Mikor a gólya új gyermeket hoz a családba – főként, ha az történetes az első –, a szülők általában, egyébként teljesen érthető módon rengeteg részletre kell, hogy odafigyeljenek: ott vannak például a megfelelő táplálás, a kötelező védőoltások, a fürdetés, hogy csak néhányat kiemeljünk az egészséghez és a higiéniához vezető dolgok közül. Nem csoda hát, hogy sokszor eszükbe sem jut a fogászati vizsgálat, holott a kutatások igazolják, hogy ezt nem ártana már az 1 éves kor elérése előtt megejteni. Jó hír, hogy Pécsett és a környéken több éves tervezés után, és kicsit a szerencsének is köszönhetően még ez a probléma is megoldódott.
Országos szinten egyedülálló módon, Pécsett a 0–3 éves korú gyerekeket nevelő családok számára is elérhető szolgáltatás a félévenkénti fogászati szűrővizsgálat. Ez különleges, hiszen hazánkban jelenleg ez nem kötelező – és ahhoz, hogy azzá váljon, konkrét adatokkal kellene alátámasztani a létjogosultságát, mint megtudtuk. Többek közt ezért is vezették be tavaly az innovatív lehetőséget, mellyel ma az új fogászati központban várják a kis pácienseket.
A pécsi klinikán egyébként már régóta szükségesnek érezték a legfiatalabbak bevonását az ellátásba, de mindeddig nem igazán találtak partnert, aki a szervezésben segített volna. Ez azonban megváltozott, mikor az Érted és Veled Alapítvány – akik kormányzati támogatást kaptak programjukra – munkatársai felkeresték a rendelőt kooperációs céllal. Ennek a szerencsés véletlennek hála Pécsett és a környező kistérségi településeken, mint például Mohácson és Szigetváron rendszeres szűrések zajlanak 2021 óta. Városunkban a legközelebbi alkalom október 19-én lesz, de a hatalmas érdeklődés miatt regisztrálni kell az érdeklődőknek, ezt pedig az [email protected] e-mail-címen tehetik meg. A szervezők elárulták lapunknak, hogy egy-egy eseményen körülbelül 50 gyereket fogadnak, de már várólista is kialakult.
– A hazai törvények szerint jelenleg csak 3 éves kortól kötelező az óvodai, majd később az iskolai fogászati szűrővizsgálat. Általában a kora gyermekkori vizsgálat csak akkor merül fel, ha a védőnő kifejezetten ajánlja. A szakmai tapasztalatok és különböző tanulmányok alapján viszont az látszik, hogy óriási jelentősége lenne annak, hogy a 0–3 éves gyerekek is fogorvoshoz kerüljenek. Nem feltétlenül kell kezelésre gondolni, de az ellenőrzés, és főleg a tanácsadás fontos. A szülők nagy részének ugyanis nincs valós, jól használható ismerete a témában, sokan internetről téves információkhoz jutnak. Ha viszont eljönnek az általunk szervezett nyílt napra, a kicsik játékos módon, pozitív élménnyel gazdagodva ismerkedhetnek meg a sok felnőtt számára is rettegett fogorvossal. Emellett a család hasznos tudást szerez a személyes konzultáció során. Jelenleg már az új, kifejezetten erre is berendezett épületben fogadjuk a fiatalokat. Remélem, hogy a Magyar Gyermekfogászati és Fogszabályozási Társaság elnökeként, a mostani tapasztalatainkat leírva, talán hatással lehetek arra, hogy később a jogszabályok is változzanak, és a kisebb gyermekek számára is előírják a fogorvosi látogatást – mondta el lapunknak dr. Szántó Ildikó, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (PTE KK) Gyermek- és Ifjúsági Fogászati Tanszék vezetője.
A képek forrása: Érted és Veled Alapítvány