A város napi ünnepségsorozat részeként a Kodály Központ koncerttermében vasárnap délelőtt adták át az idei városi díjakat. A díszpolgár Prof. Dr. Vidovszky László zeneszerző, zenepedagógus lett.
1367. szeptember 1-én írta alá V. Orbán pápa a középkori pécsi egyetem alapítását engedélyező levelet. 1994 óta ez a nap Pécs város napja, így emlékezve erre a kiemelkedő történelmi pillanatra.
Az ünnepségsorozat a hagyományoknak megfelelően reggel szentmisével indult a Lyceum templomban, majd az ünnepi közgyűléssel folytatódott. Köszöntő beszédében Péterffy Attila polgármester hangsúlyozta: „ez a nap közös ünnep, minden pécsi ünnepe. Ez minden évben egy olyan nap a város életében, amely mentes a viszályoktól, az ellenségeskedéstől és az ellenségképzéstől. Úgy általában mentes mindentől, amire rávetülhet a politika árnyéka”.
Képeink az ünnepi szentmiséről:
A városvezető ezután egy virtuális sétára hívta a közönséget, így mutatva be az elmúlt évek fejlesztéseit, eredményeit. Beszédében megemlítette a Misina Tetőpontot, ami, ahogy mondta, a jelképe annak, hogy mi mindenre képes egy közösség, ha önállóan dönthet és cselekedhet. Megemlítette a Meseerdőt, amelynek révén az egykori vidámparkba visszaköltözött a nevetés, a gyerekzsivaj, valamint az új Pécsi Vásárcsarnokot, amely, mint fogalmazott, a bátorság, egy tetterős közösség jelképe. Annak a szimbóluma, hogy a pécsiek befejezik azt, amit elkezdtek. Beszélt a Diána téri piacról, amely nemrég szintén az ott élőkkel, az ottani lakóközösségekkel és az árusokkal egyeztetve nyerte el végleges formáját, a Melinda parkról, ahol kulturált környezetben élvezhetik a kertvárosiak a friss levegőt, valamint a Pécs-Pogányi Repülőtérről, amely ma újra él és pezseg, és újra összeköt minket Európával. Azonban nem csak a kézzel fogható eredményeket emelte ki Péterffy.
– Pécs tagja lett egy zöld és elit európai klubnak – mondta a polgármester. – A NetZero Cities, avagy Klímasemleges Városok misszió tagjának lenni kitüntetés, vállalás, temérdek munka, ám leginkább lehetőség. Lehetőség arra, hogy európai uniós segítséggel érjük el Pécs karbonsemlegességét, hogy ebben élenjáró városoktól tanuljunk, és továbbadjuk a mi tudásunkat. Lehetőség arra, hogy közösen új és jó gyakorlatokat dolgozzunk ki. Legfőképpen pedig lehetőség arra, hogy közben a pécsiek egy valódi zöld közösséggé fejlődjenek.
Megemlítette, a TÁRS-programot, a pályázatot, amely a lakóközösségeket támogatja az épületek korszerűsítésében. Beszédében Péterffy Attila hangsúlyozta, a mai nap minden pécsi ünnepnapja. Ma van az ideje annak, hogy visszanézzünk az eltelt évekre és picit megpihenjünk.
– Holnap folytatjuk a közös munkát, együtt formáljuk tovább városunkat, együtt megyünk tovább a megkezdett úton. Hiszen Önök, pécsiek kijelölték az irányt, ez volt a pécsiek határozott kívánsága. Mert ez a közösség ebből a pécsi minimumból nem fog engedni – zárta gondolatait a polgármester.
A köszöntő után adták át a városi díjakat, elismeréseket, közben pedig a meghívottak a Pécsi Balett és a Pécsi Nemzeti Színház művészeinek, a Pannon Filharmonikusok tagjaiból összeállt vonós négyesnek, valamint Beck Zolinak, a 30Y frontemberének előadását tekinthették meg.
Pécs díszpolgára: Prof. Dr. Vidovszky László
Részlet a laudációból:
Vidovszky László zeneszerző nem pécsi születésű, a világ zenei-szakmai közössége pécsiként tartja számon. Zenepedagógusként több tucatnyi zeneművet publikált, melyet a világ legjelentősebb zenei központjai tartanak számon. Megalapította a pécsi egyetem Művészeti Karát, mely nemzetközi hírnevet szerzett. 2011 óta a Pécsi Tudományegyetem professzor emeritusa. Zenéjét áthatja a személyesség, a humor, a rendezettség és a folytonos újszerűség. Műveinek hatása miatt fiatal zeneszerzők állandó hivatkozása.
Pécs Város Kulturális Nagydíja: Szélkiáltó zenekar
Részlet a laudációból:
A Szélkiáltó együttes 1974-ben alakult a Pécsi Tanárképző Főiskola magyar-ének szakos hallgatóiból. Kiemelt ügyüknek tartják a Pécsett élt és élő költők – Janus Pannonius, Csorba Győző, Pákolitz István, Pál József, Galambosi László, Bertók László – műveinek bemutatását a közönségnek. 1983-ban saját kategóriájukban megnyerték a „Ki mit tud?” döntőjét. A Magyar Televízió több önálló filmet és sorozatot forgatott velük. A pécsi Bóbita Bábszínház több előadásához készítettek kísérőzenét.
További díjazottak:
- Fonai László részére a pécsi hajléktalanellátás komplex megszervezése és a város szociális ellátórendszerének fejlesztésében nyújtott több évtizedes kimagasló tevékenysége elismeréseként a Pro Civitate Díjat adományozták.
- Prof. Dr. Miseta Attila János részére az orvosképzés feltételeinek javítása, az orvos- és egészségtudományi, valamint a gyakorlatorientált képzések fejlesztése területén végzett kiemelkedő munkássága, továbbá a város és az egyetem közötti sokrétű együttműködés gyarapításában végzett eredményes közreműködésének elismeréseként a Pro Civitate Díjat adományozták.
- Sramó Gábor részére a közönségért és a közösségért hittel, odaadással megélt pályája és bábművészeti munkássága elismeréseként a Pro Civitate Díjat adományozták.
- Bíró László részére a pécsiekért végzett áldozatos és önfeláldozó munkájáért, az élethosszig tartó közösségépítő tevékenységének elismeréseként a Pro Communitate Díjat adományozták.
- Gömöry János részére az évtizedeken át végzett eredményes szakmai tevékenységéért, a város épített környezetének esztétikus kialakításában való magas színvonalú közreműködésének elismeréseként a Pro Communitate Díjat adományozza.
- Kosári Aurél részére Pécs kulturális örökségének megőrzésében és gyarapításában betöltött több évtizedes, meghatározó szerepe elismeréseként a Pro Communitate Díjat adományozták.
- Anja Haaparanta részére a Magyar-Finn Társaság eredményes, sokszínű működtetésében betöltött elévülhetetlen érdemei, valamint a Pécs és Lahti közötti testvérvárosi kapcsolat fenntartásában tanúsított példaértékű, lelkes tevékenységének elismeréseként a Városháza Emlékérmet adományozták.
- Nagy István részére a gyermekvédelmi ellátások fejlesztése területén megvalósított elhivatott, innovatív, magas színvonalú szakmai munkája és közösségépítő tevékenysége elismeréseként a Városháza Emlékérmet adományozták.
- Törteli Ildikó részére az Örömtánc „mozgalom” pécsi megteremtésében és fenntartásában végzett hiánypótló, kimagasló szakmai színvonalú, közösségépítő tevékenysége elismeréseként a Városháza Emlékérmet adományozták.
- Varga Péter Pécs Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalában végzett több mint 25 éves elhivatott, magas színvonalú szakmai munkája, kiemelkedő pályafutása elismeréseként a Városháza Emlékérmet adományozták.
- Várhalmi Zsolt részére a pécsi kosárlabda sport területén végzett több évtizedes kiemelkedő sportvezetői munkássága, a kerekesszékes kosárlabda meghonosításában való szerepvállalása elismeréseként az Abay Nemes Oszkár-díjat – Pécs Város Sportdíját adományozták.
- Flórián Judit részére Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Polgármesteri Hivatalában végzett több évtizedes elkötelezett, precíz, közösségépítő munkavégzése elismeréseként az Aidinger János-díjat – Pécs Város Közszolgálati Díját adományozták.
- Gyurok Ernő részére a fogyatékossággal élők közösségi életének kialakítása és támogatása, a gondoskodáspolitika oktatásában végzett több évtizedes, kiemelkedő szakmai és szakértői munkája elismeréseként a Balikó Zoltán-díjat – Pécs Város Szociális és Társadalmi Felelősségvállalás Díját adományozták.
- Prof. Dr. Gettó Tamás és Dr. Sztranyák Gergely részére, a két alkotó egyéniség együttműködéséből született közös mű, a pécsi Vásárcsarnok épületének tervezése, megalkotása elismeréseként, megosztva a Breuer Marcell-díjat – Pécs Város Műszaki Díját adományozták.
- Bodor Csaba részére a város lakosságának segítéséért végzett önkéntes, odaadó munkájának elismeréseként a Csikor Kálmán-díjat – Pécs Város Közbiztonsági Díját adományozták.
- Pécsi Korisok Közössége részére a pécsi ifjúságért a jégkorcsolyázás területén folytatott önkéntes, lelkes, önzetlen, segítő tevékenységük elismeréseként a Csonka Ferenc-díjat – Pécs Város Ifjúsági Díját adományozták.
- Molnár Géza részére a pécsi civil kulturális élet alakításában betöltött több évtizedes szerepvállalásáért, közösségteremtő munkájának elismeréseként a Csorba Győző-díjat – Pécs Város Közművelődési Díját adományozták.
- Ritter János részére részére a régió német nemzetiségi fúvószenéjét hitelesen képviselő Ritter zenekarban végzett odaadó munkájának elismeréseként a Faluhelyi Ferenc-díjat – Pécs Város Nemzetiségi Díját adományozták.
- A Tölösi Péter Alapítvány részére a dél-dunántúli régióból érkező, Pécsett kezelt leukémiás és tumoros megbetegedésű gyermekek rehabilitációja területén végzett több évtizedes, odaadó, segítő munkája elismeréseként a Kalmár Rózsa-díjat – Pécs Város Humanitárius Díját adományozták.
- Csonka Illés a részére kiváló tanulmányi- és versenyeredményeiért, valamint sporttevékenysége elismeréseként a Márk Tamás-díjat – Pécs Város Fiatal Tehetsége Díjat adományozták.
- Divják Deján részére a pécsi vízilabda utánpótlás sportágban nyújtott alázatos, kimagaslóan eredményes sportmunkája elismeréseként a Márk Tamás-díjat – Pécs Város Fiatal Tehetsége Díjat adományozták.
- Máté Lotti Luca a természettudományok területén elért kimagasló eredményei elismeréseként a Márk Tamás-díjat – Pécs Város Fiatal Tehetsége Díjat adományozták.
- Kozma Béla részére a pécsi szakképzés, óvodapedagógus és szociálpedagógus képzés területén végzett több évtizedes innovatív tevékenysége elismeréseként a Rajczi Péter-díjat – Pécs Város Oktatási Díját adományozták.
- Köles Ferenc részére a pécsi színházművészeti életben játszott odaadó, magas színvonalú művészi teljesítménye elismeréseként a Victor Vasarely-díjat – Pécs Város Művészeti Díját adományozták.
- Prof. Dr. Töröcsik Mária részére a marketing szakma területén végzett oktatási és kutatási munkája, valamint a tehetséggondozásért tett elévülhetetlen érdemei elismeréseként a Vilmos püspök-díjat – Pécs Város Tudományos Díját adományozták.
- Böhm Gergely részére a pécsi tervezőgrafika szakért és Pécs városáért folytatott aktivitásai elismeréseként a Zsolnay Vilmos-díjat – Pécs Város Képző-és Iparművészeti Díját adományozták.
Képeink az ünnepi közgyűlésről: