A pécsi városvezetés és a szakemberek lázasan dolgoznak a 2025-ös költségvetésen. Miközben idén olyan városok is adóemelésre kényszerülnek, mint Kaposvár, Debrecen, vagy Kecskemét, Péterffy Attila leszögezte: a pécsiek nem ihatják meg az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának levét. Bár a múlt terheit sikerült visszafizetni, a kormányzati elvonások miatt továbbra is feszes gazdálkodásra, fegyelmezett, koordinált városirányításra van szükség. A felelőtlenség újra káoszhoz és csődhöz vezetne, a pécsiek pedig erre 2019-ben és 2024-ben is határozott nemet mondtak. 2025-ös várakozásairól, a városvezetés terveiről és a politikai csatározásokról Péterffy Attilát, Pécs polgármesterét kérdeztük.
2025 januárját írjuk, a pécsi városvezetés gőzerővel dolgozik a város idei költségvetésén. Péterffy Attila kiemelte: 2025 lesz az első év, amikor nem kell a korábbi, fideszes városvezetés által felhalmozott 9,5 milliárd forintos csődhitelt törleszteni.
– Az, hogy idén már nem kell 1,75 milliárd forintot törlesztésre fordítani, nagy könnyebbség, és erre komoly szükségünk is lesz – emelte ki Pécs polgármestere. – Hiszen a kormány várhatóan idén már akár 5,5 milliárd forintnál is többet vonhat el a pécsiektől. A szolidaritási adó csaknem 670 millió forinttal lesz több, mint tavaly, míg a pécsi cégek által befizetett iparűzési adóból akár 900 millió forintot oszthat majd szét az állam a Versenyképes Járások Program keretében a környező települések között. Pécs ezzel nincs egyedül. Más városok a helyi adók emelésével kompenzálják a központi elvonásokat.
Az azonban nem fordulhat elő, hogy a pécsiek igyák meg a Fidesz-kormány gazdaságpolitikájának a levét. Mi úgy igyekszünk fenntartani a város stabilitását, hogy közben nem emeljük a helyi adókat.
Pécs polgármestere leszögezte: a magyar gazdaságban, főleg a versenypiacon látható jelenséggel szemben a város célja az, hogy az önkormányzati munkahelyek biztonságban legyenek. Továbbra is kiemelt törekvés a város és cégei, intézményei működésének, stabilitásának fenntartása.
– A központi kormányzat által elhanyagolt nyomasztó bérproblémákat is Pécs önkormányzatának kell megoldania – folytatta a polgármester.
– Elsősorban a szociális területre gondolok, ahol a központi normatíva már egyáltalán nem fedezi az idős és elesett pécsiekről gondoskodók bérét. Ezt is nekünk kell az állam helyett megoldani, ilyen körülmények között pedig teljesen elképzelhetetlen, hogy meggondolatlan döntésekkel szórja a pénzt a pécsi közgyűlés.
– Természetesen továbbra is terv az előző ciklusban útjára indított önerős fejlesztések, így például az útfelújítások és a parkmegújítási program folytatása – mondta Péterffy Attila. – Ehhez azonban két fontos dolognak teljesülnie kell. Az egyik a pécsiekkel való minél szélesebb körű konzultáció, hiszen a közösség érdeke minden politikai célnál fontosabb. A másik pedig, hogy a fontos célokra szánt pénzt ne herdálja el senki a közgyűlésben. Pedig sajnos ilyesfajta törekvéseknek már látszanak az első jelei.
Felhalmozás helyett pénzszórás
Bár az eredeti előterjesztés egy drágán felújítható és nehezen hasznosítható belvárosi lakás önkormányzati felének értékesítéséről szólt, a kormánypárti frakciók a politikai partnereik szavazataival ennek ellenkezőjére kötelezték a várost októberben. Vagyis ahelyett, hogy a fél lakás eladásából befolyó összeget más önkormányzati lakások felújítására fordíthatta volna a város, most a lakás másik felének megvásárlására is ajánlatot kell tennie. Még világosabban: 18,5 millió forint felújításra fordítható bevétel helyett 20 millió forintot költhet a város egy olyan lakásra, amit aztán újabb milliókból újíthat majd fel – csekély reménnyel a megfelelő hasznosításra. – Mi az önkormányzat bevételeit szerettük volna növelni, de a Fidesz döntése alapján ehelyett jelentős kiadásra számíthatunk. Ehhez hasonló döntések vezettek oda tíz évvel ezelőtt, hogy a Fidesz regnálása alatt rövid időn belül kétszer is csődbe ment a város – értékelt Péterffy Attila.
A polgármester hozzátette: az Európai Unió 2021-27-es ciklusába illeszkedő fejlesztési projekteken is keményen dolgoznak. A projektek előkészítésének egyik legfontosabb eleme a pécsiek lehető legszélesebb körű bevonása.
– 2019-ben éppen arra vállalkoztunk, hogy a korábbi gyakorlattal szemben a pécsiekkel konzultálunk, mielőtt belevágunk egy projektbe, és nem az országos pártközponttal
– magyarázta a polgármester. – Nem is maradtak el az eredmények, mint például a Meseerdő, vagy a Misina Tetőpont, és nincs semmi okunk hátat fordítani ennek a gyakorlatnak.
Az előző ciklus egyik kiemelkedő sikere volt, hogy Pécs bekerült az Európai Unió klímasemlegességet célzó NetZeroCities missziójába. A folytatásban már konkrét projektek megvalósítása szerepel, a cím pedig továbbra is kiemelkedő lehetőség arra, hogy Pécs élhetőbb és fenntarthatóbb város legyen.
Pécs polgármestere beszélt a városvezetés erőfeszítéseiről a Pécsi Nemzeti Színház állammal közös fenntartása érdekében. Péterffy leszögezte: a városvezetés gondoskodni akar a színházról. Ezt éppen olyan kiemelt feladatként kezeli, mint a Zsolnay Kulturális Negyed és a Kodály Központ kapcsán a kulturális értékek Pécsett tartását, vagy éppen a Harmadik Színház megmentését.
– Meggyőződésem, hogy a politikának semmi keresnivalója nincs a művészeti életben – szögezte le Pécs polgármestere. – Nem volt véletlen, hogy az előző ciklusban nem engedtem politikust az általunk létrehozott Művészeti Tanácsba. A pécsi Fidesznek 2024 végén az egyik első dolga volt az egyik képviselőjét a tanácsba delegálni. Szerintem ez nem jó irány, korábban már láthattuk, hogy hová vezet, ha a politika szakmai ügyekbe avatkozik.
A polgármester elmondta: egy jövőt megalapozó program, és egy pénzügyi pillanatfelvétel is készül az idei költségvetéssel párhuzamosan.
– Az előző öt évben sikerült rendbe tennünk Pécs gazdálkodását, és ezzel megalapozni a mostani ciklust. Valamint megalapozni azt, hogy Pécs után a várostérség boldogulásával is foglalkozzunk. A most készülő gazdasági program számos konzultáció eredménye, közösen dolgozunk rajta a Pécsi Tudományegyetemmel, a Pécsi Egyházmegyével, a kereskedelmi és iparkamarával, a vármegyével, az oktatási hivatallal és több más partnerrel. Egyre jobban körvonalazódik, hogy egyre több partner kész az együttműködésre, a pécsi önkormányzat pedig kész arra, hogy ezt az együttműködést kezdeményezze és koordinálja.
A másik fontos dokumentum egy külső, független pénzügyi audit, amilyenhez hasonlót a polgármester 2019-ben is készíttetett.
– Fontos látni a pontos számokat, rögzíteni a város pénzügyi helyzetét a ciklusváltások pillanatában – emelte ki Péterffy Attila. – Egyelőre felelősen a nevemet a 2019-2024 közötti időszakhoz tudom adni.
Az előző ciklusban nem csak gazdasági és pénzügyi, de erkölcsi értelemben is sikerült kirángatni Pécset a csődhelyzetből. Ehhez fegyelmezett, koordinált, következetes városirányításra volt szükség, és most is erre van, hiszen most is ez a pécsiek érdeke.
A polgármester hozzátette: a Fidesz gondolkodásmódja láthatóan nem változott. Már a ciklus első ülésein is születtek szavazataikkal olyan döntések, amelyekről ma már pontosan tudjuk, hogy korábban csődhöz vezettek. És újra kiderült, hogy a Fidesz és politikai partnerei már megint jobban tudják a civileknél, hogy mi a jó nekik, az egyes településrészeken élőknél, hogy mi az ottani közösség érdeke, sőt, a kulturális élet szereplőinél is jobban értenek a művészethez.
Mi több, megpróbáltak szembe menni a pécsiekkel az elszámoltatás terén is. Az elszámoltatásén, amely mintegy 100 millió forintba került, ám tízszeresen megtérült: eredményeként csaknem egymilliárd forintnyi, korábban elherdált vagyont kapott vissza a pécsiek közössége. A polgármester szerint beszédes, hogy az elszámoltatást vezető ügyvéd közgyűlési beszámolójáról készült videó óriási nézettséget ért el. Ezzel is egyértelmű jelzést küldtek a pécsiek: nemcsak, hogy következetesen végig kell vinni a korábbi, fideszes városvezetés alatt keletkezett gyanús ügyeket, de még nagyobb hangsúlyt érdemes fektetni a pécsiek tájékoztatására a témában.
Kérdésünkre, hogy pontosan mit ért a Fidesz politikai partnerei alatt, Péterffy Attila az ÖPE mellett egyértelműen a magát Tiszta Kezeknek nevező politikai erő vezetőjét és a Mi Hazánk Mozgalom pécsi közgyűlési képviselőjét nevezte meg.
– A szavazási eredményekből jól látszik, hogy ez a két szervezet néhány kivételtől eltekintve a Fidesz-KDNP-ÖPE-frakcióval kéz a kézben jár, és rendre velük azonosan szavaz. Az is körvonalazódik, hogy mindezt milyen előnyökért, vagy milyen pozíciók reményében teszik – magyarázta Péterffy Attila. – Ez főleg az olyan különösen érthetetlen ügyekben érhető tetten, mint az új malomvölgyi futóköré. Az általunk javasolt módosítások még használhatóbbá teszik a beruházást, ami minden pécsinek előnyös. A Fidesz és partnerei ennek ellenére novemberben indoklás nélkül utasították el a módosítást, hogy aztán decemberben végül megszavazzák pontosan ugyanazt.
Ezeknek a partnereknek a Fidesszel folytatott, kirívóan szoros együttműködésről egyszer el kell majd számolniuk a saját szavazóik és a pécsiek közössége előtt.
Kérdésünkre, hogy mi a véleménye a Magyar Péter vezette Tisza Párt országos előretöréséről, a pécsi polgármester azt válaszolta: nagyon kíváncsi rá, hogy a Tisza Párt 2026-ban az önkormányzatiság helyreállításában, a demokrácia és a szabadság visszaépítésében milyen ajánlattal érkezik majd a választási hajrába.
A polgármester beszélt arról is, hogy egyre több aggódó pécsi fordul hozzá.- Több civil szervezet képviselője, illetve a kulturális és művészeti élet egyes szereplői is aggodalmukat fejezték ki az új közgyűlés megalakulása óta a saját ágazatukban tapasztalt ijesztő jelek miatt – mondta Péterffy Attila. – A legtöbben úgy érzik, visszatérni látszik a 2019 előtti világ és a 2019 előtt szereplők. Márpedig arra mindannyian emlékszünk, hogy ezek a szereplők milyen Pécset teremtettek. Egy várost, ahol a cégvezető élettársának a rokonai szivattyúzták, a boltban pedig baráti ügyvédek költötték letéti számláról a pécsiek pénzét.
Mind emlékszünk arra, hogy azok a szereplők, akik most visszatérnének a hatalomba, néhány éven belül kétszer is csődbe vitték a várost.
Ahogyan azt sem fogja elfelejteni senki, hogy ugyanezek a politikai szereplők az ötvenes évekbe illő módon rekesztettek ki és bélyegeztek meg a közösségünkért dolgozó civil szervezetet, amiért a mai napig nem kértek töredelmesen bocsánatot annak tagjaitól. 2019-ben és 2024-ben is erre a régi világra mondott nemet a pécsiek többsége. Ezeknek a választásoknak az eredményét nem tudom másképp értékelni, mint hogy Pécs közössége egy merőben más szemlélet, egy demokratikus, elszámoltató és elszámoltatható városvezetésre szavazott. A mi kötelességünk, hogy Pécs város vezetése megfeleljen ennek a mostani ciklusban is – mondta.
Mi a pécsiek többségi akarata?
Minden politikai erő a pécsiek többségi akaratára hivatkozik a közgyűlésben. Megnéztük, hogy mit mutatnak a tények, kire is szavaztak többen tavaly az önkormányzati választásokon. Az adatokban a polgármesterre és a képviselőkre júniusban, illetve a 15. körzetben megismételt választáson szeptemberben leadott szavazatok is szerepelnek. Ez alapján a közgyűlésbe bejutott négy kisebb szervezetre összesen 19 639 szavazatot adtak a pécsiek, a Fidesz-KDNP-ÖPE társulásra 44 994-en szavaztak, míg a Péterffy Attila Pécs Jövőjéért Civil Egyesületre 51 867-en.