A tavalyi évben a KSH adatai szerint Magyarországon 894 gimnázium működött, a legjobb százba bekerülni sem kis kiváltság tehát. A közelmúltban megjelent Top 100-as listára egyetlen baranyai intézményként a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma került be, amely egy év alatt 22 helyet javított. A jelek szerint nem véletlenül.
A napokban látott napvilágot a HVG középiskolai rangsora, a legjobb 100 közé egyetlen baranyai intézményként a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma jutott be. A nagy múltú pécsi iskola az 59. helyen áll, az előző évhez képest 22 helyet javított a helyezésén. Ha tudjuk, hogy Magyarországon csaknem 900 gimnázium várja a diákokat, még inkább megsüvegelendő ez a teljesítmény.
Dobosi László, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának igazgatója hangsúlyozta, több éves munka eredménye a mostani helyezés, de bízik benne, hogy amint az előző évihez képest 22 helyet tudtak javítani, még jobb is lehet a helyezésük. A patinás pécsi iskolában az elmúlt öt évben nagyságrendileg 500 milliót tudtak infrastrukturális fejlesztésekre költeni, jelenleg is folyik egy nagyszabású felújítás az iskolában. De ennél is fontosabb a „tartalom”: 2016-ban Öko-Iskola, idén regisztrált Tehetségpont, Minősített Tehetséggondozó Műhely, az Oktatási Hivatal Bázisintézménye lett a gimnázium, ettől az évtől helyben lehet akkreditált angol, 2018-tól pedig német nyelvvizsgát is tenni.
Az igazgató leszögezte, a tehetséggondozásra különösen ügyelnek, és ez nemcsak a gimnazistákra igaz, hiszen már 7-8. osztályos általános iskolásokat is hívnak például kémia, biológia, fizika, földrajz szakkörökre. Azt sem lehet mondani, hogy a „lajosista” diákok ne lennének ellátva ilyen lehetőségekkel: nem kevesebb, mint 47 (!) szakkör működik a pécsi gimnáziumban, köztük olyan különlegességek, mint a robotika vagy a csillagászat.
Amellett, hogy számos hazai és nemzetközi tanulmányi versenyen vesznek részt, sok megyei verseny megrendezését is elvállalták, ami további tapasztalatszerzésre is jó alkalmat teremt.
Dobosi László kiemelte kollégái munkáját, mint mondta, több tanáruk az egyetemről jött át, rendkívül magas szinten oktatnak, így jó tudású gyerekekkel, következetes szakmai koncepció mentén érhették el a mostani eredményt – amely a reményeik szerint jövőre még jobb lehet.
[su_box title=”Így értékeltek” style=”soft” box_color=”#76f170″] A HVG 2018-as középiskolai rangsorának összeállítói a 10. évfolyamosok kötelező és egységes, 2016-os országos kompetenciamérésének eredményeit, a 2016-os tavaszi, közép- és emelt szintű érettségi eredményeit magyar nyelvből és irodalomból, matematikából, történelemből és idegen nyelvekből, valamint a középiskolákból a hazai felsőoktatásba 2016-ban felvételt nyert diákok felvételi pontszámának átlagát vették figyelembe, ebből alakult ki a Top 100-as lista. A rangsort budapesti intézmények vezetik, az első helyen ismét a Fazekas Mihály Gimnázium végzett.[/su_box]