A belvárost elcsúfító graffitik és falfirkák eltüntetésével teszik jóvá korábbi bűneiket azok a fiatalok, akiket a bíróság próbára bocsátott.
Megszaporodtak a városban a városképet csúfító – művészeti értéket egyáltalán nem képviselő – graffitik és falfirkák. Ezeknek a firkáknak egy jelentős részét egy nem mindennapi kezdeményezés kertén belül olyan fiatal pécsiek festik le a belvárosban, akiket a bíróság próbaidőre bocsátott. A város kicsinosítására, a graffitik eltüntetésére a Baranya Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Hivatalának Pártfogó Felügyelői Osztályán belül működő Értékrend-korrekciós csoport munkatársai vállalkoztak.
Tímár Krisztiánt, az értékrend-korrekciós csoport program-koordinátorát a Boldogság Házának Hunyadi János utca felőli bejáratánál kérdeztük a projektről, ahol a próbára bocsátott fiatalok épp újrafestették az intézmény kerítését és csúnyán összefirkált bejáratát. Tímár elmondta, hogy a fiatalok részvételével 2-3 napig csoportfoglalkozásokat tartanak, majd a foglalkozások zárásaként egy úgynevezett jóvátételi, kármentesítési cselekedetet kell teljesíteniük, ami jelen esetben a falfirkák eltüntetése. Így – folytatta – egy közösség részeként, a közös munka során élnek meg új, pozitív élményeket, ennek eredményeként új értékeket is beépíthetnek életükbe.
– A graffitik és firkák eltüntetésének ötlete azzal indult, hogy nemrég valaki a Nick-udvar Király utcai bejárata mellett filctollal felírta, hogy „Éljen Pécs”. Szerencsére a szemben működő étterem biztonsági kamerájának felvétele alapján már tettünk rendőrségi feljelentést is az ügyben, és valószínűleg meg is van az illető, aki összefirkálta a falat. Közben viszont kaptunk olyan megkereséseket is, melyekben felhívták a figyelmünket arra, hogy a Boldogság Házának környékét is elrondítják a firkák – mondta.
A házasságkötőnél zajló munka – mint mondta – egy hosszabb, nagyobb folyamat jelképes kezdete, melynek során minden olyan graffitit megpróbálnak eltüntetni, melyekhez hozzáférnek. Hozzátette, hogy szinte biztos, hogy azt, aki a Boldogság Házának kapuját – valamint többek között a belvárosi kukákat is – összefestette, sikerül beazonosítaniuk és a rendőrség segítségével elkapniuk.
– Az a célunk, hogy példát statuáljunk, és tudassuk a firkálókkal, hogy ezt nem lehet büntetetlenül csinálni, hiszen nagy anyagi kárt okoznak. A Természettudományi Múzeum falára nemrég felfújt óriási „Evelin” felirat eltüntetése például milliós nagyságrendekben mérhető. Azt szeretnénk, hogy azok, akik az ilyen és ehhez hasonló rongálásokat jó szórakozásnak, viccnek gondolják, egyszer hozzánk kerüljenek mondjuk egy közérdekű munkabüntetés erejéig, melynek során jóvá tehetik bűneiket – mondta.
Tímár kiemelte, hogy bárki, aki tetten ér, vagy észrevesz olyan vandálokat, akik pécsi épületek falait firkálják össze, jelezze a csoport munkatársainak.