Evelin és két fiú ikertestvére koraszülött volt. Több hetet töltöttek inkubátorban. Elképzelhető, hogy oxigéntúladagolást kaptak és a szemüket sem takarták le. Hármójuk közül csak egyikük szeménél volt némi remény, de aztán az is elveszett. A szülők viszont nem adták fel, sőt.
Evelin, Peti és Csabi mostanra felnőttek és mindhárman lediplomáztak – a salgótarjáni hármasikrek történetét évekkel ezelőtt az egész ország szívébe zárta. Akkor a Vöröskereszt és még egy holland orvos is felkereste a családot, hogy a gyermekek szemét megműtse, de hiába. Az évek elrepültek, a gyerekek pedig felnőttek lettek, méghozzá boldog és diplomás felnőttek. Közülük Evelin a Pécsi Tudományegyetemre iratkozott be és tanulmányai alatt a várost is megszerette. Úgy döntött, hogy diplomája megszerzése után is itt marad.
– Anyukánk mindig úgy kezelt minket, mintha nem lennénk látássérültek, hanem átlagos gyermekek volnánk. Éppen ezért most a szüleinknek köszönhetjük, hogy itt vagyunk – kezdi a történetüket Evelin. – Mindig is tudtam, hogy emberekkel szeretnék foglalkozni és valamilyen segítő szakmát tanulni.
Evelin a szociális munkás szakot választotta, amit sikerült is elvégeznie. A három és fél éves képzést idén fejezte be, de azt mondja, hogy nem hagyja abba; ha minden jól megy, szeptemberben újra iskolapadba ül.
– Még két évig tanulok, de szeretnék a szakmámnak megfelelő munkakörben elhelyezkedni és idősekkel, vagy fogyatékossággal élőkkel foglalkozni – mondja.
Éppen ezért diplomamunkájának témáját is ebben a témakörben írta meg: az egyetemen tanuló, szociális munkás szakra járó látássérült hallgatókról írt dolgozatot.
– Pécs és az egyetem is felkészült a hátrányos helyzetben élőkre, majdnem félszázan járnak ide. Ugyanakkor mindig van hova fejlődni. A diplomamunkám írása alatt is találtam pár hiányosságot, ami főként az akadálymentesítést érinti. De megmondom őszintén, ha valahol elakadok, akkor segítséget kérek, akár idegenektől is.
Evelin szerint sokan segítenek, ha mondjuk az úton kell átkelnie, de olyannal is találkozott már, aki nem tudta, hogyan viszonyuljon hozzá.
– Vannak emberek, akik félnek ettől a helyzettől, pedig nincs mitől. Ha mi nem érezzük magunkat zavarban, akkor ők miért tennék? – mosolyog.
Evelin egyébként rengeteg barátra tett szert a városban és az egyetemen egyaránt, éppen ezért nem is szeretne elköltözni innen. A nyarat is csak a családja miatt tölti távol, mert ilyenkor két fiútestvérével meglátogatják a szülőket Salgótarjánban. A két fiú ikertestvér is elhagyta a szülői fészket, egyikük az ELTE-n tanul jelenleg is, míg másikuk az egri Eszterházy Károly Főiskolán tanult programtervező informatikusnak. Ők pedig azon dolgoznak, hogy olyan fejlesztéseket hozzanak létre, amelyek például a vakoknak és gyengén látóknak segítenek geometriai formákat, függvényeket megjeleníteni. A számítógép ugyanis csak szöveget tud hanggal ellátni, alakzatokat, ábrákat nem.
[su_box title=”Pécsi Tudományegyetem Oktatási Igazgatóság Támogató Szolgálata:” style=”soft” box_color=”#05b7e8″ title_color=”#0c0b0b”]
A szolgálat az egyetem fogyatékkal élő hallgatói (mozgáskorlátozottak, hallássérültek, látássérültek, beszédfogyatékosok – diszfázia, diszlália, diszfónia, dadogás, hadarás, afázia, orrhangzós beszéd, dizartria, mutizmus, súlyos beszédészlelési és beszédmegértési zavar, centrális pöszeség, megkésett beszédfejlődés -, pszichés fejlődési zavarral küzdő hallgatók – diszlexiás, diszgráfiás, diszortográfiás, diszkalkuliás, a hiperaktív, figyelemzavarral küzdő, magatartásszabályozási zavar autisták – és egyéb megváltozott munkaképességű munkavállalói számára nyújt szolgáltatásokat.
A Támogató Szolgálat célja a fogyatékkal élő egyetemi polgárok segítése, önálló életvitelének kialakítása és megkönnyítése elsődlegesen a lakáson kívüli (köz)szolgáltatások, különös tekintettel az oktatási szolgáltatások elérésének segítségével, mindezt a hallgató aktív közreműködésével. Az ellátás hozzájárul a fogyatékosságból eredő hátrányok csökkentéséhez, a társadalmi beilleszkedéshez, az esélyegyenlőség megteremtéséhez, kiemelten a felsőfokú végzettség megszerzéséhez és a munkaerőpiacra való felkészüléshez.[/su_box]