Szinte minden pécsi templomnak saját regénye van, ez különösen igaz a mai Ágoston térire, amely az elmúlt évszázadokban többször is jelentősen átalakult. Nem is kicsit.
A pécsi Ágoston tér meghatározó eleme a barnás színű templom, amelyen a figyelmesebbek különös, leginkább az iszlám mecsetekre emlékeztető ablakmaradványokat is észrevehetnek – nem véletlenül.
A területen a kutatások szerint már az 1130-as években templom állt, azonban az nem a mostani Ágoston téri kegyhely helyén, hanem attól keletre épült fel. Ezt az Ágoston-rendi szerzetesek kapták meg a városba településükkor, de a kis imahelyet hamar kinőtték, így a 14. században új templomot emeltek. Ehhez kolostort is építettek, a kutatások szerint virágzó élet folyhatott itt, nem kizárt, hogy a rend főiskolája is itt működhetett. A Szent Miklós tiszteletére szentelt templomot, kolostorromot 2009-ben kezdték feltárni, ma is láthatóak a falmaradványok.
Az Ágoston-rendi szerzetesek békés életének a török uralma vetett véget: mecsetként használták a keresztény templomot, majd le is bontották, hogy „szabályos mecsetet” építhessenek.
Hosszú idő telt el így, de végül a török kiűzése után az Ágoston-rendi szerzetesek ismét birtokba vehették a területet. Újra rendházat és templomot építettek, részben az egykori török dzsámi felhasználásával. Ennek a templomnak sem örülhettek sokáig a hívek, ugyanis 1750-ben leégett a tetőzete és a tornya is elpusztult a lángokban.
A szerzeteseket azonban ez sem törte meg, 1770-ben új tornyot építettek, kialakítottak két kápolnát, sekrestyét – ezzel nagyjából el is nyerte mai formáját a templom, igaz, azóta többször felújították, restaurálták. Az 1912-es restauráláskor kerültek elő a ma is látható török kori falmaradványok.
Az Pécsett nem meglepő, hogy a templom orgonája az Angster-gyár alkotása, az viszont igen, hogy eredetileg nem itt volt, hanem a 19. századig a székesegyházban – onnan került át az Ágoston térre, ahogy például a Fájdalmas Szűz oltár is.
A templom tornya 28 méter magas, három harangja is van, a legrégebbit 1828-ban készítették.
Az Ágoston téri templomot természetesen ma is szívesen látogatják a hívek, szombatonként este hatkor, vasárnap 9-kor és 18 órakor van szentmise. A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra készülve a nagyböjtben szentségimádást is tartanak, legközelebb március 8-án és március 22-én lesz ilyen összejövetel este fél nyolctól.
Források: templomaink.hu, templomrom.hu, Pécs Lexikon, Szent Ágoston plébánia honlapja
Gratulálok, kedves Nyaka Szabolcs! Olyan ritkán hallani, olvasni manapság a Pécs szó helyragos Pécsett formáját. Önökön, újságírókon is múlik, hogy merre tart anyanyelvünk. Őrizzük meg ezeket kedves, ízes formátumokat, mint pl. a Győrött, Vácott, Székesfehérvárott, Temesvárt.
Előtte pedig egy piros virágú vadgesztenye fa áll.