ICOMOS-díjban részesült a két éve felújított, püspökszentlászlói kastély és templom. Az épület azért érdemelte ki a rangos elismerést, mert kiemelkedő és példaadó módon valósították meg a helyreállítását.
Aki már járt ott, tudja mekkora kincs a Kelet-Mecsekben található Püspökszentlászló. A helynek különleges varázsa és az ott található kastély, valamint templom mesebelisége magával ragadja a látogatót. Most egy szakmai zsűri is példaértékűnek találta azt a helyreállítást, ami az elmúlt években történt a zarándokhelyen.
Az ICOMOS 1965-ben létrehozott civil szakmai szervezet, amelynek szerepe meghatározó a világ műemlékvédelmében. A díj célja felhívni a figyelmet az elmúlt év legsikeresebb műemlék helyreállításaira
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága 2006-ban határozta el, hogy évente diplomával jutalmazza az általa legkiválóbbnak ítélt, három évnél nem régebben befejezett műemléki helyreállításokat. A díjazott nevét minden évben a Nemzetközi Műemléki Világnap alkalmából, április 18-án az ICOMOS MNB elnöke hirdeti ki. Idén Püspökszentlászló mellett egy Nagydobszán található talpasház és Tornán, Szlovákiában található Nagyboldogasszony római katolikus plébániatemplom érdemelte ki az elismerést.
Érdekesség, hogy tavaly is remekelt Baranya, egészen pontosan a Hosszúhetényben található Dallos-Böröcz vízimalom helyreállítása és hasznosítása kapott ICOMOS-díjat.
„Nem számítottunk erre a díjra”
– Külön öröm, hogy nemcsak 4000 látogatója van a Mindszenty-emlékhelynek, hanem az építészek és szakemberek munkáját is elismerték ezzel a díjjal – mondta Udvardy György megyéspüspök, aki hangsúlyozta: nem mindig volt könnyű a felújítás, mert a műemlék alatt álló épület miatt kompromisszumokat is kellett kötni. De ez a fajta egyensúly olyan jól sikerült, hogy a szakma is felfigyelt rá.
Nagy tisztelettel nyúltak hozzá
A Mecsekben található, püspökszentlászlói kastély és templom meghatározó későbarokk műemlék. Gyönyörű környezettel körülvett arborétuma kedvelt kirándulóhely és zarándokhely is egyben. A Pécsi Egyházmegye életében pedig nagy jelentőséggel bír. Építését követően a pálosoknak nyújtott menedéket, majd a püspökök saját vagyonukból gondoskodtak arról, hogy egy olyan pihenőhely legyen, ahol imádkozni is lehet. Az ’50-es években nagyon sajátságos szerepet töltött be, egy ideig iskolaként, majd szociális otthonként működött, ahol a rendi szolgálatból elküldött nővérek, szerzetesek találtak menedéket.
Nemcsak otthon, hanem az imádság háza is egyben
Püspökszentlászlón a mai napig tartanak lelki gyakorlatokat és lehetőséget biztosítanak az elvonulásra, a megújulásra. De emellett sétaútvonalakat alakítottak ki az arborétumban, növényismertető táblákat helyeztek ki és létrehoztak egy olyan oktatóközpontot, ahol a késő esti órákban az erdő életét lehet nyugodt körülmények között figyelni.
[su_note note_color=”#13c2bb”]Az épület és a környezetének rendbetételét 2011-ben kezdték el, de a munkálatok jelentős része 2014-ben zajlott. Két éve, 2015 őszén végeztek a munkálatokkal. Végeredményben felújították kastély és templom épületét, zarándokszállást és rendezvényteret alakították ki, valamint Mindszenty bíborosnak alakítottak ki emlékhelyet. Mintegy negyed milliárd forintot költöttek a felújításra, uniós és kormányzati támogatásból.[/su_note]