-0 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapAbszolút PécsKutatják a kutatóközpontot is

Kutatják a kutatóközpontot is

Csaknem 1 milliárd 300 millió forintot nyert egy közös pályázaton öt hazai felsőoktatási intézmény, köztük a Pécsi Tudományegyetem is. Arra kíváncsiak, hogy mennyire fontos a zöldenergia.

A Szentágothai János központ is a kutatás tárgya a Zöld Energia Felsőoktatási Együttműködés projektben. Pécs az építészeti fejlesztésekben és azok megvalósításában erős,  és az öt felsőoktatási intézmény közös pályázatában a PTE a műszaki területen vállalja a legtöbb munkát. A zöld gazdasághoz kapcsoló pályázati összegből a pécsiek 300 milliós támogatást kapnak.

Bachmann Bálint, a PTE Pollack Mihály Műszaki Kar dékánja szerint a cél az, hogy hallgatóik minél inkább elsajátítsák a környezettudatos gondolkodást, s minden szakterületen – pl. épületek tervezésekor – érvényesítsék ezt a tudást. Mindez összhangban van az unió Smart City elnevezésű nemzetközi programjával, a Szentágothai János Központban ez a műszaki-természettudományos kutatás egyik fő területe.

A Smart City/Okos Város programban a költséghatékony, energiatakarékos megoldásokat elemzik, amelyek elősegítik egy város fenntarthatóságát és környezetének védelmét is.

A pécsi kutatócsoportot vezető Kiss Tibor szerint jó példa erre a gondolkodásra maga a Szentágothai központ is, hiszen megújuló energiaforrásokat használ fel, működésében pedig a világ egyik legnagyobb laboratóriuma ilyen szempontból.

A tervek szerint a Szentágothaiban olyan berendezéseket is felszerelnek majd, amikkel mérhető lesz az épület energiafelhasználása és hasznosítása. A program során egy olyan szoftvert is kifejlesztenek, amellyel pontosan megtervezhető egy-egy megújuló energiát felhasználó beruházás megtérülési ideje is.

A kutatóközpontban 600 milliót költöttek a napenergiát felhasználó és a föld hőjét hasznosító rendszer kiépítésére, ez az előzetes számítások szerint 10-15 év alatt térül meg. A program kutatásának tárgyát képezi az is, hogy a szakemberek képesek lehetnek-e például a pécsi központ esetében a felére csökkenteni a megtérülési időt. Így akár Japánban vagy az Egyesült Államokban is eladható lenne az általuk kifejlesztendő  szoftver és építési technológia is.

A résztvevők között van a PTE mellett a Debreceni Egyetem, a Károly Róbert Főiskola, a Nyugat-Magyarországi Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem is.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő