Bár a városiasodás leginkább az elmagányosodásról szól, egy apró, de egyre növekvő deindoli közösség bebizonyítja, hogy igenis lehet olyan alulról szerveződő kommunákat létrehozni, amelyek az összetartozás jegyében működnek és fejlődnek. Egy hagyományőrző közösség adventi tematikájú összejövetelén jártunk.
Négy évvel ezelőtt egy példaértékű közösség jött létre Pécs Deindol városrészében. A kezdetek kezdetén három családdal, majd egyre növekvő létszámmal gyűltek össze hagyományőrzés céljából, az idei adventi éneklésen pedig már 34-en vettek részt.
Az események ötletgazdái, Fekete Etelka és Végh Edit a hagyományőrző, zenés és táncos programok tanító erejében hisznek, és programjaikat ennek jegyében szervezik.
– Négy évvel ezelőtt indult egy baba-mama kör itt, a Mecsekoldalban, amelynek célja egy olyan közösség kialakítása volt, ahol megoszthatjuk tapasztalatainkat, örömeinket és bánatainkat egymással. Edit zeneterápiával, én pedig bukovinai székely lévén a hagyományőrző táncokkal, mondókákkal járulok hozzá az összejövetelekhez – meséli Fekete Etelka.
A kezdeményezéshez hamar csatlakoztak mások is, így az évek során több mint 10 család is bekapcsolódott, a legutóbbi decemberi adventi éneklésen pedig 34-en gyűltek össze Etelka udvarán. A szervezők az éppen aktuális ünnepkörhöz kapcsolódóan tervezik meg a játékaikat, a nagy ünnepek közelében mindig kialakul az adott program, amelyet zenével, tánccal és mondókákkal tesznek színessé.
Dr. Őri László alpolgármester szerint ez a deindoli városrészben évek óta szerveződő közösség jó példája annak, hogy hogyan tud egy társaság összetartani és együtt gondolkodni a hagyományőrzés jegyében.
– Külön megtiszteltetés, hogy felkértek a mozgalom támogatójának, ahova magam is ellátogatok a kisfiammal időnként, hiszen ezek a programok jó példái a magyar népszokások átörökítésének. A gyermekek így 8-10-12 családdal karöltve a szülőktől, a nagyszülőktől közösen tanulhatják meg a népszokások elemeit. A tematikus programok mindig az adott ünnepkörhöz kapcsolódnak, az éppen aktuális időszak néphagyományokban rejlő gyökereit elevenítik meg – így dr. Őri László.
Hozzáteszi, hogy külön büszkeség a város számára, hogy a Mecsekoldalban is épülnek alulról szerveződő közösségek egy szép cél értékrendjének jegyében. Idei évben nem csupán résztvevőként, hanem támogatóként is jelen lehetett az alpolgármester.