2 C
Pécs
péntek, december 27, 2024
KezdőlapAbszolút PécsPécs legkeményebb rendőrétől tanul mindenki

Pécs legkeményebb rendőrétől tanul mindenki

Obendorf Roland Pécs egyik legkeményebb rendőre, aki nap mint nap fut bele komoly veszedelmekbe, de köszönhetően a vezetésével kialakított rendőrségi közelharcrendszernek, nemcsak ő, hanem az ország rendőrei is képesek megvédeni magukat.

A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság törzszászlósa rendfenntartói pályafutását a honvédségnél kezdte, ahonnan a pécsi rendőrséghez került a 2000-es évek elején, de szolgált a TEK elődjeként ismert megyei kommandónál is. Obendorf Roland már ekkor a kick-box mestere volt, de rá kellett jönnie: a rendőrségi munkához ez a küzdősport nem passzol, ezért valami olyan harcművészeti ágat keresett, amit jobban lehet hasznosítani a hétköznapi intézkedések során. Ekkor jött képbe az izraeli krav maga, ami épp akkor jutott el hazánkba is.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=KHk1C5UdJN0″ width=”650″]

Az izraeli katonák és rendőrök kőkemény harcrendszere már közelebb állt ahhoz, amit keresett,  de a krav maga intenzív változata – mesélte a rendőr – túlságosan is keménynek bizonyult a magyar jogrendszerhez, ezért valami olyasmire volt szükség, ami jobban idomul a magyar rendőrök hétköznapjaihoz, hisz’ itt nem kell mindennap öngyilkos merénylőket leszedni. A krav magát le kellett finomítani, hozzá kellett igazítani a magyar rendőrségi intézkedésekhez.

A törzszászlós tanítja a rendőröket és a pécsi civileket is
A törzszászlós tanítja a rendőröket és a pécsi civileket is

Ekkor keletkezett az úgynevezett „tactical combat”, azaz a rendőri taktikai közelharcrendszer, amit ma minden rendőrnek tanítanak. A munkában pedig Obendorf az elejétől a végéig jelen volt, a harcstílus kidolgozásának szakmai alapjait és a krav maga átdolgozásának folyamatát is felügyelte, valamint az országos munkát is segítette harcművésztudásával.

Obendorf nem szórakozik
Obendorf nem szórakozik

Ez a speciális taktikai harcrendszer pedig – ami nap mint nap menti meg rendőrök életét – a precíz és súlyos ütésváltásokon túl mindent magában foglal, amit egy rendőrnek tudnia kell, a jogszerű eljárástól a veszélyes helyszínek megközelítésén és felderítésén, bűnözők lefegyverzésén át a kényszerítőeszközök (mint például a gumibot, vagy annak egy változata, a tonfa) és persze a lőfegyverek leghatékonyabb használatáig. De Obendorfék oktatják a rendőröknek a nagy sebességgel történő autósüldözések trükkjeit is.

Minden fogást ismer
Minden fogást ismer

A leggyakrabban persze ennek az összetett harcrendszernek nem a közrendőrök veszik hasznát, hanem a közterületi támogató alosztály speciálisan képzett rendőrei. Ennél az alosztályánál dolgozik Obendorf is. Ahogy elmondta, ők nagyjából a járőrszolgálat és a TEK között helyezkednek el, és olyan veszélyesebb és rizikósabb küldetéseket bíznak rájuk, mint például az agresszív vagy pszichotikus bűnözők börtönökbe kísérése, rajtaütéseket hajtanak végre kábítószer-terjesztőkön, és minden olyan küldetésben részt vesznek, amelyhez nagyobb erő és mindenre kiterjedő tudás szükséges. Munkájuk pedig akad bőven, mondta, a hétvége és a szabadnap fogalmát szinte nem is ismerik.

Itt mosolyog, de a bűnözők ettől még retteghetnek
Itt mosolyog, de a bűnözők ettől még retteghetnek

Obendorf azonban nemcsak rendőröknek tanítja meg az önvédelem és a lefegyverzés legprofibb technikáit, hanem mindenkinek, aki szeretne elmerülni a rendőrségi taktikai harcrendszer rejtelmeiben. Civilben ugyanis az általa kialakított harcot a Tactical Combat Oktató és Fejlesztő Egyesületben – amelynek alapítótagja – tanítja polgárőröknek, biztonsági őröknek, nőknek, gyerekeknek. Emellett pedig a Széchenyi István Gimnáziumban is oktatja a rendőri intézkedés tudományát.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő