-2 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapPécs AktuálVészhelyzetet kell elhárítani

Vészhelyzetet kell elhárítani

A tervek szerint a Pécsnek biztosított szabad felhasználású 30 milliárdos uniós keret legalább tizedét arra költenék, hogy a monszunszerű esőzések idején a Mecsekről lezúduló víz ne árassza el a várost. Kulcskérdés, hogy a Pécsi-víz rendezése megvalósuljon, ugyanis sokszor ennek felduzzadása miatt van vészhelyzet a Mártírok útján, Uránváros déli részén és Kertváros mélyen fekvő részein.

Tavaly a nyár, öt éve a tavasz végén volt szokatlanul nagy eső, de egyébként is előfordul újabban a városban, hogy néhány óra alatt annyi csapadék hullik le, amennyi egy átlagos májusi, júniusi hónapban – így rövid idő alatt majdnem egy vödörnyi víz is hullik ilyenkor a burkolt felületek négyzetméterére. Emiatt uniós, hazai és városi forintok százmillióit költötték már el a csapadékvíz-elvezető rendszerek feljavítására. Részeredmények már vannak a keleti városrészben és Pécs legmélyebb részein, a Pipacs-Laskó-Kopács utcák környékén, a belváros északkeleti részén.

Ezzel együtt továbbra sem képes maradéktalanul védekezni Pécs a rövid idő alatt lehulló esők okozta árvizek ellen. Emiatt – ahogy azt Páva Zsolt polgármester egy minap, más témában rendezett sajtótájékoztatón bejelentette – a következő években komoly pénzt mozgósítanak a megelőzésre. Első körben félmilliárd forintból rendezik a vízelvezetőket, hogy azok nagyobb mennyiségű vizet engedhessenek át, de a Pécsnek 2020-ig biztosított 30 milliárd forintos uniós forrás legalább tizedét a Pécsi-víz medrének kotrására, mélyítésére, záportározók létrehozására is fordítják.

Rendszeresen elönti a víz a Mártírok útját is. Vajon meddig?
Rendszeresen elönti a víz a Mártírok útját is. Vajon meddig?

– Több évtizedes elmaradás ledolgozásához kellett hozzákezdenünk pár éve. Korábban nem voltak ilyen komoly esőzések, ráadásul a Mecsekoldal fokozódó beépítettsége, leaszfaltozása miatt az esővíz sem tud úgy elszivárogni, mint azelőtt. Így a komolyabb záporok idején akadálytalanul indul meg a csapadék a város mélyebb részei felé. A hegy déli oldaláról lezúduló csapadékot összegyűjtő Pécsi-víz ugyanakkor már képtelen elvezetni a többletet, felduzzad, ezért a mélyen fekvő részeken megáll a víz – próbálja a laikusok számára is jelezni a problémák okát a városüzemelési cég igazgatója.

Dr. Kiss Tibor szerint a következő időszakban a városi rendszer áteresztőképességével együtt a Pécsi-víz medrét kell mélyíteni, kotorni, mellette pedig kisebb-nagyobb tavakat kell kialakítani. A cél ugyanis, hogy a nagy mennyiségben lezúduló vizet ki lehessen vezetni a városból, az ne okozzon elöntéseket.

– A meglévő elvezető rendszer a jelenleginél kisebb városhoz, alig beépített hegyoldalhoz, kevesebb csapadékhoz lett méretezve. A rendszerváltást megelőzően, a kilencvenes években és kétezres évek elején sem gondoltak ugyanakkor arra, hogy a meglévő rendszer nem lesz elegendő, fejlesztésekre lenne szükség. Az első, 2010-es májusi árvíz mutatott rá, hogy tarthatatlan a helyzet, ezért igényel évekig folyamatos munkát a megelőzés. Amennyiben megvalósulnak a tervezett beruházások, akkor pár év múlva Pécs már felkészültebben tudja fogadni a rendkívüli helyzeteket – vélekedik Kiss Tibor.

A tervek szerint a rendszer áteresztőképességének növelésével, a Pécsi-víz kotrásával, a tározók megépítésével megelőzhetővé válik az, hogy jelentős mértékű elöntések alakuljanak ki. Előkészítés alatt vannak azok a tervek is, amelyek Kovácstelep csapadékvíz-elvezetésének megoldását szolgálják. Visszatérő gond, hogy a csapadékosabb évek után megszaporodnak a talajvízzel kapcsolatos problémák is, amelyek fokozzák a helyzetet.

Jelenleg is zajlik egy 450 milliós program, a nagyobb munkák előkészítése pedig az év közepétől várható.

[box title=”Ezt csinálják jelenleg” box_color=”#247526″]Várhatóan az év közepére végeznek azokkal a munkákkal, amelyekkel 450 millió forintot költenek a 2010 után elindított program folytatásaként. Ennek keretében a kritikus pontokon (Ágoston tér, Lepke-dűlő, Május 1. utca, Kopács-Laskó utcák) megoldják a vízelvezetési problémákat, az Öreg- Tettye és a Meszes patak vízfolyásokat rendezik, hordalékfogókat építenek a Donátus-Bálics útkereszteződésben, a Bárány-, a Székely Bertalan-, az Irma utcában, a Jakabhegyi úton, a Hunyadi úton, a Dugonics-, a Vöröskereszt utcákban, az Ady Endre-, Fábián Béla-, Május 1. utcákban pedig a meglévő hordalékfogókat bővítik.[/box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő