14 C
Pécs
kedd, április 1, 2025
KezdőlapTOPPolitikai vita a civilekről, avagy miért nem írták még ki Pécsett a...

Politikai vita a civilekről, avagy miért nem írták még ki Pécsett a civil koordinátori pályázatot

A pécsi közgyűlés februári és a márciusi ülését szokatlanul nagy összhang jellemezte, a különböző politikai oldalak közt alig volt nézetkülönbség vagy vita, az előterjesztések többsége egyhangú szavazással ment át. Van viszont egy téma, ami egyik ülés napirendjén sem szerepelt, pedig sokak szerint ott lett volna a helye, a háttérben pedig komoly indulatokat keltett.

A pécsi önkormányzat civil koordinátora a város egyik legrégebbi és legaktívabb civil szervezete, a Nevelők Háza Egyesület (NHE). A civil koordinátor feladata igen összetett, leegyszerűsítve: a város civil stratégiájának megvalósítását segíti. Az NHE-t pályázat útján választották ki, megbízatásuk március 31-ével, azaz a mai nappal lejár. A városvezetés az elmúlt hónapokban többször próbálta közgyűlés elé vinni a pályázat kiírásáról szóló előterjesztést, sikertelenül. Legutóbb, a márciusi közgyűlésen Bognár Szilvia civil tanácsnok javaslatára, a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetség képviselőinek szavazataival, valamint a Mi Hazánk képviselőjének segítségével vették le a napirendről a témát. (Bognár Szilvia az elmúlt ciklust még alpolgármesterként kezdte, de a városvezetés egyik legnagyobb kritikusaként fejezte be, majd pedig saját egyesülete színeiben tavaly bejutott a közgyűlésbe, ahol civil tanácsnokká választották. A tanácsnoki rendszert – fideszes javaslatra – úgy alakították át, hogy a tanácsnokok bevalottan árnyék-alpolgármesterek lettek, az alpolgármesterekhez nagyon hasonló feladatkörökkel és jogosultságokkal.)

Hiába érvelt a közgyűlési vitában amellett Zag Gábor alpolgármester, hogy tárgyaljanak a témáról, hiszen – mint mondta – a civil koncepció egyik legfontosabb eleméről van szó, a civil koordinátor valóban szakmai háttértámogatást tud nyújtani a segítségre szoruló szervezeteknek. Hozzátette: nem igaz, hogy egyetlen szereplőre írnák ki a pályázatot, szerinte több olyan szervezet is van, amely tudna pályázni a feladatra, nem érti, miért akarják megakadályozni a kiírást.

Zag Gábor, Pécs civil kapcsolatokért felelős alpolgármestere a civil koordinátori pályázat kiírásának elnapolása kapcsán a Pécsmának elmondta, végtelenül szomorúnak tartja, hogy a téma lekerült a közgyűlés napirendjéről, így márc 31-étől nem megoldott a feladat ellátása. – A hazai, így a pécsi civil szervezetek is egyre több nehézséggel küzdenek. Ezért még inkább szükségük lenne erre a szakmai segítségre, amit politikusok bizonyosan nem tudnak nekik nyújtani – fogalmazott Zag Gábor.

Az alpolgármester kiemelte: a szakmai koordinátori intézményt Pécs civil koncepciója is rögzíti. – Ezt a koncepciót civilek készítették, alulról építkezve. Ezzel a koncepcióval és a civilek akaratával megy szembe az, aki leveteti napirendről a pályázat kiírását – jelentette ki.

– Szomorú, ahogy ez az ügy egyre inkább a politika játszóterévé válik – mondta az alpolgármester. – Hónapokon át tárgyaltunk, szinte az összes javaslatot befogadtam, és a rengeteg szervezetet megmozgató februári civil fórumon sem érkezett érdemi észrevétel a pályázattal kapcsolatban. Ráadásul az önkormányzat szakbizottságai is támogatták, így meg végképp érthetetlen a közgyűlés döntése. Nem ismerem a civil tanácsnok konkrét javaslatát a pályázattal kapcsolatban, de biztos, hogy ez a közgyűlési döntés inkább gátolja a munkájukat, mintsem segítené a civileket – fogalmazott Zag Gábor.

Kérdeseinkkel megkerestük a Zag Gábor által említett civil tanácsnokot, Bognár Szilviát. Megkérdeztük többek közt, miért javasolta a közgyűlésen a napirendről való levételt, amikor korábban ő is megszavazta a szakbizottságban az előterjesztést. A képviselő lapunkkal a következőt közölte: – A jelenlegi civil koordinátor, a területért felelős alpolgármester, az érintett bizottság elnöke és jómagam a márciusi közgyűlés előtt egyeztettünk a kiírásról, minden fél engedett az elképzeléseiből, de a testületi ülés előtti kormányzati bejelentés úgy vélem minden jelenlévőt megérintett. Bennem egyértelműen felerősödött a korábbi álláspontom: a szubjektivitásnak, a bármiféle politikai ráhatásnak még a látszatát is kerülnie kell az önkormányzatnak.

Megkérdeztük Bognárt arról is, hogyan értékeli a Nevelők Háza Egyesület munkáját. A képviselő kijelentette, évtizedek óta ismeri a szervezetet, annak vezetőjét is, még alpolgármesterként dolgozott is velük. Szerinte ugyanakkor a civil koordinátor elnevezésű pozíció egy hibás cím.-  Amit az ún. civil koordinátortól a civil koncepció alapján elvár a közgyűlés, azt a Nevelők Háza Egyesület igen régóta csinálja: szakmai tanácsadást folytat, jogi segítséget nyújt, adatbázist épít, honlapot üzemeltet stb. Az a CivilJam elnevezésű weboldal, ami a koncepció alapján egy kritérium volt és jó gondolat volt az eltervezett kivételes menüpontokkal, az sajnos nem tudott elkészülni, élesbe fordulni. Ez egy hibádzó indikátor maradt – fogalmazott.

Feltettük a kérdést a képviselőnek: konkrétan milyen javaslatai vannak a pályázat kapcsán. Mint mondta egy olyan civil kapcsolatfejlesztő központnak látja értelmét, amely segíti a civil szektor szereplői közötti együttműködéseket.

Megkérdeztük, tervez-e egyeztetni a civil szervezetekkel a közeljövőben, illetve hogy mire gondolt, amikor a civil koordinátori pályázatról szóló közgyűlési vitában decentralizációról beszélt. A képviselő szerint a májusi közgyűlésen tárgyalják újra a témát, és előtte “meg fogjuk találni az ideális helyszínt és módot az érdemi beszélgetésre-a magam részéről hangsúlyozva, hogy semmit róluk nélkülük”. A decentralizáció kapcsán elmondta, inkább hisz “a nemzetiségeknél jól működő nemzetiségi tanács intézményében, mint abban, hogy egy szereplőt kiemelve, az ő kezében összpontosítva adatbázist, információkat, javakat (de)formáljuk a civil társadalmunkat”. Szerinte egy civil tanács tagjaiként a szervezetek hatékonyabban segíthetik a hálózatosodás folyamatát, láthatóbbak lesznek, és közösen tehetnek a forrásteremtés érdekében.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő