Hagyományteremtő céllal rendezték meg szerdán az MTA Pécsi Akadémia Bizottságának székhelyén a Pécsi Sporttudományi Szimpóziumot. Az esemény a High Performance témakörét járta körbe, többek között Danyi Gábor, Petrov Iván és Dárdai Pál előadását hallgathatták meg a résztvevők.
Az I. Pécsi Sporttudományi Szimpóziumot az MTA Pécsi Akadémiai Bizottságának Sporttudományi Önálló Elnöki Bizottsága a Pécsi Tudományegyetemmel és a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központtal közösen hozta tető alá, az esemény ötletgazdája azonban Rátgéber László volt. Ő töltötte be a házigazda szerepét is a szimpóziumon, amiről úgy fogalmazott, régi álma, hogy összegyűjtse azokat a pécsi, baranyai sportszakembereket, akiknek a tudásanyagával közösen lehetne értéket teremteni.
– Amikor a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ három évvel ezelőtt létrejött, a célunk az volt, hogy a sporttudományok bejussanak A Magyar Tudományos Akadémiára – mondta Rátgéber. – Ez most itt Pécsett sikerült is, aminek nagyon örülök, de fönt, Budapesten is el akarjuk érni ezt a célt.
Rátgéber azt is elmondta, régóta szeretne egy úgynevezett „Mecsek Expresszt” létrehozni. Erre akarja felpakolni az innen származó és a sport más-más területein nagyot alkotó szakemberek szürkeállományát, hogy aztán pécsi központtal alakulhasson meg egy olyan tudományos műhely, ami nem csak a régió, de az egész ország sportját előremozdíthatja.
E törekvés mentén született meg ez a szimpózium is, amelynek témája – a High Performance szemlélet – nagyon izgalmas. Azzal szemben, hogy 20-25 ével ezelőtt még az úgynevezett polihisztor edzők idejét éltük, ma már nagyon komoly humánerőforrás szükséges az eredményes munkához a sportban.
Ma egy edző nem akkor igazán jó, ha mindenhez ért, hanem akkor, ha a mellette dolgozó szakmai csapatot jól tudja koordinálni.
Rátgéber célja az, hogy ehhez a szemlélethez igazodva képezzenek szakembereket a magyar sport számára.
E témát járta körbe a most először megrendezett esemény, amelyen a pécsi sportélet szaktekintélyei tartottak rövid előadásokat. Ezeken bemutatták, az ő szakmai gyakorlatukban hogyan jelenik meg a High Performance.
Rátgéber László mellett beszélt a Bajnokok Ligája-győztes kézilabdaedző, Danyi Gábor, a jelenleg Győrben dolgozó úszószakember, Petrov Iván, az olimpiai bajnok párbajtőrcsapat edzője, Dancsházy-Nagy Tamás, de online-formában szintén „jelen volt” az eseményen a magyar labdarúgó-válogatott és a Hertha BSC korábbi szakvezetője, Dárdai Pál, valamint a Pécsről indulva az NBA-ban szereplő Orlando Magic assistant general manager-i posztjáig jutó Bencs Dávid is.
Más és más megközelítésből ugyan, de valamennyien kiemelték, hogy ma a sportban szakmai téren elengedhetetlen a csapatmunka, és a sikerek is nagyban a tudományos háttérnek köszönhetőek.
Az I. Pécsi Sporttudományi Szimpózium egy kerekasztal-beszélgetéssel zárult az előadókkal, ahol a közönség kérdezhette a szaktekintélyeket.