Ajtót nyit az orvostudományi kutatások világába a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar és a pécsi Általános Orvostudományi Kar együttműködésében 2023 őszén induló, két féléves klinikai kutatási menedzser szakirányú továbbképzés. Az így megszerzett tudást a humán klinikai vizsgálatok területén kamatoztathatják a posztgraduális képzés végzettjei.
Széles spektrumú, hasznosítható tudás két félévbe sűrítve
Az idén szeptemberben induló képzés kiemelten az egészségügyi intézmények dolgozóit kívánja megszólítani, ideális választás azoknak, akik érdeklődnek a humán klinikai vizsgálatok iránt. Ahogy az a pécsi gyógyszerésztudományi kar weboldalán elérhető szakismertetőből kiderül, a szakirányú továbbképzés a klinikai vizsgálatok területén elvárt hozzáértéssel, jártassággal rendelkező munkavállalók ismereteinek megalapozását és bővítését célozza meg.
A szakirányú továbbképzés célja olyan szakemberek képzése, akik az orvostudományi kutatások megtervezésétől a protokoll és költségvetés kialakításától a kivitelezéséig és a publikációig a vizsgálóhelyen képesek a vizsgálatvezető munkáját segíteni. A leendő klinikai kutatási menedzserek frissen szerzett, célzott szaktudásukkal vonzóbbá tehetik az adott vizsgálati helyet, munkacsoportot, szakmai csapatot a klinikai vizsgálatok szponzorai számára.
A képzést sikerrel teljesítők a frissen szerzett szaktudásukkal képessé válnak különböző humán klinikai vizsgálatok megtervezésére, lefolytatására, illetve azokba való bekapcsolódásra.
A végzett hallgatók az elsajátított ismeretek révén bekapcsolódhatnak a kereskedelmi és akadémiai, vagy más néven „investigator initiated” célú humán klinikai vizsgálatokba, azok szakmai koordinációja is eredményesebbé, megalapozottabbá válhat.
A kétszemeszteres szakirányú továbbképzés során a hallgatók megismerik az orvostudományi kutatások tervezésének folyamatát, ideértve a kutatás/humán klinikai vizsgálat protokolljának, betegtájékoztatójának és beleegyező nyilatkozatának megírását, költségvetés kialakítását, illetve a kutatás engedélyeztetésében való közreműködést, a kivitelezéstől a publikációig. Megismerkednek a klinikai kutatás-fejlesztés világával, betekintést nyernek a gyógyszerinnováció, illetve készítményfejlesztés elveinek területére.
A tanulmányok során körüljárják a humán klinikai vizsgálatok jogszabályi hátterét, etikai kérdéseit, a gyógyszerbiztonság, a farmakovigilancia kérdéskörét, a terület minőségbiztosítási és minőségellenőrzési szegmensét, emellett kommunikációs és információtechnológiai, valamint angol szakmai alapismeretekkel, szaknyelvi ismeretekkel is bővül tudásuk.
Elengedhetetlen az orvos- és egészségtudományi háttér
Ahhoz, hogy valaki jelentkezhessen a pécsi gyógyszerészkar és a pécsi orvoskar kollaborációjában megvalósuló képzésre, elengedhetetlen az orvos- és egészségtudományi képzési területen osztatlan képzésben szerzett végzettség, vagy orvos- és egészségtudomány területen alapképzésben szerzett oklevél és legalább egy év humán klinikai vizsgálatokhoz kapcsolódó tevékenység igazolása.
A két félévet felölelő, 60 kredites klinikai kutatási menedzserképzés díja félévente 250 ezer forint, levelező munkarendben zajlik, pénteki, illetve hétvégi napokra ütemezve az oktatást. A képzés szakdolgozattal és záróvizsgával zárul. A frissen meghirdetett képzésre 2023. szeptember 10-ig várják a jelentkezőket.
További részletek a szakirányú továbbképzésről ide kattintva olvashatók, a képzési és kimeneti követelményekben.
(x)