-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapHírzónaPécsi főszerep Brüsszelben

Pécsi főszerep Brüsszelben

A MANERGY projekt az elkövetkező jó pár év előfutára a Dél-Dunántúli Régióban. A pécsi központú Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség két éve dolgozik azon, hogy előkészítse a térség energiahatékonysági fejlesztéseit, azaz kevesebb költsünk fűtésre, melegvízre, áramra.

 

A DDRFÜ Brüsszelben, az Európai Unió Nyílt Napján is mutatta be az eddigi eredményeket. A 2013 végén záruló uniós finanszírozási ciklusban a Dél-Dunántúli Operatív Program keretén belül 830 millió eurót (nagyjából  200 milliárd forintot) fordíthatott a fejlesztésekre  régió. Ennek jelentős részét az integrált városfejlesztési, és környezetfejlesztés projektekre fordították. Ilyen volt az Európa Kulturális Fővárosa projekt, a hulladéklerakók fejlesztése, regionális utak építése és a szennyvízhálózat fejlesztése. Az Európai Bizottság a jó példák között tartja számon a Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Projektet és a könyvtárbusz 2010-es beindítását.

less developed regions
Az EU kevésbé fejlett régió narancssárgával. Ahol az egy főre jutó GDP nem éri el az uniós átlag 75 %-át. (forrás: Európai Bizottság)

A dél-dunántúli régió ezzel együtt egyike az EU kevésbé fejlett régióinak (ld. képünkön), amelyeknek az Európai Bizottság szándékai szerint másra kell koncentrálniuk a következő ciklusban. Gazdaságélénkítés, vasútfejlesztés és a megújuló energia hatékony és széleskörű helyi felhasználása – ezeken lesz a hangsúly.

A MANERGY-projekt gazdái, a DDRFÜ szakemberei két évvel ezelőtt útjára indították a programot: s a munkába öt nemzetközi partnereket – szlovén, olasz, német, lengyel és osztrák régiókat, egyetemeket és energiaügynökségeket is bevontak.

A programban felmérték egy-egy térség önkormányzatainak energiafelhasználását. A Dél-Dunántúlon a Mecsek-Völgység-Hegyhát LEADER csoport településein kívül Pécset és a somogyi Tabot vonták be a programba.

Későbbi munka a nemzetközi tapasztalatok összehasonlító elemzésein alapuló helyi energiastratégiák kidolgozása. Ez azért is fontos, mert a fosszilis energiaforrásokra utaltság néhányszor már megmutatta, mennyire labilissá válhat akár az ország ellátása, ha például Ukrajnában gondot okoz a földgázszállítás.

Borkovits BalázsA minap megtartott brüsszeli találkozón a MANERGY projektmenedzsere, Borkovits Balázs nyitotta meg azt a fórumot, amelyen  az eddigi tapasztalatokat és a jövőbeni feladatokat is megvitatták. Mint elhangzott, a legfontosabb az lenne, ha az önkormányzati vezetők belátnák, hosszú távon érdemes a település intézményeit a helyben adott megújuló energiaforrásokkal működtetni. A projekt vállalja, hogy az érintett önkormányzatokat összehozzák azokkal az energiaügynökségekkel, akik segítik megtalálni a legmegfelelőbb technológiai megoldásokat és a tervek kidolgozását, és adott esetben a finanszírozás lehetőségeit is felkutatják.

Jövő áprilisig elkészülnek a projektben résztvevő önkormányzatok energiastratégiái. Ám azok az önkormányzatok, amelyek a későbbiekben szeretnék elvégezni intézményeik energiahatékonysági korszerűsítését, a MANERGY által egy olyan kidolgozott módszertanhoz juthatnak, amely alapján megkezdhetik a saját energiakoncepciójuk felállítását.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő