Pécsen is tüntettek a tanárok és a mellettük kiálló civilek, pártok. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete nehezményezi a tanárok és az oktatási rendszer helyzetét. Pécsen az ügy megsegítése érdekében szimpátiavonulást tartottak, amelyen közel ezer ember vett részt. A tüntetés fennakadások nélkül zajlott, nagy esőben, heves szónoklatokkal.
A PDSZ által szervezett megmozdulást az országszerte nagy visszhangot kapott miskolci pedagógus-tüntetés mellett kiálló szimpátia-akcióként hirdették meg. Mint közismert, a miskolci Herman Ottó Gimnázium 2015 novemberében adott ki egy nyílt levelet az oktatási rendszer jelenlegi problémáiról, a közleményük után több száz iskola csatlakozott az ügyükhöz, köztük baranyai intézmények, tanárok és a velük egyetértő szülők is. Az oktatás jobb megbecsüléséért és az oktatási intézmények önállóságáért, jobb munkakörülményekért tüntettek tehát Pécsen is.
Az esőtől nehezített, de rendőri kísérettel könnyített tüntető menet a 48-as térről a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Színház téren található épületéig vonult – közel ezer fő vett részt benne. A tömegben néha felcsendültek ironikus ballagási nóták, de igazán inkább a „Tűnjön el a Klik!” kántálások zengtek.
A menet a Király utcába érve megállt a volt Sufni saroképületénél, ahol Schilling Árpád, a Krétakör Színház alapítója – aki épp Pécsen tárgyalt – öntött erőt a tüntetőkbe. Azt a tanácsot adta a pécsi pedagógusoknak, hogy azt tanítsák, amit akarnak, amiben hisznek, és ne kössenek semmilyen kompromisszumot a kormánnyal.
Nagy Erzsébet, a PDSZ pécsi ügyvivője a Színház téren a pedagógusok követeléseinek felsorolásakor elmondta, komoly, átfogó változtatásokra van szükség ahhoz, hogy az iskolai adminisztrációs munkák nagy mennyisége és a túlórázás miatt leterhelt tanárok, valamint a minimálbéren élő pedagógus-asszisztensek helyzete jobbra forduljon. Emellett a diákok is nagyon sok és fárasztó munkával néznek szembe napi szinten, amelyen a PDSZ álláspontja szerint azonnal segíteni kell. A gyerekek túl sok időt töltenek az egyébként tisztességesen fel sem szerelt iskolában, és „hullafáradtan” érnek haza, és a heti 5 testnevelés órát is túlzásnak vélik.
A pedagógusok továbbá követelik, hogy azonnal szüntessék meg a Nemzeti Pedagógus Kart, a pedagógusok elleni adatgyűjtéseket, valamint a szabad tankönyvválasztás visszaállítását és a tankötelezettségi korhatár visszaállítását 18 éves korra.
Nagy Erzsébet kiemelte, hogy a pedagógusoknak tárgyalniuk kell a kormánnyal, nem szabad megengedniük, hogy az Oktatási Minisztérium zárt üléseken, „saját magával tárgyaljon” a tanárok sorsáról. A Klik munkáját feleslegesnek és károsnak nevezte.
Ezután Ágoston Andrea beszélt, a pécsi tüntetés meghirdetője, aki annyit kért a tüntetőktől, hogy vigyék végig a tiltakozásokat szerte az országban, amíg el nem érik a céljukat.
A demonstrálókhoz szólt Nagy-Bandó András is, aki azzal kezdte, hogy „ez a papírmasé kormány egyszer el fog égni”, majd arra buzdította a tömeget, hogy ne féljenek a kormánytól. Kiemelte, hogy ha valakit ezután a tüntetés után bármilyen bántalom, sérelem ér a munkahelyén vagy a hétköznapokban, akkor újra össze fognak gyűlni.
[su_box title=”Közben csökkentették a pedagógusok terheit” style=”soft” box_color=”#91ffa5″ title_color=”#000000″]Jelentősen csökkennek az önértékelési és tanfelügyeleti folyamatokban a pedagógusok adminisztrációs terhei, mondta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) köznevelési intézményrendszer fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára szerdán Pécsen, újságírók előtt, a tüntetőmenet megkezdése után – írja az MTI. Pölöskei Gáborné az Országjárás az oktatásról programsorozat pécsi fórumát követően jelezte, a miniszteri döntéssel csökkent a tanfelügyeletek, illetve a minősítések száma is. Kitért arra is: „tovább folytatódik a párbeszéd a pedagógusok és az oktatási tárca között, aminek célja, hogy rendszerbe tudjuk foglalni a tanárok problémafelvetéseit”. A helyettes államtitkár közölte, ezek között szerepeltek a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (Klik) érintő, a működéssel és fenntartással kapcsolatos kérdések, valamint szó volt a pedagógusok minősítő- és felügyeleti rendszeréről is. [/su_box]