Pécsett azt tapasztalták a városi önkormányzat képviselői, hogy a járvány miatt akár olyanok is valamilyen szociális ellátásra szorultak, akik alapesetben talán nem is kerültek volna nehéz helyzetbe. Mivel sokan nincsenek tisztában azzal, mivel foglalkoznak ezek az intézmények, lapunk egy cikksorozat keretében mutatja be fontos tevékenységeiket, illetve azt is, miként és milyen problémákkal fordulhatnak hozzájuk a bajbajutottak.
A sorozat harmadik részében az idősügyi ellátást vesszük górcső alá. A hajléktalanok segítéséről szóló első részt IDE KATTINTVA olvashatjuk el, a család-, gyermek-, és ifjúságvédelmet pedig ITT MUTATTUK BE másodikként.
Integrált Nappali Szociális Intézmény
Önkormányzati társulási fenntartásban működik, olyan szociális alapszolgáltatásokat nyújt, melyek az önálló életvitel és a megszokott környezet megtartáshoz járulnak hozzá. Rászorultságtól függően igényelhető étkeztetés, házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, nappali ellátás idősek, demensek, pszichiátriai betegek részére, közösségi pszichiátria ellátás, otthoni szakápolás, fejlesztő foglalkoztatás.
Mint megtudtuk, az ellátotti körben az önellátó és „csak” étkezést kérőtől, a teljes ellátásra szorulókig nagyon sok fajta igénylő van, illetve a gondozási feladatokon kívül, a közösségi programok szervezésétől, a terápiás csoportokon keresztül az egyéni fejlesztésig többfajta tevékenység is szerepel a feladatellátásban. Az ellátási formák között van olyan, amit a pécsi önkormányzat térítés nélkül biztosít, és van, amelynél jelentős támogatással, a jövedelem függvényében határozza meg a térítési díjat.
A szolgáltatásokkal kapcsolatos igényt bárki jelezheti, (például hozzátartozó, szomszéd, kezelőorvos is), de az ellátást a rászorulónak kell kérnie, ezt követően állítják össze egyénre szabottan a szükséges és adható szolgáltatási kört, a kérelmező állapota és erőforrásai ismeretében.
– Felmérjük, mik azok a tevékenységek, amelyek öngondoskodás keretén belül nem megoldhatók. Az intézmény szolgáltatásai közül több is biztosítható párhuzamosan, annak érdekében, hogy a több gondoskodásra szoruló, magas ápolási – gondozási igénnyel élők otthoni ellátásához hozzá tudjunk járulni. Ennek érdekében szorosan együttműködünk a háziorvosokkal, hozzátartozókkal, civil szervezetekkel, önkéntesekkel. Minél jobbak ezek az együttműködések, annál eredményesebben lehet megszervezni az ellátást, mivel az általunk nyújtott segítség, a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás kivételével, mely napi 24 órában jelent vészhelyzet esetén segítséget, csak meghatározott tevékenységekre és időtartamra biztosít személyes jelenlétet – mondta el lapunknak Varga Mónika, az INSZI igazgatója.
Az igazgató elmondta azt is, hogy a szolgáltatások a járványidőszakban is folyamatosan működtek, mely a védekezési protokollok, a felmerülő többletfeladatok miatt komoly kihívást jelentett és jelent a mai napig is, hiszen az ápolást, gondozást, melyet a segítségre szoruló saját otthonában nyújtanak, még több körültekintéssel és felelősséggel kell megszervezniük.
Természetesen azokon a területeken, ahol lehetséges, változtatásokat vezettek be a működésben. A higiénés szabályok betartása, a távolságtartás, kis létszámú csoportos foglalkozások szervezése mellett, ahol lehet a telefonos és online kapcsolattartást tették gyakoribbá. Munkájuk során tapasztalják, hogy a mentális és fizikai állapot megtartásához milyen sokban hozzájárulnak a személyes kapcsolatok, közösségek.
– Az időseket különösen megviseli a jelenlegi helyzetben a betegségtől való aggodalom, a bezártság, a szociális kapcsolatok beszűkülése. Munkatársaim nagyon várják, hogy végre újabb programokat tudjanak kidolgozni a meglévő támogató közösségek felélesztésére, az életminőséget javító aktivitásra és új élmények gazdagítására szervezett programokkal. Emellett a pandémiás időszakban megszerzett tapasztalatok hasznosítására, és a megerősödött együttműködési hálózatuk megtartására is törekednek – így Varga Mónika.
