Pécsi egyetemisták bevonásával újítja meg közkedvelt, hőségben vízpermettel frissítő permetkapuit a TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. Pécs vízszolgáltatója tervezői pályázaton keresett olyan megoldást a köztéri eszközök új generációjára, amely fenntartható és a város arculatához is illeszkedik. A győztes alkotás akár már idén nyáron felbukkanhat a város forgalmasabb pontjain.
A lassan magasabb fokozatra kapcsoló hőség elviselésében évek óta rendre nagy szerepet játszanak a TETTYE FORRÁSHÁZ köztéri permetkapui. Mivel a kánikulai időszakok egyre hosszabbak, a vízszolgáltató a jelenlegi mobil kapukat lecserélve újítana ezen a téren: a PTE Műszaki és Informatikai Karával összefogva többnapos műhelymunka-sorozatot szerveztek, amelyen fantáziájukat szabadon eresztve a hallgatók innovatív, gazdaságos, a városképbe illeszkedő kapukat terveztek, amelyek nyaranta tartósan kitelepíthetőek Pécs tereire.
Összesen 6 csapat nevezett, egytől-egyig formabontó formai és technikai ötletekkel, megoldásokkal. Volt, aki szobrot, egy nagy csapot tervezett, akadt, aki városi bútorrendszerként álmodta meg a kaput.
– A pályázat azért volt különösen érdekes, mert két világ találkozott össze benne: a műszaki háttér, a gépészet, vagyis a szerkezetek működése, és az ipari formatervezés, amelynek fő megoldandó kérdései, hogy a hűsítő szolgáltatás miként jelenik meg a városi térben és hogyan válik használhatóvá a pécsiek számára – hangsúlyozta Csaba Ders, Pécs főépítésze, aki szakmai tanácsaival segítette a műhelymunkát és a pályázatok értékelésében is részt vett.
– Rengeteg remek ötlet született, a nyertesnek választott „Mediterrán kapu” például rendkívül izgalmas térélményt okoz a szemlélőinek, hiszen körbejárva mást és mást látunk az egyszerűnek tűnő csővázban: hol egy cseppforma kialakulását, hol egy Pécsre jellemző kupolát. Az ízléses, semleges, mégis ötletes formatervnek köszönhetően a kapu várhatóan könnyedén illeszkedik majd a város eltérő tereinek képébe – emelte ki Csaba Ders.
A diákoknak Sándor Zsolt, a TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. vezérigazgatója köszönte meg a részvételt és adta át a jutalmakat június 23-án. A vezérigazgató a díjátadón elmondta, a jövő szakembereire számítva kívánták ezt a pécsiek által kedvelt szolgáltatást a város arculatához igazítani. A cég és az egyetem együttműködésének keretében a hallgatók – túllépve az elméleti és gyakorlati tanórák keretein – még egyetemistaként kipróbálhatták magukat egy fajsúlyos, városi projektben. A Tettye a kiválasztott terv alapján hamarosan megkezdi a prototípus gyártását, és ha beválik, a győztes pályamű akár már idén nyáron felbukkanhat Pécs forgalmas pontjain – összegezte a vezérigazgató.
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=1cd1yOuZNjU&feature=youtu.be” width=”720″ height=”460″]
A nyertes csapat formatervezője, Magashegyi Gergő szerint a Tettye projektje remek önképző gyakorlatnak bizonyult számukra, csapatukat nagyban motiválta az is, hogy művük egyszer ott állhat Pécs terein. Az pedig – mondta végül –, hogy ez az álmuk megvalósulhatott, nagyszerű érzés…
[su_box title=”Mediterrán Kapu” style=”soft” box_color=”#9d1709″ title_color=”#0c0b0b”]A pályázatra beérkezett tervek közül az értékelő bizottság a „Mediterrán kapu” névre hallgató permetkaput választotta megvalósításra, amelyet Tongori Pálma, Modrovics Mónika, Bónis Barnabás üzemgépész hallgatók és Magashegyi Gergő, valamint Juhász Ádám formatervező hallgatók készítettek.[/su_box]