Miként válhat az éghajlatváltozás az orvosi tanterv részévé? A Pécsi Tudományegyetem január 23. és 24. között adott otthont a Climatemed projekt zárókonferenciájának, ahol a résztvevők közösen keresték a választ erre a kérdésre.
Az eseményt dr. Tényi Tamás, az Általános Orvostudományi Karának dékánhelyettese nyitotta meg, aki beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az éghajlatváltozás megértése és annak hatása az emberi testre, valamint ezek kezelése már elengedhetetlen része kell legyen az orvosi hivatásnak – írta az egyetem oldalán.
„Az Egészségügyi Világszervezet szerint az éghajlatváltozás évente körülbelül 200 000 halálesethez járul hozzá, mégis a világ orvosi egyetemeinek csupán 15%-a foglalkozik ezzel a témával a tantervében”
– mondta dr. Tényi Tamás.
„Az Egészségügyi Világszervezet szerint az éghajlatváltozás évente körülbelül 200 000 halálesethez járul hozzá, mégis a világ orvosi egyetemeinek csupán 15%-a foglalkozik ezzel a témával a tantervében.”
ezt már dr. Girán János a PTE ÁOK Orvosi Népegészségtani Intézet munkatársa mondta el.
A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy a jövő orvosainak fel kell készülniük az éghajlattal összefüggő betegségek, például a hőhullámok okozta megbetegedések, vagy a klímaváltozás által terjesztett fertőző betegségek kezelésére. Az ilyen jellegű képzés nem csupán egyéni, hanem globális szinten is életmentő lehet – számoltak be az oldalon.
Kiemelt fotó: Univ Pécs/Csortos Szabolcs