16 C
Pécs
szombat, november 2, 2024
KezdőlapPécs AktuálPécsi vállalkozók beszélnek a járványhelyzetről, félelmeikről, kilátásaikról

Pécsi vállalkozók beszélnek a járványhelyzetről, félelmeikről, kilátásaikról

Habár a kormány egy sor rendeletet hozott annak érdekében, hogy a gazdaság a koronavírus-járvány következményeként ne dőljön be és vállalkozásokat is többféleképpen támogatnak, a baranyai vállalkozók többnyire egyáltalán nem nyugodtak. Többféle szektorban tevékenykedőket kérdeztünk jelenlegi helyzetükről, valamint jövőképükről. Cikkünkből kiderül, miért aggódnak leginkább. 

A belváros szívében, saját tulajdonú üzlethelyiségében berendezett kozmetikáját négy hete zárta be első válaszadónk. Ugyan minden bevételtől elesett azóta, a kormány gazdasági csomagjának köszönhetően az 50 ezer forintos adót nem kell még egy ideig befizetnie a katás vállalkozónak, vagyis ilyen jellegű kiadása sincs egyelőre. Szerencsésnek mondható további két okból: nem kell bérleti díjat sem fizetnie, mivel a kozmetika az övé, a férje pedig fix fizetést kap, így az ő béréből élnek.

Mindemellett a jelenleg érvényben lévő szabályok szerint – ellentétben a fodrászokkal és manikűrösökkel – a kozmetikusok egyáltalán nem dolgozhatnak, így a pécsi nő még azokat a tevékenységeket sem folytathatja, amikhez nem feltétlenül van szükség közeli kontaktusra, mint a gyantázás, a szemöldökszedés, a szempillafestés, vagy például a testkezelések.

– Úgy látom, ez az év pénzügyileg nagyon kedvezőtlen lesz számomra. Ha a járvány le is cseng, számítok rá, hogy sok vendégem jó ideig nem tér vissza hozzám, hiszen addig valószínűleg felélik pénzügyi tartalékaikat. Ha költenek is majd szépészeti szolgáltatásokra, bizonyára nem a kozmetika lesz az első. Vagyis azt gondolom, még hosszú hónapokig nem fogok tudni dolgozni – nyilatkozott negatív érzéseiről a pécsi kozmetikusnő. Hozzátette, a koronavírus megjelenése előtt megrendelt nagy mennyiségű kozmetikai krém tetemes számlája nemrég érkezett meg, ezt nyilván akkor is be kell fizetnie, ha a termékek csak a polcon állnak majd a vendégekre várva.

Az arckezelések kivitelezését a kozmetikusok semmilyen módon nem tudják megoldani a járvány ideje alatt

Több kisebb energetikai tanácsadó vállalkozást is vezet lapunk második interjúalanya. A pécsi férfi a koronahelyzettől függetlenül is otthonról dolgozott, méghozzá többnyire egyedül – alkalmazottak nélkül –, így ez a fajta „bezártság” nem furcsa neki. Mivel munkavállalókat nem kell fizetnie, számára a legnagyobb kiesést az jelentheti, ha a járvány miatt szerződésektől esik el. Most viszont egyelőre – tartalékainak és a járvány előtti számlázásoknak köszönhetően – saját vállalkozásai még mennek, tette hozzá.

– Azt látom, hogy az utolsó számlázási ciklusomban egy-két számla nem érkezett be. Valamint kapok olyan visszajelzéseket az ügyfeleimtől, hogy beszélnünk kell a következő számlázási periódus előtt, mert több cég – ezt az energiafelhasználásuk alapján látom is – igazából szünetel jelenleg. Ezek különböző tevékenységi körrel rendelkező vállalatok, például vendéglátóhelyek, szálláshelyek, autóipari bedolgozók. Azt veszem észre, hogy nem úgy működnek, mint ezelőtt, az energiafelhasználási görbéjük szinte leült egy alapellátási szintre. Azt, hogy hányan fognak becsődölni, vagy mi lesz velük, nem igazán tudom megítélni, hiszen a háttérhelyzetükbe nem látok bele – vázolta fel az energetikai tanácsadó. Hozzátette, úgy látja, hogy sok vállalkozó jutott nagyon nehéz helyzetbe és rendkívül negatívan tekint a jövőbe.

