Idén nyáron egyhetes pezsgés indult a Káptalan utcában, a Múzeum Utca Plusz ideje alatt. A számtalan program mellett van egy különleges hely, ami garantáltan sokak szíve csücske lesz. A Design Liget kreatív alkotótér és művészpiac a Múzeumok Igazgatóságának Udvarán (Káptalan u. 5.) várja a látogatókat augusztus 16-ig. A Mediátor Egyesület képviseletében Oláh Enikő mesélt a részletekről.
– Honnan jött a Design Liget ötlete?
– Az egyesületünk több dizájnerpiacot és workshopot szervezett már, ezért a Zsolnay Örökségkezelő NKft. felkért minket, hogy kooperáljunk és ismertessük meg a látogatókat a fiatal, kreatív alkotókkal, hiszen rengeteg tehetség él itt. Célunk a Baranyában tevékenykedő képző- és iparművészek, formatervezők, dizájnerek termékeinek, márkáinak, kollekcióinak bemutatása, népszerűsítése. Emellett izgalmas programokat is kínálunk.
– A kiállítók meghívás útján lettek kiválasztva, ez hogyan történt és kikkel találkozhatunk?
– Egy kis kurátori csapat válogatta ki azt a 15 kiállítót, aki itt lesz. Vannak tervezők, akik már régóta jelen vannak a helyi piacon, mint Bubreg Balázs (Great Minds Clothing), PolaPola vagy a Bánkuti Bags, de lesznek feltörekvő tervezők is, mint a Kiss design vagy a The Mirror Concept tervező párosa. Az alkotók mellett helyi dizájnboltok és kreatív műhelyek is képviseltetik magukat, mint a Monokrom Design Store, a Design Patika és a Drukker vagy a dAncsi műhely. Az egyetem formatervező és tervezőgrafika tanszék fiataljait is szeretnénk minél szélesebb körben bevonni. Fontosnak tartjuk a környezettudatos szemléletet, ezért a ligetben újrahasznosított technikával készült termékek is megtalálhatóak lesznek.
– Milyen termékeket vásárolhatnak a látogatók?
– Rengeteg divatkiegészítő és lakberendezési termék várja őket, de lesznek bőr- és fatermékek, betonkiegészítők, táskák, falra tehető nyomatok, vagy akár olyan hasznos különlegességek is, mint az a mobil bevásárló kosár, ami rögzíthető a csomagtartóban, így nem dől ki belőle semmi.
– A piactér mellett változatos tematikájú kézműves foglalkozások is lesznek. Mit tudhatunk ezekről?
– Ezek a workshopok amellett, hogy alkotási folyamatokat, technikákat tesznek elérhetővé, egyfajta tudásmegosztást, kapcsolódást, párbeszédet is adnak. Azt látom, hogy az embereknek fontos, hogy kibontakoztassák a kreativitásukat, és erre itt abszolút lehetőség lesz. Minden nap több workshopot tartunk, ezek mindegyike ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
– Mit alkothatnak a résztvevők?
– Készíthetnek szütyőket egyedi nyomdázással és kézi varrással; háztáji hulladékból varázsolhatnak olyan öntőformát, amiben beton tárgyakat, például kaspókat csinálhatnak; kipróbálhatják a Riso grafikai technikát, amivel egyedi füzetborítókat, printeket készíthetnek. Megismerkedhetnek a kéknyomat technikával vagy molinókból egyedi ékszereket gyárthatnak.
– Kik és hogyan vehetnek részt a foglalkozásokon?
– Nem szükséges semmilyen előképzettség, ugyanakkor van olyan workshop, amit kisgyerekeknek nem ajánlunk, viszont készülünk kifejezetten nekik szóló játszósarokkal is. Mindenhol feltüntetjük az ajánlott korosztályt. Annak érdekében, hogy minőségi munkák szülessenek, limitált a létszám, ezért regisztrálni szükséges a programokra.
A pontos időpontokról és a regisztrációról az alábbi oldalon lehet tájékozódni IDE KATTINTVA.
(x)