6 C
Pécs
péntek, november 15, 2024
KezdőlapHírzónaPolgármesterek: nem jut majd MJVSZ-tagdíjra az önkormányzatok költségvetéséből

Polgármesterek: nem jut majd MJVSZ-tagdíjra az önkormányzatok költségvetéséből

Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) elnöke közleményt adott ki szombat délután, miszerint az általa vezetett szervezet támogatja a kormány újabb gazdaságvédelmi intézkedéseit. Továbbá azt is kiemelte, hogy a kormány önkormányzatokkal együtt teremti meg a családok biztonságát. Hétfőn, ezekre reagálva kilenc megyei jogú város – köztük Pécs – polgármestere adott ki közös közleményt arról, hogy elhatárolódnak az MJVSZ elnökének kijelentéseitől. 

Péterffy Attila már korábban is kemény kritikát fogalmazott meg a Szita Károly közleményét megelőző egyeztetésről, melyre Orbán Viktor hívta meg az MJVSZ vezetőit. Most Szeged, Miskolc, Szombathely, Érd, Hódmezővásárhely, Salgótarján, Tatabánya és Dunaújváros első embereivel közösen adott hangot elhatárolódásának a pécsi polgármester.

Lássuk a polgármesterek által megfogalmazott, főbb pontokat: 

  • A 23 hazai nagyváros polgármesterét tömörítő szervezetből 9 városvezető nem ért egyet sem Szita Károly nyilatkozatával, sem a kormány az önkormányzatok gazdálkodását ellehetetlenítő döntésével.
  • A közleményben azt kérik Szita Károlytól, hogy a jövőben szakmai alapon képviselje a szövetséget, és tartózkodjon a szervezet egésze nevében tett, politikai alapú nyilatkozatoktól.
  • A helyi iparűzési adóbevételek 50 százalékos csökkentése olyan nehéz helyzetbe sodorja az önkormányzatok költségvetését, hogy úgy látják, az MJVSZ tagdíjára már nem lesz elég forrás. Ezért közösen úgy döntöttek, hogy a 2021-es költségvetésben az erre szánt, többmillió forintos összeget is a járvány elleni védekezésre fordítják.

A teljes közlemény: 

Nem jut majd MJVSZ-tagdíjra az önkormányzatok költségvetéséből

Elhatárolódunk a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) elnöke által kiadott nyilatkozattól. Azt kérjük Szita Károlytól, hogy a jövőben szakmai alapon képviselje a szövetséget, és tartózkodjon a szervezet egésze nevében tett, politikai alapú nyilatkozatoktól. Közösen úgy döntöttünk, hogy a 2021-es költségvetésben az MJVSZ-tagdíjra szánt, többmillió forintos összeget is a járvány elleni védekezésre fordítjuk, mivel a helyi iparűzési adóbevételek megvonása után minden forintra szükségünk lesz.

Szita Károly, az MJVSZ elnöke a szövetség nevében a kormány helyi iparűzési adót megfelező döntésének támogatásáról, a gazdaságvédelminek nevezett, valójában nyíltan politikai célú, az önkormányzatok gazdálkodását ellehetetlenítő intézkedéssel kapcsolatos elégedettségéről adott ki közleményt.

A 23 hazai nagyváros polgármesterét tömörítő szervezetből 9 városvezető azonban nem ért egyet sem a nyilatkozattal, sem a kormány döntésével. Tudjuk, hogy ezt a többi, főleg kormánypárti vezetésű város polgármestereinek egy része is értetlenül fogadta, igaz, kritikát ők eddig nem fogalmaztak meg. A 9 város vezetőiként természetesen szolidaritást vállalunk a többi város és település vezetőjével is, ugyanis az ő városaikat, az ő közszolgáltatásaikat, az ő lakosságukat is jelentős hátrány éri a csökkentés miatt. Ismerjük és átérezzük az ő helyzetüket is. 

Szita Károly tehát az MJVSZ szakmai céllal létrejött, a nagyvárosok egységes képviseletére hivatott szövetsége nevében, az érintett polgármesterekkel folytatott egyeztetés nélkül, de az ő nevükben adott ki a kormány politikai céljaival egyetértő, az önkormányzatok kivéreztetését célzó döntést támogató nyilatkozatot.

Ezzel Szita Károly túllépett hatáskörén, politikai célokra használt fel egy szakmai érdekképviselet érdekében megalakult szervezetet. Ezt károsnak és elfogadhatatlannak tartjuk. Azt kérjük Szita Károlytól, hogy szakmai szervezetként tekintsen az MJVSZ-re, és csak a tagokkal előzetesen egyeztetett közleményt adjon ki, egyúttal tartózkodjon a szövetség nevében tett, politikai célú nyilatkozatoktól.

Ahogy az MJVSZ közleménye is kitér rá, a hazai nagyvárosoknak járványügyi költségvetést kell készíteniük 2021-re. Szita Károly úgy fogalmaz, hogy a nagyvárosok önkormányzatainak mindent a járvány elleni védekezés alá kell rendelniük.

A KKV szektor által fizetett helyi iparűzési adóbevételek 50%-os csökkentése olyan nehéz helyzetbe sodorja az önkormányzatok költségvetését, hogy az MJVSZ tagdíjára már nem lesz elég forrás, ezért úgy döntöttünk, hogy 2021-ben nem fizetjük be a szervezet több millió forintos, éves tagdíját. Valóban minden forintra szükség lesz ahhoz, hogy önkormányzataink működőképesek maradjanak, és ahogy eddig, úgy ezután is mindent megtegyünk városaink polgárainak védelme érdekében.

Hangsúlyozzuk, a Megyei Jogú Városok Szövetségének szakmai küldetését továbbra is fontosnak tartjuk, azonban tagságunk jövőbeli megőrzését az MJVSZ elnökének ezutáni nyilatkozatai függvényében mérlegelni fogjuk.

Péterffy Attila, Pécs Megyei Jogú Város Polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke

Botka László, Szeged Megyei Jogú Város Polgármestere

Veres Pál, Miskolc Megyei Jogú Város Polgármestere

Dr. Nemény András, Szombathely Megyei Jogú Város Polgármestere

Dr. Csőzik László, Érd Megyei Jogú Város Polgármestere

Dr. Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Polgármestere

Fekete Zsolt, Salgótarján Megyei Jogú Város Polgármestere

Szűcsné Posztovics Ilona, Tatabánya Megyei Jogú Város Polgármestere

Pintér Tamás, Dunaújváros Megyei Jogú Város Polgármestere”

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő