Pécsett közvetlenül csaknem 300 főt, közvetve azonban az egész egyetemet érintik a nyugdíjas korúakra vonatkozó jogszabályváltozások. A PTE-n hetek óta folynak a témában egyeztetések.
Másként érintik az új jogszabályok a nyugdíjas korú egyetemi oktatókat és kutatókat, mint az intézmények más munkakörben dolgozó nyugdíjasait. Az oktatóknak, kutatóknak dönteniük kell: maradnak-e közalkalmazotti állásukban, vagy nyugdíjba mennek. Nekik külön kérelmet nem kell benyújtaniuk az egyetemnek, csupán jelezniük kell a nyugdíjbiztosítónak, hogy lemondanak a nyugdíjukról.
Ezzel szemben a többi egyetemi dolgozónak kérelmeznie kell, ha tovább szeretnének dolgozni. Az ő esetükben a munkáltató támogatására és a kormány jóváhagyására is szükség van. 91-en vannak azok, akik nem ezeket a munkaköröket töltik be. Közülük eddig ötvenen szeretnének tovább dolgozni, többségük kérelmét már el is fogadta az egyetem.
A Pécsi Tudományegyetemen jelenleg 170-180 nyugdíjas korú oktató vagy kutató dolgozik, velük a hét folyamán egyeztetnek a kari vezetők.
Bachmann Bálint, a PTE Pollack Mihály Műszaki Karának dékánja elmondta:
– Harminc nyugdíjas korú oktató-kutató dolgozik nálunk. Van köztük gépészmérnök, informatikus, villamosmérnök, építőmérnök és építész is. Mindnyájukra szükségünk van ahhoz, hogy karunkon zavartalanul folytatódjon a munka. Ezért kértük őket arra, ha lehet, folytassák munkájukat.
Bachmann Bálint hozzátette: az előzetes tárgyalások során mind a harminc kolléga úgy nyilatkozott, hogy nekik az egyetem érdekei a legfontosabbak, így vállalják a jelentős anyagi veszteséget, és lemondanak nyugdíjukról.
A műszaki karon egyébként két-három nem oktató-kutató státusú nyugdíjas dolgozik. Ők is maradni szeretnének, ezért be is nyújtották kérelmüket az illetékes hatóságokhoz.
Dr. Fischer Ferenc, a PTE Bölcsészettudományi Karának dékánja azonban konkrét létszámot egyelőre nem mond. Az biztos, hogy az egyetem legnépesebb karán, a műszakinál lényegesen több oktatót és kutatót érintenek az új jogszabályok. A dékán annyit közölt, hogy folyamatosak az egyeztetések, így nem szeretne jóslatokba bocsátkozni.
Az átszervezésekről és esetleges létszámleépítésekről akkor lehet tisztább képet kapni, ha a karok elkészítik a szakok portfólióit – tudtuk meg Krutki Józsefnétől, az egyetem gazdasági főigazgatójától. Az intézmény strukturális átalakításával kapcsolatban a gazdasági főigazgató elmondta: a költségvetési hiány még mindig jelentős, de a korábbi 3,9-hez képest jelenleg 2,2 milliárddal kell számolni.
A jövő héten derül ki, hogy a 11 milliárd forintos központi alapból mennyi jut majd a Pécsi Tudományegyetemnek. Annak fényében kérünk létszámleépítéssel kapcsolatos felhatalmazást a március 28-ai szenátusi ülésen.