Próbáljuk ki ezt a négy klasszikus társasjátékot az iskolában is!

Hirdetés

A társasjátékok felidézik a kempingezés, a konyhaasztalnál gyertyafény mellett eltöltött áramszünet és a nagyszülőkkel töltött hétvégék emlékeit. Röviden, ezek egyet jelentenek a családdal és a barátokkal eltöltött idővel. Azonban az általuk keltett boldog emlékek ellenére sajnos a legtöbben elfelejtjük a mindennapi életünk, de akár a tanórák során is, hogy mi is az a társasjáték. 

Szerintünk mindenképpen érdemes változtatni ezen, mivel az oktató és fejlesztő jellegű társasjátékok rendkívül értékes kellékek lehetnek például a tanári eszköztárban is. Amellett, hogy a természetüknél fogva igazán szórakoztatóak, a társasjátékok csökkentik a tanárok beszédének idejét azáltal, hogy a tanulói interakciókra helyezik a hangsúlyt.

Továbbá ösztönözik az egészséges versenyt az osztálytársak között, ami segít a szilárd kapcsolatok kialakításában. Arról nem is beszélve, hogy ezáltal a strukturált tevékenység által a szókincs és a helyesírási készség is fejlődik. 

Azt pedig még nem is említettük, hogy ezek a játékok remek megoldást kínálnak a tanulóknak a kihívások megoldására. Így ezáltal ösztönözve van a kreatív és a stratégiai gondolkodás fejlődése. De talán a legeslegfontosabb, hogy a gyerekek kapnak végre egy kis szünetet a hagyományos óraszerkezetből, és van egy kis idejük szórakozni. Íme a négy kedvenc oktató jellegű társasjátékunk a Társasjátékrendelés.hu kínálatából. 

Scrabble

Egy klasszikus játék a nyelvtanulók számára. Használjuk a Scrabble-t a helyesírás gyakorlására és arra, hogy kihívást állítsunk a gyerekek szókincsének. 

Játék közben ne felejtsünk el kéznél tartani egy szótárt, hogy tisztázzuk az esetleges nézeteltéréseket. Győződjünk meg arról, hogy a tanulók megértik a beszéd egyes részeit, és ösztönözzük őket más szóalakok megalkotására (például igék létrehozására főnevekből)!

Jenga

Adjunk egy csavart a hagyományos Jengának azzal, hogy a tanulók válaszoljanak egy kérdésre minden alkalommal, amikor a kockák leesnek! Alternatív megoldásként a még több beszédgyakorlat érdekében ragasszunk fel egy kérdést minden blokkra, hogy a gyerekek válaszoljanak, mielőtt feltennék a torony tetejére.

Tabu

Ez a játék garantáltan csevegést vált majd ki, mivel a Tabu játékszabályai szerint a játékosoknak el kell magyarázniuk egy adott szót a kapcsolódó szavak használata nélkül. 

Például, ha egy diák kap egy olyan játékkártyát, amelyen a “bohóc” szó szerepel, illetve még a “piros orr” és a “cirkusz”, akkor neki az a kihívás, hogy úgy magyarázza el a többieknek ezt a fogalmat, hogy közben a kártyáján szereplő szavakat vagy fogalmakat nem használja. 

Dixit

Az alapjáték lényege, hogy mindenki kap 6 db kártyát, amelyeken különböző festmények vannak. A kezdőjátékos lesz elsőként a mesélő, és kiválaszt a kezében lévő lapok közül egyet. Ezután megpróbálja körbeírni, majd a többiek is választanak egy lapot, amelyre az elhangzott dolgok szerintük a legjobban illenek. Végül a játékosok szavaznak, hogy az általuk lerakott kártyák közül melyik lehet az eredeti.

(x)

Hirdetés