Hirdetés

Egy kilenc éves kislány nemrég súlyos állapotban került a Heim Pál Gyermekkórházba. Speciális, életmentő műtétre volt szüksége, amelyben a Pécsi Tudományegyetem orvosai is közreműködtek. A gyermekkórház közösségi oldalán osztotta meg a történetet.

Ahogy írják, péntek délután került a kislány a kórház sürgősségi osztályára, ahol rögtön tudták, kritikus az állapota. Azonnali radiológiai vizsgálatot végeztek, amely többszörös tályogképződést állapított meg a koponyaalapon, az élet fenntartásához nélkülözhetetlen területek közvetlen közelében (a nagy fejverőér és a központi vénás fonat mellett), valamint az oldalsó garati régióban.

Idegsebészeti és koponyaalapi sebészetben jártas szakemberekkel konzultáltak, amelyet követően a tályog sebészileg könnyebben elérhető, garati részét tárták fel annak reményében, hogy a genny utat talál magának a koponyaalapól, a megkezdett antibiotikum kezelés pedig gyógyítja a sebészileg rendkívül nehezen elérhető koponyaalapi és agyi területeket.

A műtét megtörtént, a kislány állapota javult, azonban vasárnapra súlyos idegrendszeri tünetek alakultak ki – írta a Heim Pál Gyermekkórház. A megismételt vizsgálatok igazolták, újabb tályogok alakultak ki. A széleskörű egyeztetések alapján az orvosok folytatták a gyógyszeres terápiát, az oldalsó koponyaalap műtétjéhez pedig azonnal specialistát kerestek. Az ilyen jellegű betegségek ritkák, a kezeléshez speciális tudás és gyakorlat kell, és az országban nagyon kevés szakembernek van meg a kellő jártassága – hangsúlyozta az intézmény.

A Heim Pál Gyermekkórház ügyeletes kollégái dr. Tóth Miklóshoz, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának munkatársához fordultak segítségért, mert ő az egyike azoknak, akik járatosak ezekben a régiókban. Dr. Tóth Miklós korábban a hamburgi egyetemi klinika fülészeti divízióját vezette, jelenleg a PTE Klinikai Központ 400 Ágyas Klinika Fül- Orr- Gégészeti- és Fej- Nyaksebészeti Klinika Oldalsó koponyaalapi-sebészeti munkacsoportjának vezetője.

A pécsi orvos, miután megkapta a jelzés, a csapatával együtt azonnal a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetbe utazott, és egy több órás, bravúros műtéttel sikerült megmenteni a kislány életét. A műtéthez szükséges speciális koponyaalapi sebészeti eszközöket és további szakembereket a kistarcsai Flór Ferenc Kórház biztosított.

A beteg állapota már másnapra sokat javult. A lány elindult a gyógyulás útján, idegrendszeri rehabilitációját a budapesti intézmény neurológiai osztályán megkezdték. Az érintett oldalon vissza kell majd adni a hallását, amelyre a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben nagyjából fél év múlva lesz lehetőség egy csontvezetéses implantáció segítségével – zárja a kórház a beszámolót.

Hirdetés