Aggasztó hírekkel jelentkeztek a pécsi virológusok, a „második hullámban” főként a fiatal korosztály fertőződik meg, ez a kórházi kezelések tekintetében kedvezőnek tűnhet, ám a helyzet jóval összetettebb, és egyáltalán nem kecsegtet jó kimenetellel.
Mint írják friss Facebook-bejegyzésükben, a fiatalok fokozott érintettségének több oka is van: egyrészt a tesztelési stratégia szélesítése, mivel mára ismert tény, hogy a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkezőknek óriási szerepe van a járvány mozgatásában, emellett azért is terjed a fiatalok körében jobban, mivel ők kevésbé elővigyázatosak, az, hogy sok helyen megfordulnak, segíti a vírus terjedését.
A pécsi virológusok szerint a más országokban tapasztalt minta alapján elmondható, ez csupán a kezdet lehet, a fertőzési láncolatok terjedésével az idős korosztályt is elérheti a vírus. Azt is hozzáteszik, a kórházi kezelések száma hamarosan megemelkedhet, 4-5 hét csúszásban, ezt követően 2-4 héttel pedig a halálozási mutatók is nőhetnek.
Felmerült annak a kérdése is, hogy esetleg új mutáns vírusok jelentek meg, és ezért lehetnek érintettebbek most a fiatalok, azonban a virológusok megnyugtatnak, erről nincs szó, semmiféle tudományos bizonyíték, utalás nincs a mutációra.
Közeleg viszont a tél és a hideg is, ami valószínűleg egy kicsit jobban megnehezíti majd a helyzetet. A vírus ugyanis kifejezetten jól terjed zárt, rosszul szellőző helyeken, ahol télen gyakrabban gyűlnek össze az emberek – ez bedurranthatja a járványt.
A forgatókönyv végső kimenetele a pécsi virológusok szerint főként rajtunk áll. Azon, hogy mennyire engedjük mélyre gyűrűzni a vírust a populáció különböző korcsoportjaiba vagy a krónikus betegekhez, és később mekkora teher nehezedik majd a kórházakra – zárják nem túl derűlátó összefoglalójukat.