Már vasárnap rád ül a letargia, mert másnap hétkor fel kell kelned és be kell menned melózni? Ha megkérdeznék, milyen napot utálsz a legjobban, csípőből válaszolnád a hétfőt? Nem vagy egyedül, a hétfőundor jellemző szinte mindenkire, de nem azért, mert ez a nap más lenne, mint a többi. Utánajártunk a hírhedt „monday bluesnak”.
Pénteken már benne van a lábadban a boogie, vasárnap éjfélhez közelítve pedig egyre jobban elszontyolodsz, hogy hétfőn újra kelni kell és vége a hétvégének? A legtöbb magyar ember „monday bluesban”, vagyis hétfőundorban szenved, pedig a hétfő egyáltalán nem más, mint a többi hétköznap.
Utánajártunk, mi lehet a jelenség oka, de sajnos sziklaszilárd ok-okozati összefüggéseket nem tudtunk feltárni, hisz ahány ember, annyi szokás. Három állítást mindenesetre sikerült megfogalmaznunk.
Felborul az alvásritmusunk, így még fáradtabbak leszünk hétfőn
Többször is megírtuk, az alvás egészségügyi kérdés, amit az emberek rendkívül alábecsülnek, holott a szervezetünknek nincs olyan baja, amelyre ne lenne gyógyír az alvás, és nincs olyan életterület, amire ne hatna kártékonyan az alvás hiánya. Agyunk kipihenten nagyobb teljesítményre képes, használhatóbb és kreatívabb ötleteink lesznek, felgyorsul a problémamegoldó készségünk, és a memóriánk is jobban működik majd. Nem véletlen, hogy ekkora szerepe van az alvásnak a hétfőundorban, hiszen minden hétvégén felrúgjuk a jól megszokott alvásritmusunkat.
A hosszú péntek és szombat éjszaka után, általában tovább is alszunk, esetleg még délután is beütemezünk egy sziesztát, melynek köszönhetően a hétköznapi alvásritmusunk fenekestül felborul. Miközben mindezt azért tesszük, hogy kipihenjük a hétköznapok fáradalmait, pont az ellenkező hatást érjük el: a pár plusz óra alvás csak még fáradtabbá tesz minket hétfőn, mivel összezavarjuk a belső óránkat.
A testünk is szenved, avagy nem kellett volna az az utolsó zserbó
Mindenki tegye a szívére a kezét, és úgy mondja: nem szoktam többet enni és inni hétvégén! Ugye hogy nem megy? Érthető módon alkoholos italból is többet fogyasztunk a hétvégén, de a szombati vagy a vasárnapi ebéd is inkább a nagy evésekről szól és nem a mértékletes falatozásról.
Szabó Georgina viselkedéselemző szerint hétvégente rendszerint elengedjük magunkat, többet eszünk és iszunk, mint általában, amit meg is érzünk. – Kicsit kótyagos még a fejünk attól az utolsó felestől, és talán a nagyi utolsó zserbóját se kellett volna habzó szájjal befalni, mert most mintha kicsit szűk lenne rajtunk az ing – avat be a pszichológus. Hozzáteszi, hogy emiatt lehet, hogy általában a hét elején a legtöbb a testsúlyunk, függetlenül attól, mennyire tudatosan figyelünk a táplálkozásunkra.
A bajok igazi forrása: utáljuk a munkahelyünket
Egyes kutatások szerint igazából nincs is olyan, hogy hétfőundor, csak olyan emberek, akik utálják vagy a munkahelyüket, vagy a főnöküket. Ez a szám azonban sajnálatos módon országunkban elég magas, becslések szerint akár 70%-ra is rúghat azoknak a száma, akik elégedetlenek a munkahelyükkel, és szívesen váltanának.