Gábor Dénes-díjat vehetett át a napokban a Parlamentben dr. Helyes Zsuzsanna, a PTE Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai és Farmakoterápiái intézetének egyetemi tanára.
Az immáron 36. alkalommal kiosztott díjakat azok a szakemberek kapják, akik jelentős műszaki vagy szellemi alkotást hoztak létre, hozzájárulva ezzel a környezeti értékek megőrzéséhez, közreműködésükkel nagymértékben elősegítették intézményük innovációs tevékenységét – számolt be a PTE.
Dr. Helyes Zsuzsanna a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetének egyetemi tanára, az MTA levelező tagja, klinikai farmakológus, laboratóriumi diagnosztika szakorvos.
Gyógyszertant oktat, elkötelezett a kutatói utánpótlás-nevelés iránt, témavezetésével 24 PhD-fokozat született. Célja új fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és tumorellenes célpontok azonosítása.
A hazai gyógyszerkutatásban- és fejlesztésben végzett több évtizedes munkája, kiemelkedő publikációs, innovációs, iskolateremtő, valamint szerteágazó tudományszervezési tevékenysége elismeréseként javasolták számára a Gábor Dénes-díj odaítélését.
„A legbüszkébb arra vagyok, hogy egyetemi szabadalmainkra alapozva egy tíz évvel ezelőtt indult gyógyszerfejlesztés keretében egy fájdalomcsillapító-jelöltünk már fázis I-es klinikai vizsgálat alatt van, és egyszeri beadás után biztonságosnak bizonyult. Gyakorlati szempontból ez jelenleg a legígéretesebb és legizgalmasabb projekt, amin óriási erőbedobással dolgozunk. Amennyiben egészséges önkéntesekben sikeresen befejeződnek a fázis I-es vizsgálatok, akkor a krónikus fájdalomban szenvedő betegeken történő tesztelést már az ipari partnerekkel együtt, vagy az értékesítés után el lehet végezni” – összegezte legfrissebb eredményeiket.