Nemrégiben módosította az alkotmányt az Országgyűlés, így az egyik passzus értelmében tilos lesz a közterületeket életvitelszerűen használni. Pécsen minden fedélnélkülinek tudnak hajlékot biztosítani a Támasz Alapítvány által működtetett ellátórendszerben, ezért is rendet teremtenének a közterületeken.
A hajléktalan-ellátási rendszer jól kiépített, kiszolgálja az igényeket – mondta korábban Hajdu Krisztián, a Támasz Alapítvány szakmai vezetője. A fedél nélkül maradt embereknek télen-nyáron, minden napszakban lehetőségük van egy-egy intézménybe behúzódni, ételhez jutni, sőt bizonyos mértékben rehabilitálódni is. A városban található nappali melegedő, éjjeli menedékhely, időszakos férőhely és átmeneti szállás is. Jelenleg összesen körülbelül 300-400 főt tudnak elszállásolni, de igény esetén akár többet is.
Hajdu Krisztián szerint, aki ma Magyarországon munkaképes, tehát akar és tud is dolgozni, az talál lehetőséget. Nagyon sok sikert érnek el azokkal, akik rehabilitációs folyamatban vesznek részt, szinte mindenki vissza tud kerülni az élet normális kerékvágásába. Azok a hajléktalanok viszont, akik már nem akarnak vagy tudnak dolgozni, bent maradnak a rendszerben.
Őri László, Pécs alpolgármestere az alkotmánymódosítás kapcsán lapunknak jelezte: Pécsett jelenleg az ország egyik legjobb hajléktalanellátó rendszere működik a város és a kormány támogatásával. A közelmúltban többek között 200 millió forintból új szálló is létrejött.
Nem járja, hogy miközben a városban az összes fedél nélkül élőnek ingyenes szállást és étkezéseket tudunk biztosítani, ezt a szolgáltatást egyesek nem veszik igénybe, helyette pedig elfoglalják a padokat, kéregetnek a pécsiektől és a turistáktól – vélekedik Őri.
Mint mondta, a városvezetés célja, hogy – csakúgy, mint az önkormányzati bérlakásokkal kapcsolatos tavasszal bevezetett új szabályozással – az alkotmánymódosításnak megfelelően új rendet vezessen be.
– Elvárható, hogy egy piacról érkező, két megrakott szatyorral közlekedő időskorúnak ne kelljen közelharcot vívnia pár perc pihenésért padon heverésző hajléktalanokkal, és egy család nyugodtan leülhessen fagyizni Pécs főterén egy padra – fogalmazott az alpolgármester.
Őri hozzátette: sajnálatos, hogy Mellár Tamás pécsi baloldali politikus, az MSZP-Párbeszéd-frakciószövetség tagja nem szavazta meg az alaptörvény módosítását, ez azt jelenti, hogy nem a rend, hanem a rendetlenség oldalára állt döntésével.