Egy tanulmány szerint nagyobb eséllyel bontja fel házasságát az, akinek a környezetében már volt válás. Miközben Magyarországon csökken a házasságok száma, addig Pécsett éppen ellentétes a tendencia. Többen házasodnak, mint korábban.
A Központi Statisztikai Hivatal szerint 2000-től 2011-ig (eddig vannak elérhető adatok) gyakorlatilag folyamatosan csökkent (48.110-ről 35.812-re) a házasságok száma Magyarországon. Ezzel együtt a válások száma is apadt, igaz nem komoly mértékben: 23.987-ról 23.335-re. A 2007-2008-as évek jelentették a mélypontot: azokban az esztendőkben 25 ezernél is több házasságot bontottak fel. A KSH adatai szerint ugyanakkor a kevesebb válás azért volt, mert kevesebben is élnek immár házasságban.
A 20 és 29 éves kor közöttiek válnak leggyakrabban, de a tendencia a 35 felettieknél emelkedett legjobban.
[frame]A sajtót a napokban járta be egy új amerikai kutatás, amely azt vizsgálta, hogy könnyebben válik-e az, akinek egy rokona vagy barátja már rászánta magát erre a lépésre. Az eredmények szerint: igen. A Brown Egyetem vizsgálata a massachusettsi Framingham városában zajlott és az 1971 és 2001 közötti 30 évet ölelte fel. A 67 ezer fős városban a pontos és kiterjedt adatgyűjtésnek hála, jól feltérképezték a kapcsolati hálókat. Az összeállítás szerint 75 százalékkal valószínűbb a válás, ha az illető egy barátja már vált korábban. Abban az esetben, ha egy barát barátja döntött a házasság felbontása mellett, akkor 33 százalékkal volt gyakoribb a válás. Ebből tehát arra következtettek, hogy a nem teljesen jól működő kapcsolatban élők igencsak elgondolkoznak, ha megtudják, hogy valaki válik. [/frame]
Pécsett azonban más a tendencia:
– Az utóbbi 3 évben jelentős mértékben csökkent a válások száma, míg 2011-ben 461 volt, 2012-ben 397-et, 2013-ban pedig 322-t regisztráltak. Ugyanakkor több a házasság: már idén októberig több esküvő volt (556) Pécsett, mint az ezt megelőző években – tudtuk meg dr. Szilágyi Csillától, a pécsi okmányiroda osztályvezetőjétől.
Az egyik pécsi válásokkal is foglalkozó jogász lapunknak elmondta: egy válás „ára” attól függ, hogy mennyire nehezítik meg egymásnak a felek.
– Ha nem közös megegyezéssel válnak el a házastársak, akkor fel kell sorolni az ide vezető indokokat. Ezen kívül fizetni kell a válás kezdeményezéséért és a vagyonmegosztásért. Egy-egy ilyen procedúra akár félmillió forintjába is kerülhet a feleknek, ha sokat pereskednek egymással és nehezen tudnak dönteni vitás ügyeikben. A makacsság és a sértettség tehát sokba kerülhet – nyilatkozta lapunknak a szakértő.
[frame]A válásokat ugyanakkor 2013 májusától mediációs eljárás is segíti, amely egyfajta konfliktuskezelést jelent. dr. Hajdu István, a Pécsi Városi Bíróság sajtószóvivője lapunknak elmondta: eddig Pécsett 24 polgári peres ügyben indult ilyen eljárás, ebből 9-ben jött létre megállapodás.[/frame]