Pécsen található a zöld építészet egy különleges példája. Egy olyan aktívház, ami rendhagyó módon, felújítás során nyerte el a neves jelzőt. Pécsen él és dolgozik a ház belsőépítésze Szatlóczki Dóra Lilla, aki saját gyönyörű fotóin keresztül avat be minket munkájának részleteibe, és az egyedülálló zöld ház kialakításába.
A ház nem csak az aktív, de az okos jelzőt is kiérdemelte. Mit jelentenek ezek a fogalmak az építészetben?
Az aktívház fogalma annyit tesz, hogy az épület várhatóan több energiát termel egy éven belül, mint amennyit felhasznál. Az intelligens ház jelzőt pedig azért kapta, mert az épületautomatika az energiaigényt és a megújulókból származó energia kínálatot (földhő, napenergia és szükség esetén fatüzelés) energiahatékonyság szempontjából a legoptimálisabbra harmonizálja, felügyelve a benti felhasználói szokásokat és a kinti környezeti változásokat. A rendszer a változásokra igény szerinti beállítások alapján reagál, ami akár egy mobiltelefonnal is szabályozható.
A zöld házak nagy előnye, hogy a természetbarát megoldások mellett gazdaságosabb a fenntartásuk is. Ha ez így van, szerinted miért épül belőlük ilyen kevés?
Mint ahogy az élet más területein az építészetben is egyre hangsúlyosabban odafigyelnek a környezettudatosságra. Az ilyen típusú épületek létrehozása nagyobb befektetés által jöhet csak létre, aminek hosszú távon lesz igazán jótékony hatása és térül meg a befektetési költség. Szerencsére ma már egyre több az ilyen jellegű kezdeményezés, például a Komlón található RATI gyárüzem és irodaépület is pluszenergiás ház, amelyet szintén Kistelegdi István építész tervezett.
Te végezted a ház belsőépítészeti munkáit. Miben volt ez más, mint az eddigi megbízásaid?
A belsőépítészeti tervezés több szempontból is különleges feladat volt. Az épület prototípusnak számít a maga nemében. Az energiahatékonyságra törekvés megnyilvánul a ház összes szerkezetében, ami meghatározó hatással volt a belsőépítészeti tér kialakítására. Számos térelem jött létre az aktívház tulajdonságaiból adódóan. A vastag falszerkezet belátszik a lakótérbe, így a külső falburkolat színe és anyaga is hatással van az összképre. A széltorony három szintes belmagasságot biztosít, így a fények és hangok másként terjednek. A lélegző fűtő-hűtő csövekkel behálózott vályogfalak a bútorok elhelyezését és burkolatok kiválasztását erősen lekorlátolták. A minél energiahatékonyabb padlófűtés miatt csak hidegburkolat jöhetett szóba, valamint szempont volt a lehető legmagasabb újrahasznosított minősítéssel rendelkező burkolatok használata. Meghatározóak voltak az épületen végigfutó gépészeti rendszerek, melyek elbújtatását ki kellett találni olyan fontos terekben, mint a konyha, a nappali, a hálószoba és a dolgozó helyiség.
Számodra melyik a ház legkülönlegesebb pontja?
Az emeleten található hálószobával egybenyitott fürdőszoba, amely igazán egyedi eset még a mai magyar térszervezésben. A fürdőszoba részénél hatalmas teljes belmagasságú nyílászárók határolják a teret a keleti és déli homlokzaton, így rendkívüli panorámát nyújtva a felhasználóknak, valamint nagyon szép természetes benapozást is kap a helyiség. A két különböző funkciójú teret egy nem teljes belmagasságú falszakasz szeparálja. A szaniterek kiválasztásánál az ívesebb formák kerültek előtérbe, a két kerek mosdókagylóval és a rendkívül szép freedom káddal. A fa hatású padlóburkolatot és a meleg fa bútorokat a szürke minimalista hidegebb tónusú csempék oldják és így alkotnak egységes képet. A térbe helyezett íves sárga fotel és a kristálycsillár adják meg azt a pluszt, amitől igazán impozáns lesz a helyiség.