Tényleg olyan rossz Magyarországon a nemzetiségek helyzete, mint ahogy a Sargentini-jelentés állítja? Mi az a Minority Messenger? Mi a feladata és hogyan segítheti a pécsi nemzetiségiek munkáját? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Pécset mindig is az itt élő európai nemzetiségek tették színesebbé, és a városban ezért meg is becsülik a nemzetiségi lakosságot. Rengeteg kulturális programot szerveznek a különböző kisebbségi önkormányzatok és civil szervezetek. Nem is olyan rég írtunk például a Cigány Kulturális Napokról. A legközelebbi eseményen pedig éppen a társadalmi érzékenyítés, a nemzetiségi fiatalok aktivizálása és motiválása kerül majd terítékre.
Hári József, pécsi nemzetiségi tanácsnok szeptember 25-én délután a városháza dísztermébe hívta a városban élő nemzetiségek képviselőit, hogy egy előadás keretében többet tudjanak meg a Minority Messenger projektről, melyet a Youth of European Nationalities (YEN) avagy magyar nevén az Európai Népcsoportok Ifjúsága (ENI), európai nemzetiségi egyesület patronál. A projekt célja, hogy a különböző európai országokban található nemzetiségi szervezeteket látogatva az ENI tagjai felhívják a figyelmet és segédkezzenek a következő témákban: nemzetiségi fiatalok motiválása és bevonása, társadalmi elfogadás, aktív demokratikus állampolgárság, nemzetiségi nyelvek és kultúrák megőrzése, nyilvános beszéd, vita, konfliktuskezelés.
Az első találkozó alkalmával a témák közül a fiatalok motiválása és bevonása lesz fókuszban.
Hári József elmondta, mint minden területen, úgy a nemzetiségek helyi és országos közösségeiben is időben el kell kezdeni a jövő vezetőinek felkészítését. Felgyorsult a világ, ezt a sebességet és pörgést már a fiatalabb generációk tudják csak lereagálni, így át kell adni nekik a stafétát. Hozzátette, nem szükséges félni a fiataloktól, meg kell bízni bennük és fokozatosan átadni nekik a feladatokat.
A tervek szerint a szeptemberi találkozó után hosszú távú együttműködés jöhet létre Pécs nemzetiségi fiataljai között, ami hozzájárul a még színesebb és modernebb gondolkodásmód elsajátításához és programok szervezéséhez, valamint a nemzetiségi vezetők kineveléséhez.
Mint ismert, az Európai Parlament (EP) nemrég egy szavazási trükkel fogadta azt a – egyébként hamisítással is rendelkező – Sargentini-jelentést, amelyben olyan állításokat szőttek bele az elsősorban ugyanattól a pénzembertől függő civil szervezeteknek köszönhetően, miszerint Magyarországon, így tehát Pécsen is rendszeresen vernek meg zsidókat, veszik el vagyonukat erőszakosan.
A rendkívül naprakész jelentésben a mostani kormány szemére vetik a cigányságot megfélemlítő félkatonai szervezetek felvonulásait, amelyeket egyébként a Jobbik által gründolt Magyar Gárda tartott meg évekkel ezelőtt. (Leginkább abban az időszakban, amikor a cigánygyilkosságokat is elkövették a szélsőségesek Gyurcsány regnálása idején.) Éppen a Fidesz-kormány idején sikerült visszaszorítani a szintén szélsőjobboldali csoportot, a Magyar Gárdát, amely végül ki is múlt.