Hirdetés

Pécsbánya szellemi és természeti örökségének megőrzésén, gyarapításán, a városrész újradefiniálásán dolgozik a Pécsbányai Kulturális Egyesület immár több mint egy évtizede. Munkájukat nemrég Emberség-díjjal jutalmazták.

– Már a jelölés nagyon megtisztelő volt – mesélte lapunknak Bogárdi Aliz, az egyesület szakmai vezetője. – Egyrészt azért, mert bárki jelölhet, tehát teljes szabadságot élvez a jelölés folyamata, másrészt azért, mert ez azt jelenti, hogy figyelnek az általunk képviselt ügyekre, látják a célokat, amiért dolgozunk. Megkapni a díjat pedig azért megtisztelő, mert ez a szakmabeliek elismerését jelenti.

Az egyesület 2011-ben alakult meg, a csapatnak van egy háttérből támogató és egy a mindennapokban aktív része – ez utóbbi négy főből áll. Ugyanakkor az önkénteseket, a partnereket, adományozókat és támogatókat is csapattagoknak tekintik, hiszen nélkülük nem lennének hatékonyak. A küldetésük kezdettől fogva Pécsbánya szellemi és természeti örökségének megőrzése és gyarapítása volt, hozzáillesztve ehhez a közművelődési alapszerződésben foglalt feladatokat, az aktív természetvédelmet, és a kulturális, szabadidős programok szervezését.

– Három fő cél mentén dolgozunk, és szervezünk – fogalmazott. – Legfőbb célunk a Pécsbányán élő családok, kiemelten a nők és gyermekek támogatása. Szintén fontos a városrész összekötése a belvárossal és más településrészekkel, hogy része legyen a kulturális pezsgésnek és az információáramlásnak. Ha ismernek minket, megnövekszik lobbierőnk, és többet tudunk tenni például a zöld vagyon megőrzéséért vagy a tehetséggondozásért. Kis- és nagyközösségi akcióink ezeken az alapokon szerveződnek kezdve a kertbarát klubtól egészen a Gesztenye Liget Fesztiválig, amely előkelő helyet foglal el a pécsi fesztivál-kalendáriumban, és idén már tizedik alkalommal dolgozik rajta a csapatunk. Történelmi és társadalmi vonatkozásban is speciális terület Pécsbánya – igyekszünk a hátrányból előnyt kovácsolni.

Az egyesület tevékenysége több szempontból hiánypótló. A nehéz történelmi sors és egyéb fordulatok egzisztenciális és gazdasági értelemben súlyos problémákat hoztak. A megoldások keresésében a tagság végig aktív, sőt proaktív volt: a közösségszervezők az elmúlt 14 évben számos stratégiát alkottak, hogyan lehetne a hátrányos helyzeten enyhíteni, hogyan lehetne a különböző státuszú családokat összehangolni. A sok tapasztalat és az edukáció, mely a tagságot ugyanúgy érintette, mint a „nem-tagságot” kezdi meghozni gyümölcsét. A sok tapasztalat és az edukáció kezdi meghozni gyümölcsét. A településrész számos öndiagnózis után újradefiniálja önmagát, saját céljai vannak, és emiatt már segítői, drukkerei, támogatói és társai is a városban és országos szinten is.

– A saját tevékenységünkkel kapcsolatban azt gondoljuk, hogy erősen indokolt, megalapozott és racionális – hangsúlyozta Bogárdi Aliz. – Ebből fakad minden más: közösen kell, hogy pozitív jövőképet alkossunk, méghozzá olyat, ami egészen Pécsbányára szabott. A többi civil szervezet is hasonlóan van ezzel: teszi a dolgát a víziója, a missziója mentén. Leginkább erre kell koncentrálnunk. Hisszük, hogy az emberek látják, és érzik ezt. Végső soron minden rajtuk múlik. Az embereken.

Hirdetés