Urban art, fotótavasz, kerámia-triennálé: idén sem unatkoznak majd a művészetkedvelők. A Zsolnay Örökségkezelő NKft. megosztotta a 2024-es pécsi kiállítási programot.
Fesztivállal egybekötött kiállítások
A Zsolnay Örökségkezelőhöz tartozó Pécsi Galériák – Vizuális Művészeti Centrum idén tovább szeretné bővíteni a műfaji palettát. Május 30. és június 22. között átfogó urban art kiállítássorozattal és fesztivállal igyekszik bemutatni a ’70-es évektől progresszíven kibontakozó városi művészet előzményeit, hazai és külföldi megjelenéseit és különböző irányzatait, mind az m21, mind a Pécsi Galériában, illetve külső helyszíneken.
A programsorozat egyik kiemelkedő és meghatározó eleme lesz a New York-i MOMA-ban, a párizsi Pompidou Központban is nagy sikerrel bemutatkozott francia művész, Jacques Villeglé kiállítása, amely június 20-án nyílik az m21 Galériában.
Ismét lesz GraphicPécs grafikai fesztivál, amely november 7-én a két évvel ezelőttihez hasonló átfogó kiállítással kezdődik az m21 Galériában Rock, Pop, Undergroud címmel. A tárlat a könnyűzene és a különféle ellenkulturális, politikai mozgalmak viszonyát vizsgálja plakátokon, lemezborítókon, zenei újságokon, fanzineken keresztül. A Pécsi Galériában ezzel párhuzamosan a pécsi és hazai undergroundhoz kapcsolódó grafikai munkákat lehet megcsodálni, egészen a ’80-as évek elejétől.
További tárlatok
A Pécsi Galériában február 9-től március 9-ig látható Tóth Zsuzsi és Lengyel Péter szobrászházaspár közös kiállítása Territory címmel.
Február 15-én a Martyn Galériában Csízy László legújabb számítógépes grafikáit, Az újra felfedezett vonalakat ismerhetik meg az érdeklődők.
Március 9-től az Országos Kerámia Triennálé keretében a kortárs kerámiaművészet autonóm művészeti alkotásait és dizájntárgyait láthatják az érdeklődők az m21 Galériában.
A Pécsi Fotótavasz idei kiemelkedő eseménye a Magyar Fotóművészek Szövetségének és a Fiatal Fotóművészek Stúdiójának átfogó bemutatkozása, amely március 23-án nyílik a Pécsi Galériában, sok kiváló pécsi fotóművész érintettségével. Az eseménysorozat részeként a Művészetek és Irodalom Házában mutatkozik be a Gandhi Fotóklub és a Gandhi Gimnázium Művészeti Iskolája, „A fény útján” című kiállításukkal.
A Művészetek és Irodalom Háza Játéktere pedig továbbra is a kísérletező kedvű fiatal művészek installációit mutatja be.
Visszatekintés 2023 művészeti eseményeire
Február 1-jén, vasárnap zárt be a januárban meghosszabbított Hiány és emlékezet – Breuer Marcell emlékkiállítás a Zsolnay-negyed m21 Galériában. A tárlatot három hónapon át óriási érdeklődés övezte, az elmúlt négy év leglátogatottabb kiállítása volt, amely először adott átfogó képet a Pécsen született, világhírűvé vált dizájner és építész életművéről.
A Széchenyi téri Pécsi Galériában és Martyn Galériában bemutatkozó pécsi művészek (Palatinus Dóra, Burkus Judit, Vercz Szilvia, Bükösdi Kálmán, Dechandt Antal, Szilágyi Szilárd Silaro, a Bázis Szobrászegyesület, Valkó László) kiállításai mellett a divat, a dizájn és a képzőművészet határterületeit is felfedezhették a látogatók, a hágai Virtual Shoe Múzeum nagysikerű kiállításán, a nyáron megrendezett Cipőfantáziákon.
Az m21 Galériában az év elején ismét megrendezték a Színerő szimpóziumot, amely Keserü Ilona festőművész, professor emerita, a Művészeti Kar egyik alapító tagjának kezdeményezésére jött létre először 2006-ban. Az eseményen huszonnégy meghívott magyar és külföldi művész vett részt, közülük többen a Művészeti Kar jelenlegi oktatói és doktorandusz hallgatói.
Ezzel szinte párhuzamosan az ’50-es évek óta Párizsban élő magyar festőművész, Anna Márk, azaz Márk Anna alkotásaival ismerkedhettünk meg. A kiállítás a szentendrei Ferenczy Múzeumi Központtal együttműködésben jött létre.
A tavasz az első Pécsi Fotótavasz jegyében telt: nagyon sokan voltak kíváncsiak a magyar sajtófotó elmúlt 40 évét bemutató kiállításra az m21 Galériában, és 2022 sajtófotóira a negyed udvarán. Szász János pécsi fotóművész első retrospektív kiállítása pedig a vártnál is nagyobb érdeklődést váltott ki.
A nyár kiemelkedő eseménye az immáron országos, sőt nemzetközivé vált LOKART Fesztivál volt, amely 10 helyszínen mintegy száz művész és művészeti alkotócsoport műveivel robbant be a szakmai közéletbe.