Hogyan tudunk segítséget kérni? Bárki megkeresheti kérésével, kérdésével közvetlenül az intézményt. Részletes tájékoztatót találunk az ellátási formákról az intézmény honlapján, ahol városrészenkénti bontásban, szakfeladatonként, tájékozódhatnak a telephelyek elérhetőségéről. Jelzéseket telefonon és e-mailben is fogadnak. Az intézmény központi telefonszáma: 06-72/534876.
Baptista Szeretetszolgálat Szeretetotthona
Mint Gyuró Anikó intézményvezető lapunknak elmondta:
Három telephelyen – a Xavér utcában, az Alkotmány utcában, valamint a Malomvölgyi úton – vannak jelen és összesen 596 idős, valamint 28 mozgásfogyatékkal élőt látnak el.
Az előgondozási feladatokat is ők végzik, országos ellátási területtel bírnak. Az intézmény saját konyhával, mosodával, udvarral, gépjárműparkkal, szakorvosi, mentálhigiéniás és rehabilitációs ellátással, 99 százalékban teraszra, vagy udvarra nyíló szobákkal várja az ápolásra szorulókat.
– A Malomvölgyi úti intézményben 480 fő ellátásra van lehetőség, a jogszabálynak megfelelően saját orvost foglalkoztatunk, emellett különböző szakorvosok is kijárnak hozzánk, hogy minél kényelmesebb ellátást tudjunk biztosítani. Szakápolást is végzünk, a lakóink nagy része ugyanis súlyos állapotú, szakápolásra szoruló fekvőbeteg. Habár sok az üres férőhely, mégis hosszú várólistával dolgozunk, jelenleg 295 személy vár elhelyezésre – mondta az intézményvezető.
Lapunknak elárulta azt is, hogy a koronavírus-járvány miatt gyakorlatilag folyamatosan látogatási és kijárási tilalom van érvényben 2020 tavasza óta – két hónap megszakítással -, melyre sajnos nagy szükség is van, hiszen ezzel sikerült mindeddig elkerülni a tömeges megfertőződést. Mindemellett létrehoztak külön izolációs részleget, izolációs szobákat: ha egy lakó kórházba kerül vagy sürgősségi ellátásra szorul, visszatérésekor 14 napot itt kell eltöltenie elővigyázatosságból, hogy így védjék a többi ápoltat a vírustól. Egyébként az újonnan bekerülők esetében is két – 48 óra eltéréssel készített – negatív PRC-tesztet kérnek.
– A látogatási és kijárási tilalmat mind a bentlakók, mind a hozzátartozók nehezen viselik, azonban sajnos szükségesek ezek az óvintézkedések. Csomagfogadásra heti két alkalommal van lehetőség. Nehézség, hogy foglalkozásainkat és szakköreinket most csak kis csoportokban tarthatjuk meg. A lakóink számára fontos vallásgyakorlást is megnehezíti a járványhelyzet, hiszen normális esetben rendszeresen van baptista, katolikus és református istentisztelet is nálunk. Jelenleg az intézményi lelki gondozó foglalkozik az ellátottakkal: bibliaórát, egyéni foglalkozásokat tart, hiszen intézményen kívülről a papokat és lelkészeket most nem engedhetjük be – vélekedett Gyuró Anikó.
Hogyan kérhetünk segítséget? Az intézmény szociális csoportja fogadja az elhelyezési kérelmeket. A jogszabályban meghatározott napi 4 órát meghaladó gondozási szükséglettel, illetve 80. életév betöltése, valamint 80 év alatti személy esetén, legalább középsúlyos demenciát igazoló szakorvosi lelettel, rendszeres fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő, a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személy látható el. Továbbá az a 18. életévét betöltött, betegsége vagy fogyatékossága miatt önmagáról gondoskodni nem képes, gondozási szükséglettel rendelkező személy is, akinek az ellátása más típusú, ápolást-gondozást nyújtó intézményben nem biztosítható. Házaspárok esetében lehetőség van arra is, hogy az ellátásra egyébként nem szoruló házastárs is beköltözzön párjával. Jelentkezni minden esetben írásos formában szükséges, ITT LETÖLTHETŐ a kérelem, melyet egyébként a kórházak szociális munkásainál is meg lehet találni. A szeretetotthon szociális csoportja, melyet a 72/441-460 telefonszám 132-es mellékén vagy a [email protected] e-mail-címen érhetünk el, postai úton is elküldi a dokumentumot a kérvényezőknek.
Kiemelt képünk illusztráció.