Sok cég energiafelhasználási görbéje szinte leült egy alapellátási szintre
Baranya megye egyik legszegényebb környékén, az Ormánságban üzemeltet férjével közösen két kisebb boltot a harmadik általunk felkeresett vállalkozó, egy fiatal pécsi nő. A két tulajdonos mellett összesen hatan dolgoznak az üzletekben.
– A koronavírus magyarországi megjelenéséről szóló bejelentéskor a legrosszabbra készültünk, ezért elég nagy árukészletet halmoztunk fel az alapvető élelmiszerekből. Ez jól is jött, mivel kezdetben eléggé nehézkes volt az árubeszerzés, mert a magyar emberek mindent fel akartak halmozni. Nem tudtunk még mi sem lisztet, élesztőt, búzadarát, rizst venni – kezdte beszámolóját a bolttulajdonos. Hozzátette, a környező falvak önkormányzatai is rajtuk keresztül szerezték be a tartós élelmiszereket, hogy a lakosságnak tudjanak élelmiszercsomagot osztani, így a helyzet nem volt könnyű.
Aztán, ahogy teltek a napok, higgadtabbak lettek szerinte az emberek, így kicsit ők is levegőhöz jutottak, mivel nem volt egyszerű vállalkozóként sem az első „roham”. Majd következett a kijárási korlátozás előtt egy újabb hullám, ahol ugyanazokkal a nehézségekkel néztek szembe, így igyekeztek előre gondolkozni.
– A kijárási korlátozás nekünk nem egészen jó. Mivel kis települések vesznek körbe minket, ahol szerencsére vannak szociális gondozók és közeli családtagok, akik tudnak segíteni a 65 év feletti családtagjukon, ezért meg tudják oldani, hogy ne kelljen az időseket boltba küldeni. Szóval 9–12 óráig a forgalmunk lecsökkent, mivel nem tartózkodhat az üzletekben 65 év alatti vásárló. Délután viszont rengetegen jönnek, akiket munkatársaink nehezen tudnak úgy kiszolgálni, hogy maximum 3 fő tartózkodhat boltjainkban. Kisboltokról beszélünk, így már a járványhelyzet legelején tisztáztuk munkatársaink és vásárlóink védelme érdekében, hogy létszámkorlátozás szükséges – tette hozzá a vállalkozó.
Elmondta, tapasztalataik szerint először kicsit nehezen viselték a korlátozást a vásárlók, de az utóbbi időben már nincs ebből probléma.
– Természetesen és sajnálatos módon voltak megjegyzések a személyzet felé. De mindig arra kérjük a vásárlókat, hogy legyenek türelemmel. Igyekszünk mindenkinek jót tenni a nehéz időkben, amit reményeink szerint jó szívvel fogadnak és a továbbiakban is minket keresnek majd fel, hogy a napi friss kenyerüket, élelmiszereiket beszerezzék – mondta végül.
A kis alapterületű boltokban 3 főben határozták meg az egyszerre a helyiségben tartózkodhatók számát

Egy háromfős pécsi ügyvédi társulás egyik tagja is nyilatkozott lapunknak a jelenlegi helyzetről, valamint kilátásaikról. Elmondta, az ügyvédek sem a kormánytól, sem pedig saját kamarájuktól nem kaptak semmiféle támogatást: kolléganőjével katásként továbbra is fizetik az adót, az ügyvédi kamara továbbra is szedi a tagdíjat tőlük, sőt az ügyvédi biztosítási díjat is állniuk kell. Mivel két ügyvédjelöltjük is van, utánuk fizetnek járulékokat és bért, ameddig tartalékaik engedik.

Bevételük mindemellett gyakorlatilag szinte egyáltalán nincs, munkájuk körülbelül 20 százalékra esett vissza, árulta el az ügyvéd. Hiszen a bírósági tárgyalásokat nem tartják meg, a gazdaság pedig áll, így nincsenek szerződéskötések, cégalapítások, ingatlanvásárlások, autóeladások, és más, ügyvédet igénylő feladatok sem. Elmondta, néhány cégtől kapnak fizetséget, akikkel állandó szerződésben állnak – persze csak addig, amíg ezek a vállalatok működnek, tette hozzá.

