Pécsett száznál is több olyan dolgozó nyújtotta be igényét támogatásra, aki lakhelyénél 100 kilométernél messzebb dolgozik. Czomba Sándor államtitkár és Janovics László, a munkaügyi központ igazgatója is egyetért abban, hogy a programot folytatni kell.
Pécsett is népszerű az a támogatás, amelyet azok a dolgozók igényelhetnek, akik lakhelyüktől távol – legalább 100 kilométerre, vagy öt órát meghaladó utazással elérhető távolságban – vállalnak munkát. Az országban a kiírástól eltelt egy év alatt már több mint ezren kötöttek efféle szerződést a munkaügyi központokkal, Pécsett száznál is többen adtak be ilyen irányú kérelmet.
A lakhatási támogatást azok a munkakeresők igényelhetik, akik legalább három hónapja nyilvántartott állláskeresők, közfoglalkoztatottak, pályakezdő álláskeresők, vagy csoportos létszámleépítés áldozatai. Amennyiben az előző feltételeknek megfelelnek a kormányzatnál, a közszolgálatban, illetve az ösztöndíjasként elhelyezkedők lakhatását is támogatja a kormány.
A Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Czomba Sándor kedden Budapesten köszöntötte az ezredik aláírót. Kiemelte: hetente átlagosan 500 érdeklődést regisztrálnak az országban.
– A kormány számára az egyik legfontosabb feladat a foglalkoztatás bővítése. Ezért az elmúlt években számos olyan program indult, amely ezt segíti. Bár már 2005,2006 környékén is lehetett lakhatási támogatást igényelni, ezt kevesen, évente alig néhányan vették igénybe – nyilatkozta a témában Czomba Sándor.
A felelős államtitkár ugyanakkor elmondta: az indulás óta változtattak a támogatás feltételein, annak érdekében, hogy rugalmasabb legyen, ezáltal többen vehessék igénybe azt. Már kéthavi előleget is kaphatnak a pályázók azért, hogy albérletük kaucióját könnyebben ki tudják fizetni. Czomba Sándor megígérte: folytatják a programot, mert az érdeklődők száma azt bizonyítja, hogy szükség van rá.
A támogatást egyébként maximum másfél évig lehet igénybe venni. Az első hat hónapban legfeljebb havonta 100 ezer, a másodikban 60 ezer, míg az utolsó fél évben 40 ezer forintot kaphatnak a pályázók.
– A Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának Pécsi kirendeltségéhez eddig 108 kérelmet nyújtottak be. Közülük 65-en megkapták a támogatást, 20 esetben – a meghatározott feltételek hiánya miatt – elutasító döntés született, 21 ügy elbírálása pedig még folyamatban van. Két esetben pedig visszavonta az ügyfél a kérelmet – tudtuk meg Janovics Lászlótól, a megyei központ igazgatójától.
Megtudtuk továbbá, hogy a Baranya megyébe érkező dolgozók közül 14-en kaptak ilyen támogatást. 6 kérvényt elutasítottak, 15 ügy pedig folyamatban van. Tájékoztatásuk szerint az ország minden területéről érkeztek ide támogatott munkavállalók, de legtöbben a fővárosból, Bács-Kiskun és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből jöttek.
Janovics László Czomba Sándorhoz hasonlóan úgy gondolja, a folyamatban lévő ügyek számából is látszik, hogy a rugalmas feltételeknek köszönhetően egyre többen igénylik ezt a támogatást.