Végre megékezett a tavasz, lassan májust mutatja a naptárunk, a kellemes idő érkeztével, sokunkban felmerül a kérdés: Hol nyaraljunk idén nyáron? A forint erősödésével, egyre olcsóbbá válik egy horvátországi nyaralás. Lássuk a részleteket.
Euróval fizethetünk Horvátországban
Déli szomszédunknál a legfontosabb változás, hogy Horvátország 2023. január 1-jén belépett mind a schengeni-, mind az euróövezetbe. Ennek következtében, ha Horvátországba utazunk, nincs már határellenőrzés. A másik fontos változás, hogy idéntől nem kell kunát váltani utazás előtt, Horvátországban is euróval fizethetünk. Orient Attila, a Horvátországinfó referense az aktuális horvátországi árakról számol be.
A forint euróhoz képesti erősödésével, lényegesen olcsóbb lesz egy horvátországi nyaralás.
Csak hogy szemléltessem, miről van szó: 420-as euró mellett egy 50 eurós éttermi számla 21 ezer forintra jön ki, 380-as euróval pedig 19 ezer forintra. Tudom, ez elsőre csak 2000 forint, de a nyaralásunk alatt többször beülünk majd étterembe, elmegyünk vásárolni, és a tankolást, szállásköltséget is euróban fizetjük ki. Egy teljes nyaralási költségvetésen a forintunk 40 forintos erősödése, összességében olyan 60-90 ezer forintot jelent, attól függően, mennyire élünk nagylábon a nyaralásunk alatt.
Az éttermi árak hasonlóak
Hasonló vagy olcsóbb éttermi árak vannak Horvátországban, mint idehaza. Sajnos azt tapasztalom, ha Magyarországon beülök egy étterembe, addig csavarja a pincér az árakat, üdítőket, köreteket, hogy végül 7-8 ezer forintra jön ki a személyenkénti költés. Magyarán szólva, ha beül egy háromfős család egy étterembe, akkor legalább 20-22 (25) ezer forinttal kell számolni. Ha most Horvátországba utazunk, ugyanennyi pénzért ehetünk csevapot vagy tintahalat egy tengerparti étteremben.
Amin nagyon csodálkoztam, hogy Horvátországból hazafele jövet megálltunk egy tengerparti hotel éttermében és három emberre 32 euró lett a végszámla. 380-as euró árfolyam mellett ez 12 ezer forintra jön ki. Sajnos Magyarországon 12 ezer forintból maximum két ember tud megebédelni. Ez a 30 eurós éttermi számla a tengerparton is olcsónak számít. Nagyjából ennyi lesz a költésünk, ha büfében ebédelünk. Ha mindezt Zadar óvárosában tesszük meg, 40-50 euró lesz a végszámla összege.
Szállás, tankolás: olcsóbb
Jelen pillanatban Horvátországban 1,43 a benzin, 1,33 euró a dízel. Olyan 60 forinttal olcsóbb Horvátországban a benzin és vagy 100 forinttal a dízel. Tudom, drága a horvát autópályadíj, de összességgében lényegesen olcsóbban utazhatunk a horvát üzemanyaggal. Érdemes üres tankkal érkezni Horvátországba és mondjuk a letenyei határ után teletankolni a kocsinkat.
Ami a horvátországi szállásárakat illeti, mi most húsvétkor napi 36 ezer forintot fizettünk Zadarban egy saját jakuzzis apartmanra, az egész családra. Ha itthon maradtunk volna, nagyjából dupla ennyi lett volna a szállásköltség. Nyáron Horvátországban is feljebb mennek a szállásárak. Úgy tudunk kalkulálni, napi 40-45 ezer forintért jól berendezett, modern apartmant bérelhetünk a horvát tengerparton. Csak azt tudom javasolni mindenkinek, érdemes nyáron messzebbre tervezni, idén gazdaságos lesz a tengerparton nyaralni!
(x)
A képek forrása: horvatorszaginfo.hu