Hirdetés

Minden kétséget kizáróan a kismamáknak gyökerestül megváltozik az élete arra a bizonyos kilenc hónapra. Az egyik legnagyobb kérdés, mit és hogyan mozogjunk, mire figyeljünk és nem utolsósorban, milyen lehetőségek vannak Pécsen? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, ha pocakosan akarnánk sportolni. 

Az első 12 hétben nagyon óvatosan!

Azt, hogy mennyit érdemes sportolnunk a terhesség alatt, az határozza meg, hogy a várandósság előtt milyen jellegű mozgásformákat végzett (vagy nem végzett) és ezt milyen gyakran tette a kismama. Csak azoknak megengedett a sporttevékenység, akik korábban is sportos életet éltek, rendszeresen mozogtak, és az orvosuk is javasolja – tehát nem lesz veszélyben a baba a mozgás miatt. Tarcai Ibolya pécsi védőnő azt javasolja, hogy szakképzett ember segítségével mozogjunk, ami jelenthet kismamatornát, kismamajógát vagy egyéb edzést, amit várandós anyukáknak tartanak szakképzett oktatók.

– A várandósság alatti sportolásnak nem az izomfejlesztés a célja, hanem a fokozott terhelésnek kitett izomcsoportok edzése, amelyek a megnövekvő testsúly és a megváltozott statikai helyzet miatt extra igénybevételnek vannak kitéve – mondja a védőnő. Hozzáteszi, hogy a lábak, az ízületek és a hát izmai a kilenc hónap alatt, a gátizmok pedig a szülés alatt speciálisan terheltek, ezért érdemes olyan mozgásformát választanunk, amely kifejezetten ezeknek a területeknek a tornáztatására helyezi a hangsúlyt.

Alatyányi Szilvia pécsi kismamajóga és -torna oktató tanácsa az, hogy a várandósság első 10-12 hetében egyáltalán ne, vagy nagyon óvatosan sportoljunk, mozogjunk. Mint mondja, ez nagyon fontos, hiszen ebben a periódusban a vetélés lehetősége fennáll, de más komplikáció is felléphet, például kinyílhat a méhszáj.

– Maximum a boltig sétáljunk el, de ha tehetjük, a függönycserét is hagyjuk a férfiakra, mivel ezek a mozgásformák úgy nyújtják és terhelik a gerincet, hogy sérülést okozhatnak. Ha pedig a mozgás miatt felszökik a pulzusunk, oxigénhiány jöhet létre a szervezetben, ami a baba agyi károsodásához is vezethet – figyelmeztet a szakember.

Ha előtte sportoltunk, akkor mindenképp térjünk vissza rá

A sportolók esetében sokkhatást okozhat, ha a kismama hirtelen hagyja abba az intenzív edzést, s nem is tér vissza rá a terhesség alatt. A mozgás ugyanis endorfint termel, és ha ennek a boldogsághormonnak a termelése leáll vagy drasztikusan lecsökken, akkor hiányérzet alakulhat ki a kismamában.

– Kellemes, átmozgató sportot válasszunk, lehetőleg olyat, ami közben jól érezzük magunkat, ki tudunk kapcsolódni. A lelki harmónia legalább annyira fontos, mint a testi egészség. A kettő egymást erősíti – mondja Alatyányi Szilvia.

Emellett fontos, hogy olyan mozgásformát űzzünk, amely során egyáltalán nem szökik 140 fölé a pulzusszámunk, e felett már oxigénhiány jöhet létre a szervezetben.

Amiket semmiképpen ne csináljunk!

A várandósság teljes időtartama alatt hagyjuk el a hasizomgyakorlatokat, mivel ezekkel a vajúdást idézhetjük elő. A szökdelést, ugrálást és veszélyes sportokat teljes mértékben hanyagoljuk, illetve ne legyünk türelmetlenek testünkkel, hiszen mindenképpen át fog alakulni, ezen nem tudunk változtatni.

Milyen lehetőségek vannak Pécsen?

A hosszú séta, intenzívebb gyaloglás, túrázás a legjobb választás. A lassú kocogás is jót tesz, de csak ha a korábban említett okok miatt nem szökik fel a pulzusunk. Emellett a kismamatorna és kismamajóga fantasztikusan átmozgatja az állapotos nő testét, szerencsére ezt a mozgásformát rengeteg helyen űzhetjük: Pécsen a Zrínyi utca 5. szám alatt; Füge Katalin gyógytornász a PTE Szülészeti klinikáján tart kismamatornát, de tornázhatunk a Mosolymanó Családi Központban is, Kertvárosban.

Hirdetés