PTE: letartóztatott vezetők
Alig néhány héttel azt követően, hogy a Pécsi Tudományegyetemen házkutatást tartott a Pécsi Rendőrkapitányság egy, a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kart érintő hűtlen kezelés gyanújával megkezdett nyomozás során, az elmúlt hétvégén egy másik ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vette őrizetbe a PTE négy dolgozóját. A külsős cégeket is érintő ügyben nyolc ember került előzetes letartóztatásba.
Az NNI bűnszövetségben elkövetett vesztegetés gyanújával hétfőn vette őrizetbe a PTE gazdasági főigazgatóját, az egyetem informatikai igazgatóját, a gazdasági főigazgató tanácsadóját és egy közbeszerzési referenst, valamint az universitas egyik volt dolgozóját, s további három főt, akik három különböző cégben érdekeltek: munkatársaként, üzletkötőként vagy vezető pozícióban dolgoztak – a hétvégén húsz helyen tartottak házkutatást a hatóság emberei.
Lapunk információi szerint az NNI fél éve figyelte már az iroda által gyanúsnak vélt üzelmeket, a két igazgatót pedig előbb a PTE-re vitték, csak azt követően a rendőrségi kihallgatásra.
A PTE júliusban leköszönő rektora, Gábriel Róbert szerint megdöbbentőek a történtek, s minden segítséget megadnak a hatóságnak az ügy kivizsgálására. A hét elején úgy fogalmazott, hogy nincsenek pontos információi a nyomozás tárgyáról.
Az egyik, neve elhallgatását kérő egyetemi alkalmazott szerint a PTE gazdasági főigazgatóságán rendkívül rossz hangulat uralkodik, hiszen legutóbb a felnőttképzési kart érintő nyomozás miatt került bűnügyi zár alá a főigazgatóság irattára, az újabb rendőrségi akció pedig lesújtotta őket. Május elején egy névtelen feljelentés alapján, hűtlen kezelés gyanújával indítottak nyomozást a PTE felnőttképzési karát érintő ügyben. A rektor szerint kijelenthető, nincs összefüggés a két ügy között, ez utóbbi nyomozást a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság folytatja, de a rendőrök újabb részletekről nem számoltak be.
A vesztegetési ügyben a hét elején kezdődött kihallgatások után az NNI-nek három napja volt az előzetes letartóztatás indítványozására, a Pécsi Városi Bíróság pedig szerdán előzetes letartóztatásba helyezte a nyolc gyanúsítottat. A bíróság szerint ugyanis öt személy esetében fennáll a szökés, az elrejtőzés, illetve valamennyiük esetében a tanúk befolyásolásának, az összebeszélésnek a veszélye.
Egyelőre meg nem erősített információk szerint 2009-es egyetemi beszerzések kerülhettek a nyomozók látókörébe, amelyek informatikai- irodatechnikai tárgyúak lehettek. A letartóztatottak közül ketten tettek beismerő vallomást. A szerdai bírósági tárgyalásra tartó gazdasági főigazgató, I. Gábor újságíróknak megjegyezte, hogy „köszöni szépen, jól van”, de bővebben nem állt a sajtó rendelkezésére, ahogyan dr. Kelemen Balázs ügyvéd sem. A másik, vezető beosztásban lévő egyetemi dolgozót, az informatikai igazgatót képviselő dr. Turi Attila ügyvéd hangsúlyozta: semmilyen bizonyíték nincs a gyanúsításra, amelynek körülményeiről szólva úgy nyilatkozott, vélhetően bizonyos szerződések kapcsán jogosulatlan előnyhöz juttathattak egyes cégeket azzal, hogy pénzt adtak az universitas alkalmazottjainak. Elmondta azt is, hogy a házkutatás során csekély mennyiségű marihuánát foglaltak le az informatikai igazgatónál, ami ellenben nem indokolja az előzetes letartóztatást.
Dr. Fenyvesi Csaba az ügy egyik külső céggel kapcsolatban álló szereplőjét védi. Szerinte telefonbeszélgetéseket rögzíthettek, s videofelvételeket is készíthettek a vélhetően a titkosszolgálati eszközöket alkalmazó NNI munkatársai, mindenesetre úgy látja, újabb személyek ez ügyben már nem kerülnek a hatóság látókörébe.