Dióbél méretű szakácskönyv, köröm nagyságú verseskötet vagy épp Magyarország története kis tenyérnyi méretben. A sort Tari József tudja folytatni, a pécsi férfi ugyanis lakásának egyik szobáját a világ legkisebb könyveinek szentelte.
Egy pécsi panelház ötödik emeletén található az a kis szobácska, amit Tari József minikönyveinek rendezett be. Meglepő lehet, hogy a csöpp szobában hogyan fér el 2500 könyv, a lakás többi szegletében pedig további 2700. A válasz viszont elég egyszerű: van olyan könyvecske, amelyik el sem éri az egy centiméteres szélességet! Így pár négyzetméteren szinte egy könyvtárnyi dokumentum fér el.
40 éve kezdte el gyűjteni
Tari József fiatal nyomdászként kezdte a gyűjtést, ami számára mára viszont jóval több, mint egy egyszerű hobbi. A világ minden pontjáról szerzett már be könyvecskét, sőt rokonai is küldenek neki.
Míves minicsodák
A nem ritkán több száz oldalas minicsodák között bőrkötésűek, aranyszegélyűek, sőt még tűzzománc borítóval rendelkezők is vannak. A legérdekesebb tulajdonságuk azonban a méretük – Tari József is ebbe szeretett bele.
Nem olvassa őket, inkább gyűjti
Tari József nem olvasta el az összes könyvét, bár van olyan, amelyiket külön kikölcsönzött eredeti méretben a könyvtárból, és úgy olvasta el.
Az egyik legnagyobb becsben ez a könyv áll:
A Beatles dalait tartalmazó apróságból összesen félszázat nyomtak, és a pécsi gyűjtő ritkaságára már többen is bejelentkeztek, de Tari József képtelen lenne megválni ettől a különleges darabtól. Birtokában van egyébkén több mint 150 éves minikönyv is, ami Amerikában készült.
Évszázados
Az apró alkotások elterjedése a 16. századra tehető. Eleinte főleg kisméretű imádságos könyvek voltak, amit az emberek bárhová magukkal vihettek. Másrészt a nyomdászok egymás között is versenyeztek, hogy ki tud minél kisebbet nyomtatni. Magyarországon az 1970-80-as években nyomtatták a legtöbbet, évente több száz darab készült el.
A minikönyvek mérete 30 és 76 milliméter között mozog, és még olvashatóak. Léteznek azonban ennél kisebbek is, amelyeket már mikrokönyveknek neveznek, s még nagyítóval sem lehet őket elolvasni.
[su_note note_color=”#b2e9f2″]A nyomdászok képzeletének nem tudtak határt szabni, szinte majdnem mindenről, még a sörreklámokról is készült minikönyvváltozat.[/su_note]