A kulturális életben semmi keresnivalója a politikának – szögezte le Péterffy Attila. Pécs polgármestere az előző ciklusban létrehozott Művészeti Tanács önállóságának megőrzéséért száll síkra. Mint mondta: egy stratégiai fontosságú szakmai szervezet tagjairól nem dönthet egy szűk politikai kör egy olyan fontos kulturális decentrumban, mint Pécs.
A Pécs kulturális életét figyelemmel kísérők már találkozhattak azzal az elképzeléssel, hogy a Fidesz és az ÖPE egy-egy képviselője állítaná össze a pécsi Művészeti Tanács névsorát.
– Már az ötlet is tökéletesen szembe megy azzal a szellemiséggel, amit az előző ciklusban fektettünk le, és amely mentén a Művészeti Tanács létrejött – mondta Péterffy Attila.
Pécs polgármestere szerint Pécs vitán felül hazánk kiemelkedő kulturális decentruma. A legnagyobb vidéki magyar múzeumi hálózat, az európai hírű koncertközpont és rezidens zenekara, a gazdag komoly- és könnyűzenei élet, Pécs szerepe a hazai irodalmi és képzőművészeti életben, a patinás és új, rangos fesztiválok mind erre predesztinálják a várost.
– A gazdaság fejlesztése, a jól körülhatárolható zöld törekvéseink, általában Pécs élhetőbb hellyé tétele mellett kiemelten fontos fejlesztési területként tekintünk a kulturális-művészeti szcénára, hiszen Pécs ebben kiváló adottságokkal bír – hangsúlyozta Péterffy Attila. – Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy egy olyan stratégiai fontosságú kérdésben, mint a Művészeti Tanács összeállítása, miként járunk el.
A polgármester kifejtette: a tanács elsődleges és legfontosabb feladata Pécs kulturális-művészeti stratégiájának kidolgozása lesz.
Egy olyan stratégiáé, amely alapjaiban határozza meg ennek a kiemelten fontos területnek a jövőbeni irányait. Itt nem csak az önkormányzat intézményrendszerére gondolok, hanem a szektor minden városi szereplőjére.
– Ahhoz pedig, hogy egy szilárd és működőképes stratégiát tudjon a szakmai szervezet lerakni a döntéshozók asztalára, egy nagyon masszív szakmai konszenzusra lesz szükség a pécsi művészeti élet szereplői között
– folytatta Péterffy Attila. – Ez a konszenzus pedig csak abban az esetben lesz megteremthető, ha három nagyon fontos tényező érvényesül a Művészeti Tanácsban. Az egyik ilyen, hogy a testületben minden művészeti területnek képviseltetnie kell magát. Enélkül aligha beszélhetnénk átfogó, minden területet lefedő grémiumról, és minden művészeti ágra kiterjedő stratégiáról sem. A másik nélkülözhetetlen tényező az, hogy a Művészeti Tanács tagjai reprezentatívak legyenek a saját művészeti ágazatukon belül. Azaz, olyan szakembereknek kell képviselnie az egyes területeket, akiket művésztársaik elismernek. A harmadik szempont pedig az, hogy a tanács tagjai saját szektorukon felülemelkedve is tudjanak gondolkodni Pécs kulturális életéről.
Pécs polgármestere leszögezte: figyelembe véve Pécs státuszát és a Művészeti Tanács kiemelt stratégiai szerepét, nagyon nem mindegy, hogy a grémium tagjait milyen módon választják ki.
– A jó módszer egészen biztosan nem az, hogy pár képviselő összegyúr egy listát, és azt nyilvánosságra hozza, mondván, az ügy ezzel le van tudva
– mondta Pécs polgármestere. – A tagok kiválasztásának széleskörű szakmai társadalmasítás mellett, nyílt és átlátható módon, szigorú összeférhetetlenségi szabályok mentén kell megtörténnie. A testület csak így lehet szakmailag hiteles.
Péterffy Attila hozzátette: az olyan hosszútávú, de stratégiai fontosságú ügyek mellett, mint a Művészeti Tanács és a leendő kulturális-művészeti stratégia, bőven vannak záros határidőn belül megoldandó feladatok is. Ilyen például a Pécsi Nemzeti Színház, a Zsolnay Örökségkezelő és a Pannon Filharmonikusok kérdése. Ezeket ma Pécs közösen tartja fenn a kormánnyal, ám olyan szerződések mentén, amelyek hamarosan lejárnak, vagy már le is jártak.
2024 decemberében lejárt a Pécsi Nemzeti Színház közös fenntartására kötött megállapodás a város és a szaktárca között, amelyet az utolsó pillanatban hosszabbítottak meg márciusig.
– Pécs vezetése 2023 májusa óta kitartóan és folyamatosan kezdeményez egyeztetést a témában, ám érdemi válaszok híján tartós megoldás máig nem született – mondta Pécs polgármestere. – A ZSÖK állami társfinanszírozását biztosító Modern Városok Program is kifut 2025 decemberében, és a kormányzat részéről még nem látni, hogy mik a terveik a folytatásra. A kérdés nemcsak a kulturális negyedet és a Kodály Központot érinti, de a Pannon Filharmonikusokat is. Ebben a kérdésben tavaly szintén számos alkalommal kezdeményeztem egyeztetést, hogy megoszthassam a városvezetés elképzeléseit a kormányzati szereplőkkel.
Péterffy Attila hozzátette: olyan országos, sőt, nemzetközi jelentőségű intézmények sorsáról kell tehát rövid időn belül megállapodni, amelyek Pécs kiemelt kulturális decentrum mivoltát erősítik.
Mint mondta: stratégiai fontosságú intézményekről van szó, amelyek nívós szakmai munkájának fenntartása véleménye szerint nem lehet politikai kérdés.
– Bízom benne, hogy minden pécsi önkormányzati képviselő, akinek fontos a nívós és független művészeti élet Pécsett, osztani fogja azt a véleményemet, hogy a szektor megérdemli az önállóságot – így Pécs polgármestere.