-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapKorzóGasztróPécs városképét szépítenék az egységes vendéglátóteraszokkal

Pécs városképét szépítenék az egységes vendéglátóteraszokkal

A helyi önkormányzat megbízásából a Városi Főépítészet összeállította Pécs város vendéglátó előkert és portálkialakítási kézikönyvét. Az útmutatóban közérthető módon fogalmazták meg azokat az előírásokat és szempontokat, melyeket a kitelepülések elbírálásakor figyelembe vesznek majd 2021 márciusától. Most pedig lehetőséget adnak a gasztronómiában dolgozóknak és a pécsi városkép iránt érdeklődő lakóknak egyaránt, hogy véleményezzék a dokumentumot. Ezt február 8-ig tehetik meg. 

Miért volt szükség a kiadványra? 

– Pécsett sok a műemléki jellegű, szép épület és a sétálóutca, ahol nagy számban fordulnak meg turisták is. Rengeteg itt a vendéglátóhely, valamint az ezekhez kapcsolódó terasz. A városháza évek óta törekszik rá, hogy viszonylag egységes kép táruljon az elé, aki betér a nevezett területekre. Szeretnénk, ha a kitelepülések elrendezése, az üzletek kirakata és homlokzata még jobban harmonizálna a környezettel, esztétikus lenne a bútorzat, növényzetet helyeznének ki a bérlők – mondta el lapunknak Topán László, a pécsi önkormányzat Városfejlesztési és Innovációs Bizottságának elnöke.

Hozzátette, a helyzet eddig sem volt rossz, de azt tapasztalták, hogy sok hiányosság is akad: egyesek nem megfelelően adtak be kérelmeket, vagy pontos leírás hiányában eddig nem voltak tisztában az elvásárokkal, esetenként nem tartottak be jogszabályokat.

„A most megszületett kiadvány abszolút hiánypótló, a vendéglátósokat segíti a tájékozódásban, egyértelmű helyzetet teremt, és ezáltal felgyorsíthatja az engedélyeztetési eljárást is”

– vélekedett a bizottsági elnök. Hozzátette, fontos, hogy nem csak városi szintű jogszabályok szerepelnek a dokumentumban, hanem törvényi előírások is.

Topán László

Elmondta, tavaly tavasszal merült fel, hogy szükség lenne egy ilyen jellegű útmutatóra, majd ősszel terepbejárást és többkörös egyeztetést tartottak, hogy felmérjék a helyzetet és az igényeket. A Városfejlesztési és Innovációs Bizottság tagjai nem csak a Városi Főépítészettel, de a városi főkertésszel is együttműködtek az előkészületek során, most pedig szeretnék bevonni a leginkább érintett vendéglátósokat és persze a helyi lakosokat is. Február 8-ig várják a visszajelzéseket, a végleges verziót pedig márciusban fogadhatják el.

A vendéglátósok helyzete a járvány miatt nehéz, ez további gondot okoz? 

– Nagyon jelentős vagy radikális újításokra nem kell számítani. Inkább a zöldítés a cél, a reklámelhelyezés és a dobogóhasználat szabályait fektettük le, illetve több olyan kérdést tisztáztunk, ami korábban nem volt egyértelmű – hangsúlyozta Topán László.

Kiemelte, hogy az általa vezetett bizottság tagjai mindvégig szem előtt tartották, hogy a koronavírus-járvány, valamint az ehhez kapcsolódó szabályozások miatt egyébként is rossz helyzetben lévő gasztronómiai szektorban dolgozókat ne érje további hátrány.

– Többször vitatkoztunk arról, hogy egy ilyen kézikönyv bevezetése és a szabályok követése milyen megterhelést jelent a vendéglátósok számára. Igyekeztünk megoldást találni, ami mindenki számára elfogadható lehet. Egyrészt fontos tudni, hogy ez által most nem kell nagy kiadásokban gondolkozniuk, akiknek ugyanis van érvényes engedélyük, azoknak csak a lejárta után kell alkalmazniuk az új leírásokat. Illetve igyekszünk mindig egyénileg elbírálni a kéréseket, például jelezheti felénk a bérlő, ha számára túlzott terhelést jelentene az új szabályok alkalmazása, mi pedig mérlegeljük, milyen haladékot vagy kedvezményt tudunk adni indokolt esetben – így a bizottsági elnök. Hangsúlyozta azt is, hogy a városvezetés eddig is igyekezett segíteni a helyi vállalkozókat a szorult helyzetben, például a közterülethasználati díj alóli mentességgel.

„Tulajdonképpen mindannyiunk érdeke, hogy egységes városkép alakuljon ki és a törvényi szabályoknak is megfeleljünk”

– vélekedett Topán László.

Hogy véleményezhető az útmutató? 

A Pécs város vendéglátó előkert és portálkialakítási kézikönyv tervezete a város honlapjáról letölthető IDE KATTINTVA, és társadalmasítása keretében február 8-ig véleményezhető. A javaslatokat és észrevételeket a [email protected] e-mail-címre várják.

– A társadalmi egyeztetésre szánt idő azért ilyen rövid, mert azt szeretnénk, hogy a járványhelyzet elmúltával, már az idei szezonban az új kézikönyv alapján adhassuk ki az engedélyeket. Egyébként, ha valamilyen elfogadható észrevétel később fut be, bármikor van lehetőség az útmutató felülvizsgálatára, mert ez a bizottság hatásköre – mondta végül Topán László.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő