6 C
Pécs
hétfő, január 27, 2025
KezdőlapAbszolút PécsRejtélyes pécsi feltalálók

Rejtélyes pécsi feltalálók

Ha  ki kellene választanunk a leghíresebb pécsi szabadalmat, az minden bizonnyal a Zsolnay-család pirogránitja lenne.  Azt azonban kevesen tudják, hogy az első magyar gőzhajó, és az alaktartó volframszálas izzók szabadalmaztatója, vagy éppen a fővárosban egyetemi tanszéket alapító tudós pécsi? Bemutatunk néhány, kevésbé ismert pécsi feltalálót.

A magyar gőzhajó Pécsről

A Carolina gőzhajó tervrajza
A Carolina gőzhajó tervrajza

A Carolina a Duna első gőzhajója volt. A pécsi származású Bernhard Antal építette saját szabadalma alapján. A gőzöst 1817. március 21-én bocsátották először vízre, utána Bécsbe került, majd Pestre. Ezzel a hajóval indult meg 1820-ban a budapesti hajóközlekedés. A hajó utasokat szállított Pest, Buda és Óbuda között. Érdekesség, hogy a Carolina gőzgépének teljesítménye mindössze 17,7 kW volt, és mivel a hajó teste is meglehetősen kicsi volt, ezért az utasokat csak a hozzákapcsolt uszályon szállították. Napi két turnust bírt, és mindössze egy nyáron keresztül használták, pár év múlva roncsként végezte.

Neki köszönheti a világ a volfrám izzót

Millner Tivadarnak köszönhető, hogy nem deformálódik a volfrámszál
Millner Tivadarnak köszönhető, hogy nem deformálódik a volfrámszál

Az 1899-ben Pécsett született Millner Tivadar munkásságát sokan nem ismerik, pedig igazán fontos eredményei vannak, hisz tudományos munkája jelentős részben az izzólámpa tökéletesítésére irányult. Fő feladatának azt választotta, hogy kiderítse, hogyan lehet a legolcsóbban a lehető legtöbb fényhez jutni. Ezt egyrészt az izzószál tökéletesítésével, másrészt a töltőgáz minőségének javításával lehetett csak elérni. A Bródy Imrével közösen végzett hosszas kutatómunka után pedig 1929-ben szabadalmaztatták a volfrámszálas, kriptontöltésű izzólámpát. Millner további kutatásai az alaktartó volframszál kifejlesztésére irányultak. A találmányára persze azonnal felfigyeltek a világ izzólámpa gyárai, és a nemzetközi izzólámpakartell tagjai azonnal megvásárolták a találmányt. Mind a mai napig, kisebb-nagyobb eltéréssel ennek alapján gyártják az egész világon a volfrám izzólámpákat.

Tanszéket alapított a Műszaki Egyetemen

Schnell László a mikroprocesszorok zsenije
Schnell László a mikroprocesszorok zsenije

Kevesen tudják azt is, hogy Schnell László, a BME Műszer és Irányítástechnika Tanszék alapító-vezetője is pécsi születésű volt. Az 1923-ban született gépészmérnök, egyetemi professzor, és feltaláló Schnell 1985-ben kapta meg az Állami Díjat a mikroprocesszort tartalmazó eszközök integrált tervező, gyártó és ellenőrző rendszerének kifejlesztéséért és ipari alkalmazásának elterjesztéséért.

Egy pécsi jemeni feltaláló

Nashwan Khaledet kitünteti a jemeni elnök
Nashwan Khaledet kitünteti a jemeni elnök

A több mint 20 éve Pécsett élő jemeni Nashwan Khaled 2006-ban az év feltalálója lett, ami nem kis elismerés. A Magyar Feltalálók Egyesületének díját egy olyan saját fejlesztésű műszerrel nyerte el, ami az érrendszeri betegségek gyógyításában ért el kiemelkedő eredményeket. A vért és az érfalakat hanghullámokkal rezegtető eszközzel elérték, hogy érszűkületes betegek akár tízszer többet voltak képesek gyalogolni, mint terápia nélkül. Ezzel pedig sikerült az izmok hiányos oxigénellátásán javítani. Emellett az sem kizárt, hogy az eljárás az agyi keringési zavarokon is segíthet, és talán az Alzheimer-kór gyógyításában is fontos szerepe lehet.

Biciklivel az impotencia ellen

Domino Sándor saját fejlesztésű biciklijén
Domino Sándor saját fejlesztésű biciklijén

A kreatív elméknek nem szab határt az idő. Domino Sándor például 69 éves korában talált fel egy igazán rendhagyó felépítésű biciklit. Az idős pécsi feltaláló hosszú évek alatt dolgozta ki az optimális kerékpárvázat, ami igazán kényelmessé és hatékonnyá teheti a biciklizést. Találmányának lényege, hogy a nyereg a megszokottnál vastagabb (az állása és az íve viszont a hagyományos bringákat idézi), az első kerék jóval kisebb, mint a hátsó, az ülés pedig alacsonyabb, hogy leérjen a bicajos lába megálláskor. Ja, és a támlának dőlve nyújtott lábbal lehet tekerni, ebben rejlik a a kreálmány igazi újdonsága. Ebben a testtartásban ugyanis elkerülhető a biciklizés miatt esetlegesen kialakuló impotencia.

Pécsi gének a számítógép atyjánál?

És érdemes megemlíteni, hogy Neumann János, az elektronikus számítógépek logikai tervezésének alapvető gondolatait leíró (a kettes számrendszer alkalmazása, memória, programtárolás, utasítás rendszer) tudósunk is pécsi gyökerekkel bír, hisz édesapja itt született. A Neumann-elv mögött tehát „pécsi gének” állnak.

Amennyiben Ön még tud olyan pécsi feltalálókról, akiket nem említettünk meg ebben az összeállításban, vagy esetleg Ön is az, kérjük jelentkezzen szerkesztőségünk e-mail címén!

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő