A Mission Impossible filmből ismert BMW karosszériáját Pécsett gyártják majd. A karboncellás szerkezet újdonság az autóiparban. A technológiát kifejlesztő Max Koller a pécsi leányvállalatnál tervezi a szériagyártást 2014-től. A BMW pedig elfogadta a telephelyet.
Egyelőre még csak alkatrészeket és felszereléseket készít az autóiparnak a német tulajdonú Koller Group leányvállalata, a Honsa Kft., amely a Pécsi Ipari Parkban működik. A vállalkozás korszerű gépparkkal, robotizált gyártósorral magas technológiai színvonalon dolgozik.
A Volkswagennek direkt beszállítói, egyébként más cégeknek is dolgoznak. A BMW-vel egy négyéves előkészítő munkát követően Max Koller, a cég német vezetője megállapodott abban, hogy az augusztusban piacra kerülő Concept i8-as típusú autó karboncellás karosszériáit – amit a bajorországi anyacégnél fejlesztettek ki – jövőre Pécsett gyártják majd.
– A 2014-ben induló pécsi szériagyártáshoz egy 5000 négyzetméteres üzemcsarnokot építünk fel két ütemben. Ez az első időszakban raktárként funkcionál majd, de 2014-től a karboncellás karosszériagyártást ott kezdjük meg. Külön öröm számunkra, hogy a BMW elfogadta a pécsi telephelyet, így létszámbővítést is tervezhetünk – mondta Max Koller, a Honsa Kft. tulajdonosa.
A Honsa Kft.-nek jelenleg Pécsett 350 alkalmazottja van. A 2011-es pénzügyi beszámoló szerint a teljes nettó működési árbevétele több mint 43%-kal növekedett a korábbi évhez képest. A tervek szerint a céghez további 70-80 főt vesznek majd fel.
[frame]
A Nemzetgazdasági Minisztérium a napokban hirdette meg az idei pályázatát mikro-, kis- és középvállalkozások munkahelyteremtő beruházásainak támogatására.
– Egy főre másfél millió forintot tud igényelni a vállalkozás a pályázaton. Ha valaki regisztrált álláskeresőt vesz fel, akkor plusz 500 ezret kap, ha pedig hátrányos helyzetű térségből, akkor plusz 200 ezer forintot, a leghátrányosabb helyzetű térségből pedig még 300 ezer forintot, személyenként. Aki beletartozik a szabad kereskedelmi zónába, ott még plusz 400 ezer forint kiegészítés van – mondta Hornyák István, a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ befektetés-ösztönzési osztályvezetője.
Azaz két-három millió forint összeget pályázhatnak meg egy főre a vállalkozások. Baranyában egyébként jelenleg több mint 32 ezer a nyilvántartott álláskeresők száma, ami a decemberihez képest 5 százalékos emelkedést mutat.
[/frame]