Negyedben. Ebben az évben Pécs fogadott kínai diákokat is, a találkozó célja a kínai-magyar cserediák-kapcsolat elindítása volt. Meg kell említeni, hogy 2015-ben a világon hetedikként a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán alakult meg a hagyományos kínai orvoslás első magyar Konfuciusz Intézete, ahol a jelenlegi akadémikus orvoslást a kínai gyógymódokban gyökerező eljárásokkal egészítik ki. Nem hagyhatjuk ki a felsorolásból azt sem, hogy Pécsett él az országszerte ismert, Kínát számos alkalommal bejáró Bárdi László Ázsia-kutató is, akinek legújabb könyvét idén februárban mutatták be, melyben a 85 éves szerző a magyar-keleti rokonság viszonyán keresztül boncolgatja a magyarság eredetét.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő