A nemzetiségek országon belüli és uniós helyzete is szóba kerül azon a háromnapos pécsi konferencián, amelyet pénteken nyitott meg dr. Hoppál Péter országgyűlési képviselő. Az eseményre kormánytisztviselőket is meghívott a szervező Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre.
„Kisebbségek Európáért – Európa a kisebbségekért” címmel indult el pénteken az a nagyszabású konferencia, amelynek célja, hogy a jövőben jobban odafigyeljenek uniós szinten is a kisebbségekre. Az EU 2011-ben soros elnöke, Magyarország felé is szeretnék jelezni, hogy a történelmi és őshonos kisebbségek ügyének Európai Parlamenti szintű jogi rendezésére most van itt a nagy lehetőség. Ebben támogatják a hazai és határon túli nemzetiségiek.
Magyarázatként a konferencián megtudtuk, a nemzetiségi kisebbségek kulturális öröksége része a magyar, az európai és egyetemes kultúrának. Mint ilyen, védendő érték. Ha a kisebbség nem kapja meg azt az EU-s szintű jogvédelmet, mely egyéni és közösségi, nyelvi és kulturális értékei őrzéséhez szükséges, fennáll a veszély, hogy asszimilálódik, eltűnik e kultúra.
Dr. Hoppál Péter, pécsi országgyűlési képviselő nyitóbeszédében a rendezvény helyszínével kapcsolatban megjegyezte: aligha találhattak volna jobb otthont a programoknak mint Pécs. Elmondta: Pécs és Baranya mindig is gazdag volt a nemzetiségek vonatkozásában, Pécsett működik az országban a legtöbb nemzetiségi önkormányzat, s a térség kulturális élete elképzelhetetlen a velünk együtt élő kisebbségek nélkül.
Az országgyűlési képviselő kifejtette: Pécsett él és létezik az, ami az Európai Unió egyik lényege. Befogadó városként, a Béke Városaként a megyeszékhely új otthont kínált a délszláv háború menekültjeinek, s folyamatosan felkarolja, s segíti az itt élő nemzetiségeket. Beszédének végén megerősítette: a Pécsett élő nemzetiségek nélkül csonka lenne a pécsi kulturális és oktatási élet. Utóbbi kapcsán kitért a Gandhi Gimnázium, a Krleza oktatási központ és a Koch Valéria iskolaközpont tevékenységére.
A konferencia során neves előadók járják körül a témát a kultúra (Hammerstein Judit, kultúrpolitikáért felelős helyettes államtitkár NEfMI), a történelem (Dr. Makkai Béla, egyetemi docens), a politika, a szociológia (Dr. Schöpflin György, Európa Parlament képviselő) és a jog oldaláról.