Hirdetés

A széleskörű városi összefogással megvalósított országosan egyedülálló pályázat célja kettős volt: ösztönözni a fiatalokat arra, hogy a tanárképző szakot válasszák, és hogy a Pécsett végzett pedagógusok a városban kamatoztassák tudásukat.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Pécsi Tudományegyetem ötlete alapján, az egyházmegyével és tankerületi központtal együttműködve az önkormányzat, Magyarországon egyedülálló módon kedvezményes lakásbérleti pályázatot hirdetett pályakezdő, általános és középiskolákat megcélzó pedagógusoknak.

A nyertesek kedvezményesen vehetik bérbe a 17 felújított önkormányzati lakás egyikét.

Nyőgéri Lajos szociális ügyekért felelős alpolgármester a pilot projekttel kapcsolatban felidézte, hogy a város az első pillanattól nyitott volt az egyetemi kezdeményezésre, majd az aktualitásokra térve elmondta, hogy a pályázatokat értékelő bizottság – amelyben többek között az egyetem mellett a tankerület és az egyházmegye is képviseltette magát – döntése alapján a 38 jelentkezőből 19-en költözhetnek a lakásokba (vannak, akik többen, esetleg párként költöznek egy ingatlanba) augusztus végétől.

Tehát a jelentkezők több mint a fele támogatott lakhatáshoz tudott így jutni, emelte ki.

Az alpolgármester hozzátette, hogy a havi bérleti díj a lakások méretétől is függ, de egy rendkívül kedvezményes, nagyjából 45-55 ezer forint közötti összegre lehet számítani. Megjegyezte, hogy a pályázók három évre nyerhetik el ezeknek az önkormányzati lakásoknak a bérleti jogát.

Nyőgéri Lajos kiemelte, hogy a pályázattal a céljuk kettős volt: ösztönözni a fiatalokat arra, hogy a tanárképző szakot válasszák, és hogy a Pécsett végzett pedagógusok a városban kamatoztassák tudásukat. Az alpolgármester végezetül kiemelte:

a széleskörű együttműködésben megvalósuló pályázatot a jövőben újra ki fogják írni.

 Trócsányi András, a PTE Természettudományi Karának dékánja – a pályázat ötlete egyébként ezen a karon született meg – az aktualitások kapcsán elmondta, hogy alapvetően fiatal, Pécsett tanító tanárok jelentkeztek a pályázatra. A pedagógusok pályázatait a programra megfelelően rálátó, annak szervezésében részt vevő oktatási szakemberek értékelték – tette hozzá. Mint mondta, prioritásként kezelték, azokat a jelentkezőket, akik a PTE-n diplomáznak, továbbá azokat is, akik „halmozottan hiányszakmát tanítanak”, illetve azt is, ha pedagóguspárok közösen adták be pályázatukat.

A felújított, 28-54 négyzetméteres lakások – folytatta – a belvárosban, Kertvárosban, Uránvárosban és Egyetemvárosban találhatók. A felújítások és a beköltözések folyamatosan zajlanak – jegyezte meg. Hozzátette: a jövőre nézve fontos, hogy a város azt vállalta, hogy évente 5-5 lakással egészíti ki a pályázható lakások körét.

Zalay Szabolcs, a pécsi Leőwey Klára Gimnázium igazgatója – aki a projektben a Nemzeti Pedagógus Kar elnökségét képviseli – a fentiekhez hozzátette, hogy a pályázat nagyon erős motivációt adhat a pályakezdő, fiatal pedagógusoknak, akiknek a karrierét a kezdetekben sokszor épp a lakhatási nehézségek hátráltatják. Bene Krisztián, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar dékánja kiemelte, hogy az egyöntetűen támogatott pályázat azért is nagyon előremutató kezdeményezés, mert a tanári életpályamodell jelenleg komoly válságban van, ezzel az alulról szerveződő pécsi modell-projekttel pedig ezen a válságon enyhítenének, hiszen így ösztönözhetik a fiatal pedagógusokat arra, hogy a tanári pályán maradjanak. Ez azért kifejezetten fontos, mert – mint mondta – a szakmából egyre jobban hiányzik az utánpótlás, ami az oktatás válságához vezethet.

Hirdetés