A koponyasérülést „csöndes járványként” jellemzik, utalva arra, hogy a fejlett országokban minden évben, minden kétszázadik ember koponyasérülést szenved. A koponyasérültek ellátására, kezelésére számos eddigi kutatási program is figyelmet fordított, ezek azonban olyan elszórt kezdeményezések voltak, amelyek összességében nem vezettek a sérültek életkilátásainak érdemi javulásához.
Az antwerpeni és cambridge-i egyetemek feladata, hogy az Európai Bizottság által a 7-es keretprogram keretében egy olyan kutatási programot koordináljon, amely az Európai Bizottság mellett az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Hivatala, illetve a Kanadai Egészségkutatási Ügynökség által egyidejűleg folytatott nemzetközi tanulmányokkal koordináltan zajlik.
A hét évre tervezett nemzetközi kutatási együttműködési program, a CENTER-TBI („Collaborative European NeuroTrauma Effectiveness Research”) célja, hogy ötezer európai beteg adatait és kórlefolyását tanulmányozza olyan korszerű módszerekkel, mint az MR leképzés legmodernebb válfajai, a biológiai és genetikai minták széleskörű elemzése.
A betegség nagyszámú beteg bevonásával történő jobb megismerése az előfeltétele egyrészt a betegség korszerű osztályozásának, másrészt pedig annak, hogy megfelelő gyógyító eljárásokat alkalmazhassunk a betegség különböző altípusaiban, válfajaiban.
Októberben Antwerpenben Európából, Amerikából, Ausztráliából, és Kínából e terület és a kutatási program nyolcvan vezetője találkozott.
A projektben konzorciumi partnerként a Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinika, képviseletében dr. Büki András egyetemi tanár a Biomarker Munkacsoport egyik vezető tagja vett részt, aki a Nemzetközi Tudástranszfer Munkacsoportban is meghatározó szerepet fog betölteni. A projekt októberben kezdődött, a Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinika tekintetében a kutatásra megközelítőleg 2.2 millió euró fordítható.
Az antwerpeni sajtótájékoztatón a Rotterdami Erasmus Egyetem részéről Ewout Steyerberg professzor, epidemiológus, a Turku-i Egyetem részéről Olli Tenovuo neurológus, a Monash Egyetem részéről Ausztráliából Russell Gruen professzor, a Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinikáról Büki András professzor, a Karolinska Egyetemről Sean Hill Doktor, a neuroinformatikai csoport tudományos igazgatója, valamint a sanghaji Jiaotong Egyetemről Guoyi Gao professzor vettek részt. A sajtótájékoztatót Andrew Maas, az UZA Antwerpeni Egyetem Idegsebészetének vezető professzora és prof. David Menon a Cambridge-i Egyetem Aneszteziológiai Intézetének igazgatója vezették.
A sajtótájékoztató témája az Európai Bizottság által finanszírozott nagy európai, több centrumot érintő tanulmány elindítása volt, amely egyedülálló módon fedi le Európát, és célja a koponyasérülés kezelésének javítása.