– A járvánnyal kapcsolatban nehezen tudok eligazodni az információkon. Úgy látom, nagyon mások az amerikai, az európai és a magyar előrejelzések, sőt a válságkezelés is. Mindenkit az érdekelne, hogy meddig és hogyan, de ezt nem lehetséges megjósolni. Az tisztán látszik, hogy nálunk viszonylag kevés a szűrés és ebből torz kép keletkezik, hiszen a betegszámhoz képest nagyon sok a haláleset. Én azt gondolnám, hogy a nyár még rá fog erre menni. Szerintem az esélyes, hogy a gyerekek szeptembertől mehetnek már iskolába, de hogy a gazdaság hogyan fogja kiheverni ezt a válságot, azt megjósolni sem tudom – így az ügyvéd.

Pécsett sok ügyvéd azonnal elküldte jelöltjeit, mert nem tudta fizetni a járulékokat és a bért 

Szerencsére vannak olyan vállalkozók is, akik egyelőre nem látják borúsan a helyzetüket. Egy Pécshez közel fekvő gazdaság ügyvezetőjét kérdeztük, aki szerint a mezőgazdaságban kezdetben voltak ugyan zökkenők – főként az áruszállításban –, de ezek azóta nagyjából megoldódtak.

– Kicsit nyögvenyelősen, de lassan most már megjönnek a vetőmagok, növényvédő szerek, műtrágyák. A kezdeti logisztikai problémák abszolút megoldódni látszanak, az ellátottság rendben van. Nem látom, hogy a mezőgazdaságban probléma lenne, még Olaszországból is megjön az áru. Az alkatrészellátás jelenleg üzemel, habár azt nem tudom, a gyártással mi lesz, ha a raktárkészletek elfogynak. Nagyobb baj tudtommal például a sörárpapiacon van, a vendéglátóhelyek bezárása és a kijárási korlátozások miatt ugyanis a sörfogyasztás 30-40 százalékkal visszaesett Európában. A terményárak bizonytalanok, hiszen például az olaj iránti kereslet is alacsonyabb – fejtette ki a mezőgazdasági vállalkozó.

Nyáron és ősszel fog kiderülni, hogy mi lesz pontosan a terményárakkal

A járvány miatti kijárási korlátozás a gépjárművezető-szakoktatóknak sem kedvezett bevétel szempontjából, hiszen – hogy csak egy akadályt említsünk – személyautóban nem megoldható a 1,5 méteres távolságtartás a tanuló és az oktató között.

– Március 20-án dolgoztam utoljára és elég nehezen viselem, hogy semmit nem tudok csinálni. Jelenleg a feleségem fizetéséből és a tartalékainkból élünk. A katás vállalkozásomat most szüneteltetem, így csak a társadalombiztosítási díjat kell befizetnem. Ugyan bevételem egyáltalán nincs, de így a kiadás sem olyan sok. Az autósiskolák jóval többet fizetnek be, mert a legtöbb kft-ként üzemel. Az oktatásnak jelenleg csak az elméleti részét tudják megtartani a tanulóvezetőknek, akik online végzik a KRESZ-tanfolyamot. Ebben persze az oktatók nem vehetnek részt, mert számítógépes program van rá. A gyakorlati vizsgák a Közlekedési Hatóság és az Innovációs és Technológiai Minisztérium határozata szerint szünetelnek. A tanulóim most nagyon ráérnek és szívesen jönnének, de ez a kijárási korlátozás miatt nem megoldható, hiszen csak egy háztartásban élők utazhatnak egy autóban. Többségüknek már csak kevés alkalom hiányzott a vizsgához, szóval ez a nagy kiesés nem olyan jó nekik. Kicsit attól tartok, hogy kimerítik az emberek a készleteiket. Reménykedem benne, hogy nyár végéig lecseng a járvány és a vezetést tanulni vágyóknak lesznek még tartalékaik a jogosítvány megszerzésére – nyilatkozta lapunknak egy pécsi oktató.

Nem könnyű most egyik félnek sem: az oktatóknak nincs bevételük, a tanulók pedig kieshetnek a gyakorlatból
Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő