Nem mondhatnánk, hogy Pécs kimondottan földrengés-veszélyes hely lenne, de épp ezért számítanak emlékezetes és különleges napoknak azok, amikor egy kicsit vagy épp nagyon megremegett alattunk a föld. A következőkben olyan közelmúltbeli földrengésekről lesz szó, melyeknek Pécshez közeli településeken volt az epicentruma, azaz a kiindulási pontja. Érdekes és elgondolkodtató, hogy jóval több ilyen rengés történt és történik a város mellett, mint hinnénk.
Nem élünk földrengéses vidéken, de…
A seismology.hu nevű oldalról, azaz a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium honlapjáról kiderül, hogy Magyarországon a statisztikai vizsgálatok alapján évente négy-öt 2,5-3,5 magnitúdójú (azaz erősségű), epicentrumuk körül már érezhető, de károkat még nem okozó földrengésre kell számítani.
Ennél sokkal ritkábban fordulnak elő mérsékelt, vagy nagyobb károkat okozó rengések. Előbbiekre 15-20 évente, míg utóbbiakra – hála istennek – 40-50 évente kerül sor. Jól látható a Georisk.hu térképén, hogy a Kárpát-medencében Magyarország kifejezetten védve van a földrengésektől, melyek sokkal sűrűbben fordulnak elő a határainkon túl.
De vajon miért alakulnak ki a Magyarországon környékén földrengések? A földrengésfigyelő központ leírása szerint a jelenség kiváltó oka az, hogy az Adriai-tenger alatti Adria-lemez nekiütközik a szárazföldnek, az így felhalmozódott feszültség pedig megmozgatja a talajt. A Mecsekben és a Villányi hegység környékén ez az oka a földrengéseknek, de ezen felül a magyar és horvát határ közelében is van egy fő törésvonal, melyből több mellékvonal ágazik szét, ezek mentén is kialakulhatnak olyan rengések, melyeket Pécsett is lehet érezni.
Amikor Versend megremegett
Időrendben visszafelé haladva a legutóbbi ilyen Pécshez közeli földrázkódás Versend térségében történt, nem is olyan régen, 2013 december elsején (egészen pontosan reggel 7 óra 4 perckor). Aki ezt a rengést érezte, az bizonyára még emlékszik is rá. Az obszervatórium honlapja szerint a Richter-skálán 3,2-es erősségű volt, ami ahhoz szerencsére nem volt elég nagy, hogy károkat okozzon, ahhoz viszont igen, hogy kisebb pánikot keltsen.
A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz több közeli kistelepülésről érkeztek sorra a bejelentések: a versendiek mellett a szederkényiek, a szellőiek, a babarciak és a belvárdgyulaiak reggelét is izgalmassá tette ugyanis a jelenség. Ennek a földrengésnek az epicentruma egyébként Erdősmecskéhez volt a legközelebb.
A baranyai földrengések éve
Három évvel korábban is megremegett a föld Baranyában, ráadásul nem is egyszer! Az első 2010. augusztus 17-én hajnalban Csányoszrónál rázta meg a vidéket, noha nem volt jelentős erősségű a maga 2,7-es magnitúdójával. Az azt követő, két hullámban érkező mozgás már nagyobb volt, 3-as erősségű, és Sellyénél érezték a leginkább. Az akkori beszámolók szerint a második rengést két-három percig tartó mély morajlás kísérte, amire a környéken élők felriadtak. Megmozdultak a csillárok, megremegtek a nyílászárók, de anyagi kár nem keletkezett.
Az obszervatórium oldaláról kiderül, hogy 2010 a baranyai földrengések éve volt, ugyanis a nyári földrengéseket novemberben egy másik követte. November 21-én éjjel fél 3 környékén a Pécshez közeli Máriakéméndet rázta meg ez a 2,4-es erősségű rengés, mely károkat szintén nem okozott, a lakosok viszont megérezték.
Több mint 150 bejelentés
A következő emlékezetes földmozgás Pécs közelében 2003. december 31-én 20.45-kor remegtette át az újévbe a magyarsarlósiakat és a kozármislenyieket, no meg persze a pécsiek egy részét. A katasztrófavédőkhöz nem véletlenül érkezett be több mint 150 bejelentés, de kicsi volt ahhoz, hogy kárt okozzon. A földmozgás a Richter-skála szerint 3,1-es erősségű volt.
Egy említésre érdemes baranyai esetről tudunk még, mely 1999-ben történt Siklóson. A 3-as erősségű rengés nem okozott anyagi károkat, viszont a siklósi ügyeletes katasztrófavédőnek adott munkát, hiszen rengetegen telefonáltak be, akik érezték a remegést-rázkódást.
Végezetül, hiszen bizonyára sokakat érdekel: Magyarország legnagyobb földrengése Komáromban volt 1763. június 28-án. Ez a rengés 6,3-as erősségű volt és simán elpusztította a város épületeinek harmadát, valamint több mint 60 embert ölt meg.